Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:25:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wydano e-book "Digitalizacja dziedzictwa archeologicznego - wybrane zagadnienia"  (Przeczytany 3245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Proponowana książka może być dobrym początkiem dla pobudzenia dyskusji nad rolą technologii cyfrowych we współczesnej archeologii polskiej i potrzeby wiązania rozwiązań technologicznych z krytyczną refleksją teoretyczną - napisał w recenzji publikacji prof. Włodzimierz Rączkowski. Tom wydany przez Instytut Archeologii UKSW w Warszawie pod redakcją dr. Rafała Zapłaty ukazał się nakładem wydawnictwa Wiedza i Edukacja.

Książka jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w maju 2009 roku - "Cyfrowa przeszłość 2009. Metody komputerowe w archeologii".
Tom podzielono na trzy części. Pierwsza jest poświęcona edukacji i popularyzacji archeologii z pomocą technologii cyfrowych. Swoimi doświadczeniami dzielą się osoby zaangażowane w edukację e-learningową oraz wykorzystywanie animacji komputerowych w popularyzacji stanowisk archeologicznych. Druga, najobszerniejsza część tomu, zatytułowana "Digitalizacja - zagadnienia metodyczne i praktyczne", obejmuje artykuły skupiające się na narzędziach baz danych, GIS, oraz badawczych jak LiDAR. Zastosowanie poszczególnych metod opisano w oparciu o konkretne przykłady z badań terenowych lub projektów gabinetowych wykonywanych na terenie Polski. Publikację wieńczą dwie prace poświęcone zagadnieniom teoretycznym - refleksji metodologicznej nad digitalizacją.

"Podsumowując, prezentowana książka jest bardzo wszechstronnym podejściem do problematyki tworzenia digitalnych obrazów przeszłości we współczesnym świecie. W polskiej archeologii brak dotąd takiego poważnego opracowania. Można powiedzieć, że najwyższy już czas by polscy archeolodzy dostrzegli ten problem. Zatem należy się cieszyć, że na rynku pojawi się ta nowatorska praca. Jest ona dobrze skonstruowana, urozmaicona na poziomie teoretycznym i praktycznym. Istotną jej zaletą jest również wprowadzanie kwestii technologii cyfrowych w archeologii na poziom dyskursu ogólnohumanistycznego, co może zapewnić jej znacznie szerszy niż tylko w środowisku archeologicznym odbiór" - podsumowuje w recenzji wydawniczej prof. Włodzimierz Rączkowski.

Publikację sfinansował Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wydział Nauk Historycznych i Społecznych UKSW. Wszystkie artykuły posiadają streszczenie napisane w języku angielskim. Książkę można pobrać bezpłatnie tutaj: http://wiedzaiedukacja.eu/wp-content/uploads/2012/02/Digitalizacja%20dziedzictwa%20archeologicznego%20%5Bred%5D%20Rafal%20Zaplata.pdf

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Nie jest to typowa publikacja numizmatyczna, ale wielu z tu obecnych interesuje się między innymi archeologią, a warto zwrócić na tą pozycję uwagę, zwłaszcza że jest darmowa :)
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


 

R E K L A M A
aukcja monet