Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:55:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety Celtów na wystawie w Kaliszu  (Przeczytany 3353 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Monety Celtów na wystawie w Kaliszu
« dnia: 29 Marca 2012, 16:46:12 »
Złote i srebrne monety celtyckie można oglądać w Kaliszu na wystawie „Irlandia znana i nieznana”. Przygotowano ją z okazji trwających w tym mieście dni promujących historię i kulturę Celtów, którzy na przełomie er osiedlali się w pobliżu Kalisza.

Pokazano także gliniane naczynia kuchenne, które w tym rejonie odnaleźli archeolodzy. Do 16 marca wystawie będą towarzyszyć prezentacje multimedialne, koncerty i konkursy.

Do najciekawszych eksponatów należy moneta z przełomu er o średnicy 6,5 mm, którą odnaleziono podczas badań powierzchniowych prowadzonych w okolicach Kalisza przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz miejscowych archeologów.

Krążek stanowi 24 część statera – złotej monety celtyckiej. Numizmat waży 0,201 grama, jednak pod względem średnicy należy do najmniejszych, znanych w naszym kraju. „Pieniądze tego typu produkowane były w rejonie Kalisza w I wieku po Chrystusie” – powiedział w czwartek PAP archeolog Leszek Ziąbka.

Jak przypomniał, numizmaty celtyckie odnalezione pod Kaliszem były sensacją archeologiczną 2007 r. Od tamtego roku, archeolodzy odnaleźli kilkanaście monet z I wieku, co świadczy o ich popularności w obrocie lokalnym. Monety trafiały też na dalsze rynki.

Według Ziąbki mała grupa Celtów przybyła w rejon Kalisza z Karpat. Zajmowali się handlem solą i bursztynem. Tereny nad środkową Prosną odgrywały ogromną rolę na szlaku handlowym prowadzącym z południa nad Bałtyk, którymi zainteresowały się plemiona celtyckie, tworząc tzw. szlak bursztynowy.

Pokazane na wystawie monety świadczą o wysokim poziomie życia gospodarczego Celtów. „Same monety można traktować jako małe dzieła sztuki o oryginalnej formie artystycznej. W III i II wieku p.n.e. jako wzorca Celtowie używali monet, które zostały wybite jeszcze za czasów Filipa Macedońskiego i Aleksandra Wielkiego” – poinformował archeolog.

Patronat honorowy nad wystawą sprawuje ambasada Irlandii w Warszawie i konsul tego kraju w Poznaniu. Można ją oglądać do końca marca.

PAP - Nauka w Polsce

zak/ ls/bsz
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516



Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet