Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 05:27:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Coś z Rosji Carskiej ??  (Przeczytany 5832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

monte_ch

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Coś z Rosji Carskiej ??
« dnia: 23 Stycznia 2009, 21:17:40 »
Witam szanownych forumowiczów ! Mam problem z identyfikacją małej srebrnej monetki ( łezka ).
Nigdzie nie mogę uzyskać konkretnej informacji co to za moneta i jakiego władcy ( cara ).
Mam kilka sugestii , ale nie będę o nich mówił aby nie wprowadzać kolegów na fałszywe tropy.
Dodaję zdjęcia tej monetki , niestety lepszej jakości zdjęć nie posiadam , ale widać wszystko dość wyraźnie. Myślę , że na tym forum znajdzie się w końcu jakiś spec , który rozwiąże zagadkę tej monety.
Za wszelkie wiadomości i sugestie będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Coś z Rosji Carskiej ??
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Stycznia 2009, 00:06:52 »
Mi sporo pasuje liter na blaszce dla  Iawana IV 1533-1584 a kolega może wagę podać tego sreberka?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

monte_ch

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Coś z Rosji Carskiej ??
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Stycznia 2009, 12:21:21 »
Witam dziękuję za zainteresowanie. Niestety wagi tej monetki nie mogę podać , ponieważ nie posiadam wagi jubilerskiej, jest ona bardzo lekka , myślę , że waży w granicach do 2 gramów , podaję wymiary:
grubość tej srebrnej blaszki to 0,6 mm
średnica mniejsza to 11,7 mm
średnica większa to 15,4 mm
Jest ona oczywiście ze srebra.
Jeszcze raz dziękuję za info i proszę o wszelkie sugestie , a także o przybliżoną wycenę tej monety , jeśli to możliwe. Pozdrawiam :)

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Coś z Rosji Carskiej ??
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marca 2009, 18:18:48 »
Dobrze byloby ja precyzyjnie zwazyc, bo w ten sposob przynajmniej moglibysmy okreslic jej wartosc. Motyw jezdzca na prawo z skierowana w dol lanca byl przez stulecia charakterystyczny dla monety o nominale kopiejka (stad tez nazwa). Ale nie tylko: rowniez wieksze monety grosz (= 2 kopiejki) i altyn (= 3 kopiejki) mialy ten motyw. W zaleznosci od aktualnej fantazji jesli chodzi o stope mennicza waga kopiejki wahala sie w granicach ca. 0,5 do 0,8 grama (im pozniej tym mniej naturalnie), grosza i altyna odpowiednio wiecej. Wymiary tych trzech typow monet natomiast wahaly sie wprawdzie w dosc szerokich granicach, byly jednak wsrod wszystkich typow zblizone - mniej wiecej takie, jak podane przez Kolege (wynikalo to przede wszystkim z systemu produkcji tychze monet).
Co do odcyfrowania napisu, mam duze trudnosci; fragment ktory jeszcze jako tako jest widoczny wydaje mi sie zawierac akurat te czesc inskrypcji, ktora dla wszystkich carow byla zblizona... Do tego bicie tych monet bylo niestaranne, czesto jakichs liter brakuje (bo stempel trafil na brzeg takiej "lezki"), jest tez bardzo wiele odmian napisowych. W kazdym razie przewertowalem katalog Kaima i jak na razie nie doszedlem do zadnych miarodajnych wynikow. Iwana IV osobiscie raczej bym wykluczyl... Prosze laskawie wyslac bardzo dobre zdjecia, albo wziac monete pod lupe i narysowac znaki w takiej formie (z podzialem na linijki), w jakiej Kolega jest w stanie je odcyfrowac (z uwzglednieniem znakow nieczytelnych) - moze bedzie nam latwiej. Ale zwazenie monety ma pierwszorzedne znaczenie.

Pozdrawiam!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet