Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 08:46:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Łuk Nerona  (Przeczytany 16512 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Kwietnia 2012, 19:41:07 »
pozdrawiam wielkanocnie i gratuluję pięknego okazu .....i wołam o jeszcze !!!


Dziękuję za dobre słowo i obiecuję ciąg dalszy ;) Pozdrawiam Cię Andrzeju również wielkanocnie! (choć juz prawie po świętach :( )

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Kwietnia 2012, 20:09:00 »
Mam pytanko w którym miejscu pól marsowych stał łuk Nerona?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Kwietnia 2012, 20:35:34 »
Witam.
Gratuluję  nabytku . Fajna monetka i opowieść o ciemnych czasach Nerona . Co do tarczy aegis to mam wrażenie , że traktujemy ją zbyt dosłownie . Była przedstawiana nie tylko jako typowa tacza obronna , ale również jako rodzaj pancernej tuniki noszonej na ramionach , przeważnie na lewym . I raczej z takim przypadkiem mamy tu do czynienia .
Pozdrawiam .
Janusz.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia 2012, 22:45:11 wysłana przez Julek C »

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Kwietnia 2012, 20:38:04 »
Mam pytanko w którym miejscu pól marsowych stał łuk Nerona?
Szczerze mówiąc nie wiem w którym dokładnie miejscu ;) ale chętnie poszperam tu i tam - to przecież tygryski lubią najbardziej :) Zdaję sobie też sprawę, że lokalizacja łuku nie jest w ogóle pewna. Przykładowo istnieje również hipoteza, że łuk został ufundowany przez Senat w 58 r. n. e. dla uhonorowania Gnejusza Domicjusza Corbulo (kuzyna Kaliguli), który zaatakował króla Armenii Tridatesa oraz jego brata, króla Partów Vologasesa I i z pomocą Legionów III Gallica, VI Ferrata i X Fretensis odniósł wspaniałe zwycięstwo. Według tej tradycji łuk był usytuowany na wzgórzu kapitolińskim. Niestety szybkie jego zburzenie i brak jakichkolwiek jednoznacznych śladów powoduje, że właśnie pozostaje nam snucie bardziej lub mniej prawdopodobnych hipotez. Nota bene sam Corbulo szybko zapłacił życiem za swoją popularność, gdyż Neron nakazał mu popełnić samobójstwo co generał uczynił rzucając się na własny miecz z okrzykiem "AXIOS" (w wolnym tłumaczeniu: "godny, szacowny, wartościowy", w tym przypadku raczej w znaczeniu- godny zaufania..). Tak czy owak zarówno sam łuk, jak i ewentualny rywal do jego tytulatury nie istnieją, co - w moim głębokim przekonaniu - czyni sam sesterc jeszcze bardziej intrygującym... choć raczej przeważa Pole Marsowe. Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia 2012, 20:40:07 wysłana przez Aurelius »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Kwietnia 2012, 21:03:07 »
Łuk ufundowano po spisku Pizona i szybcitko go zburzono.Nie wiem czy znaleziono jego pozostalości  czy jedyny jego ślad jest na monetach.Taka ciekawostka.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Kwietnia 2012, 21:18:06 »
Bardzo mnie interesują zabytki Rzymu.2 lata temu zrobiłem sobie wyprawę autem do Rzymu.Ale życia by zabrakło by wszystko poznać i zwiedzić.Dziś np zdałem sobie sprawę że wysiadając z tramwaju lini 8 na końcowym przsytanku zapatrzyłem się na area sacra mając teatr Pompejusza za plecami(tj jego miejsce ,układ ulic świadczacy o ciąglości architektury)i miejsce gdzie zabito Julisza Cezara.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Kwietnia 2012, 21:48:48 »
wysiadając z tramwaju lini 8 na końcowym przsytanku zapatrzyłem się na area sacra mając teatr Pompejusza za plecami
Głupie pytanie: kolega mieszka w Rzymie?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Kwietnia 2012, 22:22:25 »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Kwietnia 2012, 22:39:17 »
Tu spalono zwłoki Juliusza Cezara  http://desmond.imageshack.us/Himg9/scaled.php?server=9&filename=sdc12606d.jpg&res=landing  ludzie caly czas o Nim pamiętają .
Wehikuł czasu Bazylika San Clemente .Podróż przez ponad 2 tys lat http://desmond.imageshack.us/Himg718/scaled.php?server=718&filename=sdc12744lm.jpg&res=landing
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Kwietnia 2012, 07:00:16 »
Cytuj
Co do tarczy aegis to mam wrażenie , że traktujemy ją zbyt dosłownie . Była przedstawiana nie tylko jako typowa tacza obronna

Dzisiaj już trzeba rzucić się w wir pracy, ale wieczorem postaram się obrobić i wstawić jedną fotkę z eksponatem ilustrującym taką tarczę na ramieniu cesarza.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Kwietnia 2012, 08:00:17 »
Tu spalono zwłoki Juliusza Cezara  http://desmond.imageshack.us/Himg9/scaled.php?server=9&filename=sdc12606d.jpg&res=landing  ludzie caly czas o Nim pamiętają .
Wehikuł czasu Bazylika San Clemente .Podróż przez ponad 2 tys lat http://desmond.imageshack.us/Himg718/scaled.php?server=718&filename=sdc12744lm.jpg&res=landing
Znamy znamy :) Bywam w Rzymie tak często jak to tylko możliwe choc zawsze nie dość często.
Pomyślałem sobie kiedyś: samoloty tanie, noclegi tanie, co nas kochani powstrzymuje przed wspólną forumową wyprawą do Rzymu? Ja się chętnie rzucę w wir organizacji, ale myślę, że nie tylko ja ;)

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Kwietnia 2012, 09:29:04 »
Pawle zaskoczyłeś mnie takim artykułem jak  najbardziej pozytywnie :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Kwietnia 2012, 10:42:31 »
tak jakoś się "podpaliłem" do Rzymu..a zatem zacznę nowy wątek....

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 684
    • TWNA na Facebooku
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Kwietnia 2012, 19:48:05 »
Drodzy Koledzy!

Pozwólcie, że i ja się przyłączę do wyrazów radości z faktu, że Paweł dzieli się z nami w tak zajmujący sposób swymi nowymi nabytkami. Pozwólcie też, że włączę się w dyskusję o egidzie. Otóż wg Homera Hefajstos rzeczywiście przygotował Zeusowi tarczę (zob. Iliada, XV 309-310), choć nie nazwał ją tarczą expressis verbis, a i objaśniający to miejsce Arystarch posługuje się terminem "hoplon" (Lehrs, Arist. 3. 190), który może oznaczać tarczę, ale też wszelkiego rodzaju rynsztunek obronny, np. pancerz. Termin "aigis" pojawia się wszak w Iliadzie często i zawsze kontekst wskazuje na to, że mamy jednak do czynienia z tarczą. Etymolocznie wiąże się rzecz. "aigis" z czas. "aisso" (nacierać), choć począwszy od Herodota (IX 189) zaczęto wywodzić tę nazwę od "aiks" (koza), gdyż kozią skórą (konrketnie Amaltei) owa tarcza miała być obciągnięta (tak twierdzą m.in. Muzajos i Eratostenes). Najdawniejsza ikonografia (rzeźba archaiczna, ceramika czarnofigurowa) odwoływała się do Homerowej tradycji, ukazując egidę jako tarczę z głową Gorgony (gorgonejon), jednak sztukahellenistyczna, a zatem i mennictwo tego okresu (choćby w przedstawieniach portretów Ptolemeuszy - załączam zdjęcie dość wczesnej tetradrachmy Ptolemeusza II z mojego zbiorku, na której egida, a właściwie tylko jej zapięcie, jest na dole szyi) odwoływały się już do "koziej" etymologi, ukazując egidę jako rodzaj skórzanego pancerza przewieszony zwykle przez lewe ramię, który mógł też służyć jako tarcza (parafrazuję w tym miejscu opis Stengla z jego Artykułu w RE I, szp. 972). Właśnie do takiego przedstawienia władców hellenistycznych nawiązują wizerunki Nerona, zatem egidę widać rzeczywiście przy ramieniu, nie zaś we włosach. Jeszcze lepiej egida jest widoczna na aleksandryjskich tetradrachmach Nerona, w całej zaś okazałości choćby na poniższym sestercu Marka Aureliusza z lat 153-154, gdzie egidę trzyma ukazana na rewersie Minerwa:
http://www.acsearch.info/ext_image.html?id=17427 Vide też świetne ilustracje zamieszczone przez Julka C.

Mam nadzieję, że choć trochę uporządkowałem sprawę egidy...

Pozdrawiam

B.A.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2012, 19:57:48 wysłana przez Hermogenes »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Łuk Nerona
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Kwietnia 2012, 22:08:24 »
Wzmiankowana fotka z ciekawym eksponatem z British Museum.

Kamea z sardonyksu z przedstawieniem Augusta z eagis na ramieniu.
Okaz datowany na lata 14-20 n.e.
Kapitalnie odwzorowane detale i do tego wykorzystanie naturalnej barwy warstwy sardonyksu, która w efekcie finalnym doskonale imituje skórę oblekającą tarczę.

 

R E K L A M A
aukcja monet