Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:18:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Problem z Solem  (Przeczytany 10004 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anonimus@

  • Gość
Problem z Solem
« dnia: 16 Czerwca 2008, 15:30:56 »
Tu znajdował się wpis autora, który zażądał, aby imię jego na tym forum już więcej nie było wymawiane. Cytuję:
Poczta już działa i właśnie przyniosła mi widoczną poniżej monetkę. Na początek standardowe pytanie o identyfikację - potem zajmiemy się ciekawszymi drobiazgami. Wątek ten kieruję szczególnie do Pana Macieja, który jest tutaj głównym specjalistą od wyobrażeń Sola (Słońca Niezwyciężonego - Sol Invictus) na monetach rzymskich, ale oczywiście zapraszam do udziału wszystkich.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 11:23:01 wysłana przez zenonmoj »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Problem z Solem
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Czerwca 2008, 19:05:10 »
Ładna moneta gratuluję :D

awers: CONSTANTINVS P F AVG popiersie skierowane w prawo typu B5 w wieńcu i zbroi:)
rewers: SOLI INVI-C-TO COMITI sol zwrócony w lewo, ale tu coś się ciekawego dzieje z nogami jego prawa noga zostaje w tyle zwrócona do nas a lewa skierowana w lewo, prawa dłoń uniesiona w górę, a lewa gdzieś znika pod chlamysem, glob w powietrzu

Mennica Ticinum, ale w RIC jakoś nie mogę jej znaleźć, jaka jest waga i wymiar monetki? Z początku obstawiałem RIC VII Ticinum nr.3
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Problem z Solem
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Czerwca 2008, 22:05:25 »
Czyli moneta powinna znaleźć się w RIC VII
Waga czyli 3,8g bliższe jest 1/96funta = 3,36g niż 1/72funta = 4,48g.
Jakoś nie widzę takiego przedstawienia Sola, bardzo interesująca moneta :)



Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Problem z Solem
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Czerwca 2008, 21:25:32 »
Sprawa jest bardzo ciekawa, myślę że należało by poruszyć ją na stronie FAC.

Co do Pańskiej monetki, chcę zwrócić uwagę na ten szczegół z nogami sola, nie spotkałem jeszcze takiego skręcenia nóg. W tych wszystkich przykładach nogi sola są rozdzielone, nie krzyżują się. Dla mnie jest to nowa odmiana.  http://images28.fotosik.pl/232/12707b1fb08d7e55.jpg
Problem z Solem

Czy można prosić o lepsze zdjęcie tej monety? Chcę lepiej się przyjrzeć nogą Sola.

Serdeczności!
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Problem z Solem
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Czerwca 2008, 22:25:14 »
Widać za duża była kompresja, stąd to złudzenie. Szkoda, bo już liczyłem na nową odmianę :) Tak więc możliwe że mamy znów do czynienia z monetką "przejściową" między 1/72 a 1/96 funta, pozostaje faktycznie szukać danych na temat wagi i rozmiaru.

Może jest znane jakieś inne opracowanie monet Konstantyna poza RIC z rozdzieleniem na poszczególne mennicei? Może warto znaleźć katalog BMC czy jakiś inny i posprawdzać co tam się kryje. Niestety nie dysponuję taką literaturą a co gorsze nie mam ostatnio zbyt dużo czasu na oddanie się pasji, i na spokojne wertowanie internetu...
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

 

R E K L A M A
aukcja monet