Aktualności: Kalendarz TPZN na rok 2020 jest gotowy do pobrania! LINK

  • 23 Styczeń 2020, 04:23:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wrocław. "Zapomniane oblicza" - wystawa w Muzeum Archeologicznym  (Przeczytany 2487 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Cytuj
Ponad 50 pochodzących z ziem polskich zabytków archeologicznych, na których widoczne są motywy twarzy, można od piątku oglądać na wystawie "Zapomniane oblicza" w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu.
 Na ekspozycji można zobaczyć m.in. glinianie figurki, metalowe naczynia czy monety z czasów Imperium Rzymskiego. Najstarsze eksponaty datowane są na IV tysiąclecie p.n.e, najmłodsze zaś na XVII w.

 Ich cechą wspólną są widniejące na nich przedstawienia twarzy - zarówno zwykłych śmiertelników, jak i cesarzy, świętych czy bóstw.

"Twarze z przeszłości przetrwały na różnego typu zabytkach archeologicznych, jednak z racji dominacji przedstawień zoomorficznych, należą one do rzadkości. Znane dzisiaj przedstawienia ludzkiej twarzy są bardzo często jedynie jej zarysem, pozbawionym ust, oczu, uszu lub nosa. Zdarzają się jednak przedmioty - np. monety, gdzie oblicza odwzorowane są z duża dbałością o szczegóły" - poinformowała rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta.

 Wystawę przygotowało Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, a eksponaty na niej zgromadzone pochodzą z jedenastu placówek muzealnych z terenu całej Polski. Wrocławskie Muzeum Archeologiczne reprezentowało na wystawie kabłąk wiadra brązowego pochodzący z okresu wpływów rzymskich.

 Ekspozycję można oglądać do 30 maja.(PAP)
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet