Aktualności:

  • 25 Czerwiec 2019, 13:59:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Uczulenie na monety :)  (Przeczytany 2441 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Uczulenie na monety :)
« dnia: 29 Kwiecień 2012, 13:37:06 »
Cytuj
Te monety będą zmorą nie tylko dla alergików

Osoby uczulone na nikiel albo cierpiące na egzemę czeka trudna próba. Wielka Brytania wprowadza do obiegu monety, które mogą im silnie zaszkodzić.

Monety o nominale pięciu i dziesięciu pensów, które wejdą do obiegu w Wielkiej Brytanii w najbliższych miesiącach mogą szkodzić zdrowiu. O ich niekorzystnym wpływie na ludzi uczulonych na nikiel lub mających egzemę donosi BBC.

Dermatolodzy z Instytutu Dermatologicznego St John's w Londynie i szpitala Royal Hallamshire w Sheffield w liście do "British Medical Journal" skrytykowali to, że wprowadzenie monet do obiegu nie poprzedziła konsultacja z lekarzami.

Wskazali przy tym, że szwedzka mennica (Riksbank) przyznała ostatnio, że monety pokrywane niklem stwarzają ryzyko dla zdrowia. Brytyjscy lekarze chcą, by naczelny doradca naukowy rządu John Beddington interweniował w tej sprawie.

Dotychczas bilon 5. i 10. pensowy bito ze srebrzystobiałego, odpornego na korozję miedzioniklu (75 proc. stopu stanowiła miedź, a 25 proc. nikiel) z niewielką domieszką aluminium, krzemu, manganu i żelaza. Teraz ze stopu usunięto miedź.

Brytyjska mennica wprowadza do obiegu nowe stop z powodu rosnącej ceny miedzi na światowych rynkach. Ma to jej przynieść oszczędności rzędu 10 mln funtów rocznie. Jednak posunięcie to wymaga dostosowania parkomatów i innych automatów do nowych pieniędzy, ponieważ nowe 5. oraz 10. pensówki są nieco grubsze.


Za http://zdrowie.dziennik.pl/alergie/artykuly/387945,monety-zmora-dla-alergikow-w-anglii.html
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet