Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:53:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja  (Przeczytany 16705 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Września 2012, 12:00:01 »
Niestety, moze zimą sie uda... Pozdrawiam Wszystkich z deszczowego dzisiaj Zamościa

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Września 2012, 15:23:31 »
Szkoda Marku, że nie mogłeś tym razem dotrzeć do Torunia.

Z orbity Twoich zainteresowań miałem do pokazania złoconego, naśladowczego Tetrykusa, jako obiekt uzupełniający do głoszonego przez Bartka słowa o denarach limesowych.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Września 2012, 20:49:15 »
Także chciałem przyłączyć się do gratulacji dla Organizatorów!
Wszystko było bez zarzutu. Panowie oby tak dalej!
Miło jest zobaczyć znajome twarze, powymieniać się spostrzeżeniami i zwyczajnie pochwalić się zdobyczmi z ostatniego półrocza. Już nie mogę się doczekać spotkania w lutym!

Pozdrawiam
Piotrek
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Września 2012, 23:16:50 »
Salvete!

Cieszę się, że jesteście zadowoleni z udziału w V edycji TWNA. Ja również cieszę się ze spotkania z Piotrem, Przemkiem, Tomkiem i innymi stałymi już uczestnikami Warsztatów. Piotrowi i Tomkowi dziękuję również za ciekawe wykłady.
Wielka szkoda,Marku, że nie mogłeś dojechać, zwłaszcza że mój wykład o monetach limesowych pewnie by Ci się spodobał...
Tymczasem zapraszam do obejrzenia zdjęć poniżej - więcej z opisami na Facebooku.

Pozdrawiam i do zobaczenia w lutym!

B.A.

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Września 2012, 16:58:38 »
Raz jeszcze dzięki za wszystko drodzy Organizatorzy. Warsztaty organizacyjnie, merytorycznie, społecznie - bez zarzutu. Przyznam, że mnie troszkę zapaliło to spotkanie i mam już kilka pomysłów. Bartku, jak się tylko ogarnę z wyjazdami to napiszę Ci maila. Żeby lekko zapodać smaczek to jednego denarka wrzucę na trzy różne spektrometry, żeby porównać wyniki, zobaczymy co wyjdzie, jaka jest powtarzalność, a szczególnie wiarygodność pomiarów.

Pozdrawiam wszystkich uczestników.

Piotr

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Września 2012, 19:49:00 »
Widzę,że wiele straciłem, za rok postaram się przyjechać:)
Pozdrawiam,
Paweł
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Września 2012, 22:45:42 »
Drodzy Koledzy Uczestnicy i Sympatycy TWNA!

Dziękuję za miłe słowa. Nie ustaniemy w wysiłkach, by poziom Warsztatów nie tylko utrzymywać, lecz również podnosić. Co do tematów, kilka zdążyliśmy wstępnie omówić jeszcze w "warsztatowy" piątek i sobotę. Do listopada ułożymy program VI edycji, a tymczasem przesyłam jeszcze kilka zdjęć z edycji V.
Cieszę się, że TWNA zainspirowały Piotra do przebadania różnymi spektrometrami jednej monety. Mam nadzieję, że uda nam się zrobić razem jakiś projekt, w którym połączymy nasze różne kompetencje...

Tymczasem pozdrawiam wszystkich cordialiter

B.

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Września 2012, 09:05:53 »
Zimą nie daruję !!! Dość mam już tych nóg obcinania.... Jak te zdjecia oglądam to aż mnie coś pokręciło z zazdrości. MD

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Września 2012, 19:41:49 »
Jeszcze mała dygresja powarsztatowa...

Marek wywołał temat występowania bądź i nie, antycznych numizmatów z ołowiu.
Oczywiście chodziło o problemy związane z konserwacją.

Stanęło na tym, że występują marginalnie na rubieżach antycznego świata - Judea, Nabatea, Aleksandria.
Piotr nawet miał do pokazania taki ołowiany judejski pieniążek.
Ja od jakiegoś czasu poluję na cokolwiek z tych klimatów z Aleksandrii, ale cały czas bez sukcesu. Wielka rzadkość, a ceny 8)

W numizmatyce rzymskiej problem ołowianych "krążków", ich oceny i klasyfikacji istnieje i jest analizowany, a nawet katalogowany.

Wśród publikacji jakie ostatnio nabyłem w monachijskim gabinecie numizmatycznym, znalazła się i tego typu perełka:

Mechtild Overbeck, Römische Bleimarken in der Staatlichen Münzsammlung München

Blisko 700 skatalogowanych pozycji, większość bez jakiejkolwiek legendy, ale bywają i takie, na których frazy poszczególnych liter można przypisać do poszczególnych cesarzy. Ciekawe przedstawienia ikonograficzne, np. Sol i Luna. Skróty literowe i ich ewentualna interpretacja, np. G P R - GENIO POPVLI ROMANI.

Datowanie większości tych okazów, ich rola w ewentualnym rynku pieniężnym... Temat bardzo otwarty...

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Września 2012, 21:05:34 »
Witam .
 

Datowanie większości tych okazów, ich rola w ewentualnym rynku pieniężnym... Temat bardzo otwarty...

Właśnie kwestia , czy były to rzeczywiście monety wydaje mi się tutaj kluczowa . Weżmy np . te ze strony 19  z tytulatrą Nerona . Wagowo nie pasują do żadnego nomiału . Za duże na qudrans , za małe na semisa. Może były to plomby pieczętne stosowane do zabezpieczenia wszelakich zapasów . Ten opis Tacyta młodego Wononesa , który przeniósł z dworu Augusta rzymskie zwyczaje daje dużo do myślenia : Szydzono też z jego greckiego orszaku i z tego, że na najlichsze zapasy pieczęcie nakładano .  Takie plomby naturalnie musiały być z ołowiu , który był tani , szeroko dostępny i najbardziej plastyczny do takich celów . Wyjaśnia to także , dlaczego są takie rzadkie . Nikt nie zbierał ołowianych plomb, bo po co ? .  W czasach bizancjum już powszechnie pieczęcie i plomby  były wykonane z ołowiu . Na ebayu dość często pojawiają się ołowiane plomby i pieczęcie bizantyjskie , rzadziej rzymskie.
http://www.ebay.pl/itm/Roman-Lead-stamp-with-an-image-of-an-Emperor-/261094481674?
pt=UK_Coins_Ancient_RL&hash=item3cca719f0a


Pozdrawiam .
Janusz
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2012, 21:39:43 wysłana przez Julek C »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja
« Odpowiedź #25 dnia: 12 Września 2012, 21:27:35 »
Cytuj
kwestia , czy były to rzeczywiście monety wydaje mi się tutaj kluczowa

To jest właśnie ten problem - czy tego typu krążki ołowiane pełniły rolę uzupełniającą drobnicy monetarnej, czy też służyły za żetony o określonym przeznaczeniu.

Plomby to nie były, bo nie noszą śladów takowego przeznaczenia. W badaniach nad tego typu obiektami wyraźnie rozgranicza się plomby od krążków (żetonów) podejrzewanych o pełnienie funkcji monetarnych.

Z całą pewnością w Aleksandrii pojawiły się pod koniec II wieku n.e. monety ołowiane pełniące funkcję drobnego pieniądza zdawkowego. Było to naturalnym następstwem zaprzestania emisji brązowych drachm. Rynek potrzebował drobnej monety o małym nominale i pojawiły się ołowiane substytuty...

 

R E K L A M A
aukcja monet