Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Listopad 2017, 18:11:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - V edycja  (Przeczytany 6351 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MarekD
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
starożytny Rzym, fałszerstwa z epoki

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 09 Wrzesień 2012, 11:00:01 »

Niestety, moze zimą sie uda... Pozdrawiam Wszystkich z deszczowego dzisiaj Zamościa
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.

« Odpowiedz #16 : 09 Wrzesień 2012, 14:23:31 »

Szkoda Marku, że nie mogłeś tym razem dotrzeć do Torunia.

Z orbity Twoich zainteresowań miałem do pokazania złoconego, naśladowczego Tetrykusa, jako obiekt uzupełniający do głoszonego przez Bartka słowa o denarach limesowych.
Orpio
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 029
Zainteresowania:
Cesarstwo Rzymskie, Judea, Sasanidzi

« Odpowiedz #17 : 09 Wrzesień 2012, 19:49:15 »

Także chciałem przyłączyć się do gratulacji dla Organizatorów!
Wszystko było bez zarzutu. Panowie oby tak dalej!
Miło jest zobaczyć znajome twarze, powymieniać się spostrzeżeniami i zwyczajnie pochwalić się zdobyczmi z ostatniego półrocza. Już nie mogę się doczekać spotkania w lutym!

Pozdrawiam
Piotrek

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029
Hermogenes
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #18 : 09 Wrzesień 2012, 22:16:50 »

Salvete!

Cieszę się, że jesteście zadowoleni z udziału w V edycji TWNA. Ja również cieszę się ze spotkania z Piotrem, Przemkiem, Tomkiem i innymi stałymi już uczestnikami Warsztatów. Piotrowi i Tomkowi dziękuję również za ciekawe wykłady.
Wielka szkoda,Marku, że nie mogłeś dojechać, zwłaszcza że mój wykład o monetach limesowych pewnie by Ci się spodobał...
Tymczasem zapraszam do obejrzenia zdjęć poniżej - więcej z opisami na Facebooku.

Pozdrawiam i do zobaczenia w lutym!

B.A.

* TWNA V_03.jpg (127.21 KB, 1000x667 - wyświetlony 154 razy.)

* TWNA V_04.jpg (98.67 KB, 1000x667 - wyświetlony 151 razy.)

* TWNA V_05.jpg (102.54 KB, 1000x667 - wyświetlony 128 razy.)

* TWNA V_08.jpg (96.39 KB, 1000x667 - wyświetlony 141 razy.)
drWho
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
PRL, IIIRP, RZYM

« Odpowiedz #19 : 10 Wrzesień 2012, 15:58:38 »

Raz jeszcze dzięki za wszystko drodzy Organizatorzy. Warsztaty organizacyjnie, merytorycznie, społecznie - bez zarzutu. Przyznam, że mnie troszkę zapaliło to spotkanie i mam już kilka pomysłów. Bartku, jak się tylko ogarnę z wyjazdami to napiszę Ci maila. Żeby lekko zapodać smaczek to jednego denarka wrzucę na trzy różne spektrometry, żeby porównać wyniki, zobaczymy co wyjdzie, jaka jest powtarzalność, a szczególnie wiarygodność pomiarów.

Pozdrawiam wszystkich uczestników.

Piotr
Chrobry
Stały bywalec
Poland Poland

« Odpowiedz #20 : 10 Wrzesień 2012, 18:49:00 »

Widzę,że wiele straciłem, za rok postaram się przyjechać:)
Pozdrawiam,
Paweł

\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque
Hermogenes
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : 10 Wrzesień 2012, 21:45:42 »

Drodzy Koledzy Uczestnicy i Sympatycy TWNA!

Dziękuję za miłe słowa. Nie ustaniemy w wysiłkach, by poziom Warsztatów nie tylko utrzymywać, lecz również podnosić. Co do tematów, kilka zdążyliśmy wstępnie omówić jeszcze w "warsztatowy" piątek i sobotę. Do listopada ułożymy program VI edycji, a tymczasem przesyłam jeszcze kilka zdjęć z edycji V.
Cieszę się, że TWNA zainspirowały Piotra do przebadania różnymi spektrometrami jednej monety. Mam nadzieję, że uda nam się zrobić razem jakiś projekt, w którym połączymy nasze różne kompetencje...

Tymczasem pozdrawiam wszystkich cordialiter

B.

* TWNA V_09.jpg (116.22 KB, 1000x667 - wyświetlony 116 razy.)

* TWNA V_11.jpg (114.15 KB, 1000x667 - wyświetlony 122 razy.)

* TWNA V_13.jpg (85.1 KB, 1000x667 - wyświetlony 127 razy.)
MarekD
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
starożytny Rzym, fałszerstwa z epoki

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #22 : 11 Wrzesień 2012, 08:05:53 »

Zimą nie daruję !!! Dość mam już tych nóg obcinania.... Jak te zdjecia oglądam to aż mnie coś pokręciło z zazdrości. MD
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

« Odpowiedz #23 : 12 Wrzesień 2012, 18:41:49 »

Jeszcze mała dygresja powarsztatowa...

Marek wywołał temat występowania bądź i nie, antycznych numizmatów z ołowiu.
Oczywiście chodziło o problemy związane z konserwacją.

Stanęło na tym, że występują marginalnie na rubieżach antycznego świata - Judea, Nabatea, Aleksandria.
Piotr nawet miał do pokazania taki ołowiany judejski pieniążek.
Ja od jakiegoś czasu poluję na cokolwiek z tych klimatów z Aleksandrii, ale cały czas bez sukcesu. Wielka rzadkość, a ceny Cool

W numizmatyce rzymskiej problem ołowianych "krążków", ich oceny i klasyfikacji istnieje i jest analizowany, a nawet katalogowany.

Wśród publikacji jakie ostatnio nabyłem w monachijskim gabinecie numizmatycznym, znalazła się i tego typu perełka:

Mechtild Overbeck, Römische Bleimarken in der Staatlichen Münzsammlung München

Blisko 700 skatalogowanych pozycji, większość bez jakiejkolwiek legendy, ale bywają i takie, na których frazy poszczególnych liter można przypisać do poszczególnych cesarzy. Ciekawe przedstawienia ikonograficzne, np. Sol i Luna. Skróty literowe i ich ewentualna interpretacja, np. G P R - GENIO POPVLI ROMANI.

Datowanie większości tych okazów, ich rola w ewentualnym rynku pieniężnym... Temat bardzo otwarty...

* skanowanie0007.jpg (155.61 KB, 450x616 - wyświetlony 125 razy.)

* skanowanie0008.jpg (177.58 KB, 481x681 - wyświetlony 133 razy.)
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #24 : 12 Wrzesień 2012, 20:05:34 »

Witam .

Datowanie większości tych okazów, ich rola w ewentualnym rynku pieniężnym... Temat bardzo otwarty...

Właśnie kwestia , czy były to rzeczywiście monety wydaje mi się tutaj kluczowa . Weżmy np . te ze strony 19  z tytulatrą Nerona . Wagowo nie pasują do żadnego nomiału . Za duże na qudrans , za małe na semisa. Może były to plomby pieczętne stosowane do zabezpieczenia wszelakich zapasów . Ten opis Tacyta młodego Wononesa , który przeniósł z dworu Augusta rzymskie zwyczaje daje dużo do myślenia : Szydzono też z jego greckiego orszaku i z tego, że na najlichsze zapasy pieczęcie nakładano .  Takie plomby naturalnie musiały być z ołowiu , który był tani , szeroko dostępny i najbardziej plastyczny do takich celów . Wyjaśnia to także , dlaczego są takie rzadkie . Nikt nie zbierał ołowianych plomb, bo po co ? .  W czasach bizancjum już powszechnie pieczęcie i plomby  były wykonane z ołowiu . Na ebayu dość często pojawiają się ołowiane plomby i pieczęcie bizantyjskie , rzadziej rzymskie.
http://www.ebay.pl/itm/Roman-Lead-stamp-with-an-image-of-an-Emperor-/261094481674?
pt=UK_Coins_Ancient_RL&hash=item3cca719f0a

Pozdrawiam .
Janusz
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

« Odpowiedz #25 : 12 Wrzesień 2012, 20:27:35 »

kwestia , czy były to rzeczywiście monety wydaje mi się tutaj kluczowa

To jest właśnie ten problem - czy tego typu krążki ołowiane pełniły rolę uzupełniającą drobnicy monetarnej, czy też służyły za żetony o określonym przeznaczeniu.

Plomby to nie były, bo nie noszą śladów takowego przeznaczenia. W badaniach nad tego typu obiektami wyraźnie rozgranicza się plomby od krążków (żetonów) podejrzewanych o pełnienie funkcji monetarnych.

Z całą pewnością w Aleksandrii pojawiły się pod koniec II wieku n.e. monety ołowiane pełniące funkcję drobnego pieniądza zdawkowego. Było to naturalnym następstwem zaprzestania emisji brązowych drachm. Rynek potrzebował drobnej monety o małym nominale i pojawiły się ołowiane substytuty...
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM