Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:38:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: duvalius  (Przeczytany 8424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

duvalius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Szynwałd
duvalius
« dnia: 02 Lutego 2009, 15:08:11 »
Witam wszystkich!
Nareszcie trafiłam na forum, na którym ludzie nie pytają się: Czy dobrze zrobiłem,że kupiłem tą czarną perłę z Palau, czy może lepiej by się opłacało kupić żółtą, a może błękitną...itd., itd.
A jeżeli chodzi o moje monety, to dawno, dawno temu, w czasach podstawówki, znalazłam w szafie woreczek z groszami z 1949r. Było ich kilkanaście sztuk, w stanie po przejściach, ale dla mnie to był skarb. Przez te grosze zaczęłam zbierać obiegówki z PRL-u, bo to akurat było dostępne.
Potem zaczął się rozpadać Związek Radziecki i w Polsce na bazarach od tzw. ruskich można było kupić wszystko, między innymi monety, więc w tym okresie intensywnie poszukiwałam tam rubli, kopiejek i wszelakich innych monet, które sprzedawali za grosze.
Po paru latach ruskie przestali przyjeżdżać, a tata przyniósł mi ze sklepu 2 zł z jeżykiem, więc zaczęłam zbierać GNy i uzupełniać braki w PRL-u.
Ale na dobre wciągnęło mnie z 10 lat temu, jak zaczęłam kolekcjonować monety obiegowe i okolicznościowe z całego świata, i tak mam do dziś.
A w tym roku biorę się za monety z byłych kolonii brytyjskich, pożyjemy zobaczymy co z tego będzie.
To by było na razie na tyle.
Pozdrawiam wszystkich. :)

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: duvalius
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lutego 2009, 17:47:29 »
Witam serdecznie.
Niezwykle cieszę się, że odwiedziła Pani i została użytkownikiem naszego forum....
Oczywiście Pan Lech próbuje od początku usidlić Panią monetami rzymskimi, ale proszę nie dać się zwieść - to monety Polski Królewskiej kształtują historię naszego kraju  ;)

A tak bardziej serio....
Kolega Prankster zajmuje się również monetami obiegowymi z całego świata, ma też sporo dubletów....
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: duvalius
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Lutego 2009, 17:58:27 »
Witam na naszym forum pierwszą przedstawicielkę tej ładniejszej, lepszej (?) płci ;) Mam nadzieję,że znajdzie Pani tutaj wiele przydatnych informacji, nawiąże nowe, interesujące znajomości i "wsiąknie" na dobre :) Zawsze chętnie służymy pomocą (w miarę możliwości, a zasoby wiedzy niektórych kolegów są naprawdę imponujące). Serdecznie pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: duvalius
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lutego 2009, 18:28:26 »
A w tym roku biorę się za monety z byłych kolonii brytyjskich, pożyjemy zobaczymy co z tego będzie.
Mam tylko ogromną prośbę, żeby nie podkupować mi monet Zjednoczonego Królestwa... ;)
Pozdrawiam,
Krzysiek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: duvalius
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lutego 2009, 18:36:15 »
Witam w naszym gronie :) Zachęcam do zapoznania się ze starszymi monetami obiegowymi, Polski Królewskiej, czy też innych monet europy, antycznego świata.

Powiedz dlaczego Kolonie Brytyjskie? Co ciekawego widać na tych monetkach :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: duvalius
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lutego 2009, 21:34:01 »
Witam Serdecznie. :)
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

duvalius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Szynwałd
Odp: duvalius
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lutego 2009, 15:01:04 »
Dziękuję bardzo za tak miłe powitanie.

Jeżeli chodzi o monety antyczne, średniowieczne to lubię sobie o nich poczytać, pooglądać zdjęcia, popatrzeć na nie w muzeum i na razie na tym etapie pozostanę, ale kto wie........(mąż sie załamie).
W swoich zbiorach posiadam szeląga litewskiego i półtoraka Zygmunta III Wazy, rewelacyjne okazy to nie są , ale może kiedyś coś do nich dokupię.
A co do monet z kolonii brytyjskich, wyglądają normalnie, jedna ładna, druga brzydsza, ale na większości z nich występuje wizerunek króla lub królowej (kto tam akurat panował), taki sam, obojętnie jaki by to nie był kraj, i to je ze sobą łączy. Monety z Wielkiej Brytanii, nie wiem czemu, ale bardzo mi się podobają i chcę sobie trochę rozszerzyć ten temat.
Szkoda, że współczesne polskie obiegówki są takie bez sensu.

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: duvalius
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lutego 2009, 15:23:31 »
Ja również pragnę Panią powitać :)
Życzę dobrej zabawy i wiele satysfakcji tak z Forum jak z przyszłych kolekcjonerskich zdobyczy ;)

Stanis53S

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 259
Odp: duvalius
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lutego 2009, 22:11:15 »
Kłaniam się pięknie .Życzę sukcesów. :)
Stanis - Siwa Głowa.

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: duvalius
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lutego 2009, 15:08:04 »
Szkoda, że współczesne polskie obiegówki są takie bez sensu.
Zawsze można zacząć zbieranie obiegówek II RP ;)

Witam Panią i również serdecznie pozdrawiam.
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Ligenza

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: duvalius
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lutego 2009, 10:52:11 »
Ja także dołączam się do powitań. Miło, że do naszego grona dołączyła kobieta.
Gratuluję długoletniego zacięcia, widać że w Pani przypadku nie jest to sprawa chwilowego kaprysu.
Grzesiek L

duvalius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Szynwałd
Odp: duvalius
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Lutego 2009, 16:22:59 »
Cytuj
Zawsze można zacząć zbieranie obiegówek II RP
Z II RP to już co nieco mam, a co do III RP, to pewnie się czepiam i to bardzo, ale jeżeli projektant chciał ozdobić monety listkami dębu, to mógł chociaż wykorzystać do tego krajowe gatunki a nie obcy.
Według mnie te listki należą do dębu czerwonego (Quercus rubra), który co prawda rośnie obecnie w Polsce, ale został do nas sprowadzony z Ameryki Północnej i sadzi się go najczęściej w lasach, bo szybciej rośnie. A mamy dwa rodzime gatunki: dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy, które w Polsce rosną od wieków. I to jest dla mnie bez sensu.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: duvalius
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Lutego 2009, 11:11:00 »
Zastanawiam się, czy projektant szukając w parku liści dębu, posiadał taką wiedzę dendrologiczną?  ::)
Czy też po prostu wziął co leżało, bądź najbardziej pasowało jego koncepcji?
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

 

R E K L A M A
aukcja monet