Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:39:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dzień dobry  (Przeczytany 4640 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

xsw

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Dzień dobry
« dnia: 23 Maja 2012, 00:36:55 »
Dzień dobry,

Jak może zauważyliście, na forum zapisałem się już w zeszłym roku, zdarzyło mi się nawet napisać posta, ale dopiero teraz przeglądnąłem ogólnie całe forum i stwierdziłem że pasuje się przedstawić :)  Tym bardziej, że w przyszłości zamierzam nie tylko czytać posty, ale i pisać co nieco na tematy, na których się znam.

Swoją przygodę z numizmatyką zacząłem mniej więcej 7-8 lat temu od przeglądnięcia skarbonki z monetami (PRL, demoludy, trochę Europy zachodniej), którą w dzieciństwie dostałem od starszego brata, a do której przez kilka kolejnych lat dorzucałem drobniaki od wracających z zagranicy znajomych. Odkryłem wówczas, że najwięcej moich monet przedstawia Elżbietę II i jakoś tak się zaczęło...

Zbieram bowiem monety obiegowe i tzw. okolicznościowe (w niektórych przypadkach tylko do roku 1990) z Elżbietą II na awersie: począwszy od Anglii i jej europejskich terytoriów, przez jej byłe i obecne kolonie w Afryce i na Karaibach, aż po Kanadę z jednej, a Australię, Nową Zelandię i wyspy Oceanii z drugiej strony. W przedziale czasowym moja kolekcja zaczyna się w 1953 roku, a kończy... no cóż, jeszcze się nie kończy :) Jest tego sporo, nie na wszystko mnie stać, ale generalnie znaczna część moich monet z racji małego wieku i dużych nakładów nie posiada jakiejś specjalnej wartości. Dla mnie każda moneta ma to "coś". Mogę przyznać się do tego, że w zakresie moich zainteresowań posiadam znaczną wiedzę, którą - jeśli będą chętni - mogę się podzielić na łamach tego forum :)

Dodam jeszcze, że na forum trafiłem przez link do Biuletynu i jak najbardziej popieram jego wydawanie. Może sam napiszę jakiś artykuł do jednego z kolejnych numerów jeśli tylko znajdę trochę czasu (no i jeśli artykuł będzie na tyle interesujący, że go redakcja zamieści).

Pozdrawiam,
Mietek

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Dzień dobry
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maja 2012, 20:03:28 »
witaj w naszym gronie :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Dzień dobry
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maja 2012, 20:38:45 »
Fajny motyw przewodni. 60 lat panowania(minęło w lutym) to jest coś.Do monet można dołączyć banknoty z wizerunkiem Elżbiety II.Też można uzbierać ciekawą kolekcję.A pro po najstarszy banknot z królową ( jeszcze wtedy księżniczką) został wydany w 1935r a jaka jest najstarsza moneta z Elżbietą II ?

xsw

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Dzień dobry
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maja 2012, 23:46:41 »
Tak, można dołożyć banknoty. Był nawet moment kiedy o tym myślałem, ale nie trwało to długo, bo tylko do czasu, kiedy zobaczyłem ceny banknotów o wyższych nominałach. Stanowczo za drogo, zwłaszcza jak dla studenta (wówczas), no a i same monety też kosztują nie mało, więc poprzestałem na monetach.
Kanadyjski banknot 20$ z 1935 roku jest mi znany i muszę przyznać, że to bardzo ciekawy przypadek (ogólnie cała seria jest interesująca, bo znalazła się na niej większość rodziny królewskiej), bo na banknotach dzieci się raczej często nie pojawiają jako główne postaci.
Jeśli chodzi o pierwszą monetę - muszę się przyznać, że nie wiem która była pierwsza, a kiedyś znalazłem sprzeczne informacje na ten temat. Nigdy nie słyszałem o żadnych monetach z Elżbietą II sprzed 1953 roku, natomiast w 1953 ukazało się ich już sporo: oczywiście z Anglii, ale i również: Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Fidżi, Malajów i Borneo, Afryki Płd, Afryki Wschodniej, Rodezji Płd, Mauritiusa, Seszeli i Jamajki.

marcin_sz_77

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 637
Odp: Dzień dobry
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Maja 2012, 19:19:35 »
Bardzo odmienny ale jak ciekawy temat  ;)
Gratulacje pomysłowości a i jakiś temat by się przydał w BI
Pozdrawiam Marcin
TPZN nr 51 - Brakteaty krzyżackie

 

R E K L A M A
aukcja monet