Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:11:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Talar targowicki 1793  (Przeczytany 19176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Talar targowicki 1793
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Czerwca 2012, 12:15:28 »
Kolego numizmat1, to również nie jest ten sam stempel co w monecie WCN przynajmniej ta strona z wieńcem. Napis CONCIVIBUS jest wyraźnie przesunięty w stronę ruchu wskazówek zegara. Litery w napisie otokowym wydają się też mieć inny kształt (nie mówię tu o grubości bo to może być efekt wytarcia).

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Talar targowicki 1793
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Czerwca 2012, 10:49:02 »
Witam, po pierwsze, żeby aukcja nie zniknęła, a zaciekawiła mnie, choć głównie ze względu na elementy "psychologi sprzedaży"

<http://www.allegromat.pl/aukcja108371>

Moim skromnym zdaniem wszystkie znaki wskazują na falsyfikat, poczynając od ogólnego wyglądu, dziwnych rys, potem kategorii, w której "moneta" została wystawiona, przez opis, a kończąc na kupującym i jego komentarzu. Klasyka tzw. polowania na jelenia. Dla szukających "okazji" może to i dobra wiadomość, moneta jeszcze się pojawi. I będzie okazja do dalszych dyskusji.

numizmat1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Talar targowicki 1793
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Czerwca 2012, 16:44:16 »
jakiś czas temu kontakotwałem się z panem "kiler179" proszac o zdjęcia większego formatu żeby cokolwiek porównywać. a dziś dostałem odpowiedz.

"Witam. Bardzo sie cieszę zaintereswaniem na waszym forum zakupioną przezemnie monetą. Tak naprawde troche sie przestraszyłem tym ze mogłem kupić ją faktycznie fałszywą, ale na szczeście dziś byłem w sklepie u p.Niemczyka (ul. żelazna 67 warszawa)
 na ekspertyzie tego talara no i ekspert p.Jacek Michalski stwierdził iż jest to oryginalny Talar Targowicki a to że nie ma napisów na rancie może być wynikiem tego ze mógł znajdować się (jak to on powiedział w jakimś naczyniu lub po prostu ktoś to wytarł). Oczywiście też przesyłam zdjęcia jak pan prosi.Pozdrawiam"

« Ostatnia zmiana: 11 Czerwca 2012, 16:50:11 wysłana przez numizmat1 »

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Talar targowicki 1793
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Czerwca 2012, 20:58:29 »
Cóż jak dla mnie to jakieś mętne wyjaśnienie z tym napisem na rancie. Po prostu nie wiem jak napis na rancie może być wytarty tak równomiernie, że nie został po nim żaden ślad. Po prostu nie mam przekonania do tej monety i tyle.
Ale jeśli Pan Michalski stwierdził, że to oryginał, to w końcu musi się znaleźć druga moneta wybita takim samym stemplem. Prędzej czy później. Wtedy dam spokój ;)

numizmat1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Talar targowicki 1793
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Czerwca 2012, 07:45:36 »
kol. Pabloss. Nie wiem jak długo siedzisz w numizmatyce i co zbierasz ale numizmatyka a w szczególności stara Polska ma to do siebie że jest wiele nie odkrytych jeszcze lub różniących się tak monet od siebie tego samego nominału panującego króla. Dla przykładu poogladaj sobie monety zygmunta lll i zobacz jak różowymi stemplami były bite poszczególne monety. Dla mnie ta moneta od samego początku wydawała się z epoki. Trochę przeżucilem monet przes swoje ręce i faksów i innych stworow wykonanych przez podrabiaczy.ale to fakt ze zdjęcia można tylko i wyłącznie przypuszczać...

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Talar targowicki 1793
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Czerwca 2012, 14:52:48 »
Monetami Polski Królewskiej interesuję się stosunkowo niedawno, ale zdaję sobie doskonale sprawę z różnorodności odmian stempli. Z tego co wiem, podstawą do określania monety jako oryginał czy falsyfikat jest istnienie pewnego WZORCA oryginału. Do niego jest przyrównuje się badaną monetę. Cała reszta to dla mnie poszlaki, czasami bardzo istotne, ale wciąż poszlaki. W tym przypadku, zgodzę się że nasze gdybanie nie ma większego sensu, w sytuacji gdy opieramy się tylko o zdjęcia.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Talar targowicki 1793
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Czerwca 2012, 19:35:54 »
szanowni koledzy śledzę ten wątek od początku ;
nie jestem w posiadaniu takiej monetki , ani nie będe sie kreował na znawce okresu , bo nie jestem ;
uważam jednak , sądząc po rysunku monety że mamy tu do czynienia z jakąś mniej znaną odmianą
wszak od czasu emisji tych monet minęło sporo czasu a w zawierusze dziejowej mnóstwo zaginęło lub zostało przetopione
jakość egzemplarza jest na tyle wysoka że nie sądzę by to był fals , ale wszystko jest możliwe
pozdrawiam
petroniusz 15 :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Talar targowicki 1793
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Czerwca 2018, 18:29:14 »
Na ebay pojawiło się nowe "podejście" do falsyfikatu talara targowickiego z 1793.
Tym razem rodowód sprzedawcy, który nie gwarantuje autentyczności oferowanej monety, to Rosja.
Wklejam zdjęcia na wszelki wypadek.
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Talar targowicki 1793
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Czerwca 2018, 18:38:43 »
Tym razem rodowód sprzedawcy, który nie gwarantuje autentyczności oferowanej monety, to Rosja.
Raczej Chińczyk, ale twardego dowodu w postaci linku z ali nie posiadam. Spotykany dość często na allegro od co najmniej roku (a że nie moje zabawki, to pewnie i dłużej).

https://archiwum.allegro.pl/oferta/112-polska-talar-targowicki-1793-r-i7139573639.html

 

R E K L A M A
aukcja monet