Aktualności:

• 01 Czerwiec 2020, 03:03:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 101077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Dzień dobry.proszę o radę.Na jednej z monetek pojawił się zielony nalot,monetka zamknięta w kapslu od jakiś 10 lat,,blaszka zdrowa,niemal pełne srebrzenie.Pytanie jak i czy usuwać ten nalot.Plama na awersie broda i na wysokości brody ,na zdjęciu słabo widoczna,w rzeczywistości wygląda gorzej.Pozdrawiam Piotr
Ja bym tego nie ruszał. Co by się nie zrobiło, to patynę diabli wezmą.
Pozdrowienia.
Jacek

zenonmoj

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
Dzień dobry.proszę o radę.Na jednej z monetek pojawił się zielony nalot,monetka zamknięta w kapslu od jakiś 10 lat,,blaszka zdrowa,niemal pełne srebrzenie.Pytanie jak i czy usuwać ten nalot.Plama na awersie broda i na wysokości brody ,na zdjęciu słabo widoczna,w rzeczywistości wygląda gorzej.Pozdrawiam Piotr
Ze zdjęcia, niestety, trudno coś konkretnego wywnioskować. Proszę o fotkę w wysokiej rozdzielczości.

ZM

PS. Z góry odradzam chemię (patyna...) - może czyszczenie mechaniczne...???

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
IIII  nummi podczyszczone .Nic trudnego.Wystarczyło usunąć  osad nie uszkadzając właściwej patyny.Widoczne całe popiersie a nawet kawałek palmy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Rzadki as Marka Aureliusza po odpicowaniu ;) Z rewersu niewiele dało się wyciągnąć.Awers trochę czytelniejszy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

• Stały bywalec
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich
« Odpowiedź #199 dnia: 19 Październik 2019, 15:53:14 »
Jak się pozbyć tego piachu , by nie ruszyć patyny

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Moczenie przez kilka dni-tygodni w wodzie destylowanej a potem lekkie szczotkowanie miękka szczotka.
Pod koniec moczenia można dodać do wody trochę mydła.
Pozdrowienia.
Jacek

ram17

• Stały bywalec
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich
« Odpowiedź #201 dnia: 19 Październik 2019, 16:43:05 »
Dzięki

zenonmoj

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
Po takim moczeniu warto też przed użyciem szczotki sprawdzić, czy patyna (na razie wygląda na twardą skrupkę...) nie rozmiękła.

ZM

zenonmoj

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
Wklejam "zaległego" Chlorusa z mennicy w Lugdunum. Zdecydowałem się zaryzykować i chyba słusznie.
Paskudztwo usunięte, ogniska zarazy zlikwidowane, a spod warstwy "narośli" wylazło nawet trochę srebrzenia - pociemniałego, ale w miarę gładkiego... Kolor "w ręku": czekoladowo-brązowy, z metalicznym połyskiem w przetartych partiach.
Stan po doczyszczeniu: good very fine.

ZM

PS. Poniżej przykład, jak podobną monetę można koncertowo popsuć - w opisie: "inexpertly cleaned"
https://www.coinarchives.com/a/lotviewer.php?LotID=1590618&AucID=3342&Lot=900&Val=3e9074a0a2cef233027ad115477c24fc

MaciekU

• Użytkownik
  • **
Pozwolę sobie dać przykład kunsztu Pana Zenona :)

MaciekU

• Użytkownik
  • **
Ciekawi mnie jakich koledzy użyliby sposobów w poniższym przypadku. Standardowe przeczyszczenie srebrnych monet czyli gorąca woda, sreberko i sól nie pomogły mi tutaj :)
Moneta jest w większej części pokryta czarną warstwą, co w miarę dobrze widać na zdjęciach.

SMF spam blocked by CleanTalk
R E K L A M A
aukcja monet