Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 06:29:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!  (Przeczytany 122438 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #135 dnia: 20 Października 2020, 22:07:38 »
Witam
Trafił mi się taki Commodus , jak mniemam Pautalia ? ,tyle że nie mogę go namierzyć , podobny z tripodem pojawia się w Philippopolis , ale tu zapis rewersu wskazywał by na Pautalie.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #136 dnia: 22 Października 2020, 06:41:32 »
Moim zdaniem to moneta z Fillipolis, zwróć uwagę na E I w nazwie miasta ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΛΕΙΤΩΝ, na tak zniszczonej monecie może wygladać jak V.

https://www.acsearch.info/search.html?id=5991491

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #137 dnia: 22 Października 2020, 19:13:10 »
Pozwól że nie zgodzę się tym razem z twoja interpretacja . Cóż stan jest jaki jest , i można bazować tylko na tym co widzimy , zakładając twoją wersję że to  E I  a nie V , to dalej powinno być ΤΩΝ, T mamy pewne , ale ΩΝ też trzeba by zrzucić na stan monety ? , skoro  jest całkiem wyraźne  ΛΛI , no może poza ostatnią I . Patrząc na zapisy miasta Pautali , są dość zróżnicowane , ale z taki zapis istnieje ΠAYTAΛI, co prawda A tu występuje bez kreseczek w środku, ale na innym egzemplarzu ten zapis też jest bez tych kreseczek
https://www.acsearch.info/search.html?id=4282620
Choć muszę przyznać  że stylistycznie jest tu podobieństwo do monety z Fillipolis , i to mnie właśnie zastanawia, jak miał by tu się znaleźć zapis ΠAYTAΛI ?,ale też nie wierzę w przypadek że bili podobna monetę .
Jest jeszcze jedna kwestia do tej zagadki , ja świadomie ją kupowałem , z opcja że ten zapis to nie ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΛΕΙΤΩΝ ,ewentualnie inna forma zapisu tego miast / miej popularna/ , prócz mnie było jeszcze dwóch licytujących powiedzmy nie zorientowanych na niskich stawkach , ja chcąc ja kupić dałem wysoki limit jak na monetę w tym stanie , ale jednak na ostatnich sekundach komuś bardzo zależało i mnie skontrował , ale zdążyłem z rekontrą  ;),. Wyglądało to tak , jak by ten licytujący był już zorientowany , i też zakładał że coś tu jest nie tak z to monetą , i zwykłe ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΛΕΙΤΩΝ tu się nie wpisuję . No cóż może jak dotrze da się zrobić pod innym kątem fotkę i coś się rozjaśni , albo odpalę mikroszkop  :).
ps. ale dzięki że próbowałeś mnie odwieść , od mojej wizji z Pautalią  :)


Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #138 dnia: 23 Października 2020, 14:07:35 »

ps. ale dzięki że próbowałeś mnie odwieść , od mojej wizji z Pautalią  :)



Nie chciałabym zniechęcać do głębszych poszukiwań, tylko  zdrowy rozzsądek podpowiada, aby korzystać z najprostszych wyjaśnień niejednoznaczych kwestii, a nie z tych najbardziej karkołomych. Aby nie gasić w tobie iskierki odkrywcy, powiem tylko, że jedanak w Pautalii kilkanaście lat później wybijano monety z takim samym rewersem dla Septimiusza Sewera i Gety, więc może coś jest na rzeczy, jednak potrzeba egzemplarza w dużo lepszym stanie, aby to uprawdopodobnić.
« Ostatnia zmiana: 23 Października 2020, 14:45:48 wysłana przez Julek C »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #139 dnia: 23 Października 2020, 16:32:33 »

ps. ale dzięki że próbowałeś mnie odwieść , od mojej wizji z Pautalią  :)



Nie chciałabym zniechęcać do głębszych poszukiwań, tylko  zdrowy rozzsądek podpowiada, aby korzystać z najprostszych wyjaśnień niejednoznaczych kwestii, a nie z tych najbardziej karkołomych. Aby nie gasić w tobie iskierki odkrywcy, powiem tylko, że jedanak w Pautalii kilkanaście lat później wybijano monety z takim samym rewersem dla Septimiusza Sewera i Gety, więc może coś jest na rzeczy, jednak potrzeba egzemplarza w dużo lepszym stanie, aby to uprawdopodobnić.

Tak, wiem o tych dwóch egzemplarzach , od razu szczerze przyznam że zostawiłem je sobie , jako ewentualny kontrargument :-X gdy byś dalej gasił we mnie tą iskierkę odkrywcy  :) ;). A poważnie - zdaje sobie sprawę ze stanu , ale po cichu liczę że to Π uda się potwierdzić , w innym świetle , ujęciu , czy chodzby przerysować , nie żeby zaspokoić swoją próżność odkrywcy, ale zwyczajnie by zaistniała . A że mam trochę ciągot spekulanta / ukradnę słówko panu Lechowi  ;)/  , to przyznaje  :).
ps. podziękował że zrobiłeś w tym kierunku jakąś większą kwarendę , +++   

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #140 dnia: 09 Kwietnia 2021, 12:31:40 »
Witam
Czy ktoś z Panów kiedykolwiek widział AE4 Zenona z monogramem nr. 6 ?
Dokładnie chodzi mi o RIC X 976.
Trafił mi się ostatnio taki ptaszek , stan słabiutki dlatego zdjęć nawet nie wrzucam.  ;)
Pozdrawiam
Karol

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 731
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #141 dnia: 09 Kwietnia 2021, 13:51:16 »
Witam
Trafił mi się taki Commodus , jak mniemam Pautalia ? ,tyle że nie mogę go namierzyć , podobny z tripodem pojawia się w Philippopolis , ale tu zapis rewersu wskazywał by na Pautalie.

Dobrze Pan mniemał, jakoś mi umknął ten post, ale proszę tu sobie zerknąć, co prawda nie tripod ale styl ten sam i zapis:
https://www.acsearch.info/search.html?id=4282620
https://www.acsearch.info/search.html?id=84640
https://www.acsearch.info/search.html?id=6134682
https://www.acsearch.info/search.html?id=4277480
https://www.acsearch.info/search.html?id=5390309

Poza tym tego typu monety są też z Nikopolis ad Istrum, nawet sam mam jedną taką i to w stanie niemal menniczym, notabene nie znalazłem identycznej w literaturze tylko podobne (kwestie związane z usytuowaniem głowy węża oraz tego którą z nóg oplata i legendy).
« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia 2021, 14:14:22 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #142 dnia: 11 Września 2022, 17:20:13 »
Witam,
Kupiłem taką oto monetkę (fotki wstawię potem) :
https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/1/750
Czy ktoś z forumowiczów coś wie na jej temat?
Pozdrawiam
Karol

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #143 dnia: 11 Września 2022, 20:19:07 »
A nie ma nic w opisie aukcji? Region, miasto, władca. Tom RPC, numer? Praktycznie wszystko jest...

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #144 dnia: 11 Września 2022, 22:26:17 »
A nie ma nic w opisie aukcji? Region, miasto, władca. Tom RPC, numer? Praktycznie wszystko jest...
Chodziło mi o więcej informacji, niż te zawarte w linku który podałem, np. dotyczących rzadkości monety, notowań aukcyjnych, lub powodu, z jakiego była wybita na połowie krążka od asa, a nie na krążku semisa.


Pozdrawiam
Karol

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #145 dnia: 12 Września 2022, 16:05:50 »
z jakiego była wybita na połowie krążka od asa, a nie na krążku semisa.


Nie sadzę, że była wybita na połowie krążka. Była potrzeba puszczenia w obieg montey zdawkowej, a nie było czasu lub chęci tworzenia nowych stempli semisa, to cięto asa po wybiciu, tak jak to było w przypadku dupondiusa z krokodylem w Lugdunum w tym samym okresie. Teraz trzeba odnaleść drugą połówkę asa  ;).
W RPC I 751 jest też cięta z inną końcówka legendy :
https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/1/751

I na pewno ma to coś wspólnego z takim typem asa Augusta lub Tyberiusza z legendą  P I SP/ D V SP IIVIR/ C I C
https://www.acsearch.info/search.html?term=D+V+SP+IIVIR&category=1-2&lot=&thesaurus=1&images=1&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&currency=usd&order=0


Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #146 dnia: 12 Września 2022, 20:03:50 »
z jakiego była wybita na połowie krążka od asa, a nie na krążku semisa.

Nie sadzę, że była wybita na połowie krążka.

Na początku też tak myślałem, ale... moim zdaniem, na obu połowach stempla było to samo przedstawienie (odbicie lustrzane), potem takim stemplem robiono odcisk na krążku asa i w mennicy cięto go na dwie identyczne połowy. Stąd też nie ma ani jednej monety z takim wzorem w całości + na tej połówce jest już kompletna legenda dot. magistra Kartaginy.



I na pewno ma to coś wspólnego z takim typem asa Augusta lub Tyberiusza z legendą  P I SP/ D V SP IIVIR/ C I C
https://www.acsearch.info/search.html?term=D+V+SP+IIVIR&category=1-2&lot=&thesaurus=1&images=1&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&currency=usd&order=0

Tak, ma dużo wspólnego, bo pokazana przez Pana moneta została wybita przez tego samego magistra co moja. ;)



I obiecane zdjęcia:
 
DUS2.jpgRzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2022, 20:11:25 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #147 dnia: 13 Września 2022, 17:40:25 »

potem takim stemplem robiono odcisk na krążku asa i w mennicy cięto go na dwie identyczne połowy.


Albo na stemplu od razu był umieszczony przecinak, który ciął krążek na dwie połowy. Był by to dużo szybszy sposób na wybijanie monet, bo za jednym uderzeniem wyciągało się 2 semisy...
Ja sobie wyobrażam to tak:
 
1111.pngRzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!


Pozdrawiam
Karol

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #148 dnia: 13 Września 2022, 18:20:05 »

Albo na stemplu od razu był umieszczony przecinak, który ciął krążek na dwie połowy. Był by to dużo szybszy sposób na wybijanie monet, bo za jednym uderzeniem wyciągało się 2 semisy...
Ja sobie wyobrażam to tak:
  [ Invalid Attachment ]  


Wydaje mi się, że żywotność takiego stempla byłaby bardzo ograniczona, a znając pragmatyczność rzymian i chciwość Augusta, nie wyobrażam sobie ciągłych napraw stempli. Dużo prościej wybić monetę tradycyjnym stemplem, a potem ją bach przecinakiem na dwie połówki. Po tym, że tak rzadko występują i jest mało materiału porównawczego wnioskuję, że była to jakaś ratunkowa, krótka emisja. W każdym razie jest to bardzo ciekawa ciekawostka.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #149 dnia: 14 Września 2022, 17:13:54 »
Znalazłem artkuł, w którym jest mowa o tych semisach:
Local Coinage and Civic Identity in Roman North Africa str. 12-13

"The semisses are particularly interesting, as they were minted at the
same size as the asses, but then purposefully cut in half, with an obverse and
reverse design that was a mirror image, giving both halves the same designs.
This is an unusual design for semisses, and it is uncertain why Carthage chose to
mint them in this way, as well as why they did not mint them in the same manner
later on during the reign of Tiberius."


Albo na stemplu od razu był umieszczony przecinak, który ciął krążek na dwie połowy. Był by to dużo szybszy sposób na wybijanie monet, bo za jednym uderzeniem wyciągało się 2 semisy...
Ja sobie wyobrażam to tak:
  [ Invalid Attachment ]  

Wydaje mi się, że żywotność takiego stempla byłaby bardzo ograniczona, a znając pragmatyczność rzymian i chciwość Augusta, nie wyobrażam sobie ciągłych napraw stempli. Dużo prościej wybić monetę tradycyjnym stemplem, a potem ją bach przecinakiem na dwie połówki.

Nie wykluczam takiej opcji, ale porównując wszystkie znane połówki, można zauważyć (przyglądając się krawędzi), że były one cięte zawsze od awersu, a nigdy od rewersu. Na dodatek krążki były przecinane idealnie na środku. Myślę, że gdyby ten proces był przeprowadzany po wybiciu, to któraś z nich mogła by być ciachnięta od drugiej strony (od rewersu), albo po prostu nie w linii pionowej, tylko poziomej. Bo przecież człowiek to nie maszyna, i przy entym powtarzaniu tej samej czynności może popełnić jakiś błąd...
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet