Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 07:02:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!  (Przeczytany 122440 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Kwietnia 2013, 06:28:23 »
Z okazji moich ostatnich zdobyczy szukam zdjęć RIC VII Rome 79 i RIC VI Aquileia 81 b.
Szukałem wczoraj w różnych zakamarkach sieci z rezultatem jak na razie prawie zerowym.
Porównywalne awersy Sewera pojawiają się u Maurice'a, ale przy innym typie (Pl. V), i z tytulaturą cezara (Pl. XX)

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Kwietnia 2013, 19:08:49 »
Z tym Sewerem wcale nie jest tak lekko jak podaje RIC, wg którego mamy "rarity S".
W katalogu "La monetazione di Aquileia Romana" jest ilustracja tylko dla egzemplarza z drugiej oficyny i stopień rzadkości występowania R2.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Kwietnia 2013, 19:43:59 »
Z tym Sewerem wcale nie jest tak lekko jak podaje RIC, wg którego mamy "rarity S".
Wiem, wiem... Dlatego tak mie się od razu wiosennie na duchu zrobiło - i dlatego tu tę monetkę wstawiłem (dziękuję za ilustrację!).
Severus to wprawdzie nie Martynian, Dom. Domitianus czy Aleksander, ale i tak zbyt długo sobie nie augustował, a większość jego monet na rynku to te z czasów, kiedy jeszcze był cezarem, no i popiersia są najczęściej "zwykłe".
Na acsearch znalazłem raptem jeden taki akwilejski egzemplarz (cezara): http://www.acsearch.info/record.html?id=576650
Wydaje mi się jednak, że ten rzymski Sol "prawiczek" jest jeszcze ciut rzadszy...

ZM

PS. Jestem tylko ciekawy, na ile tego Sewera uda się doczyścić - czy w ogóle... Choć w tym wypadku nawet z niedoczyszczonego się ucieszę!

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Grudnia 2013, 16:03:59 »
Witam .
Szukam , szukam i nie mogę znaleść , może Koledzy pomogą ? To chyba R5 , ale nie wierzę , że właśnie ten egzemplarz opisano w RIC VII.
« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia 2013, 16:05:36 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Grudnia 2013, 18:20:12 »

Ale nie dali obrazka, więc nie wierzymy do końca :-)



Dziękuję bardzo , toteż tego będę się trzymał , jak nie zobaczę obrazka to nie uwierzę  ;).

Też tak myślałem, że musiała być wybita tuż przed tym jak szwagrowie wzieli się za łby, bliżej 315 niż 313 . Monetka jest moja , waga -2,98 gr ; 25X23 mm ; axis 11 . Spróbuję  jutro za dnia zrobić zdjęcia w  większej rozdzielczości.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia 2013, 18:25:07 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Grudnia 2013, 19:17:19 »
No to gratuluję! A jak powinienem w razie czego opisać Pana jako właściciela?

Dziękuję . Warto czasem na ebyu pogrzebać w na pierwszy rzut oka w nieciekawych aukcjach  :): http://www.ebay.pl/itm/141129337144?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Zdjęcia i dane prześlę Panu jutro na pw.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Marca 2014, 20:58:06 »
Czy ktoś z Kolegów już gdzieś kiedyś widział RIC VII Lyons 92?
Egzemplarz http://wildwinds.com/coins/ric/constantine/_lyons_RIC_vII_092.jpg znam, jeden (RIC) jest w muzeum - czy są może jakieś inne (np. u Bastien'a)??? W sieci jak na razie widać tylko ciemność...

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Marca 2014, 21:48:49 »
Cytuj
Czy ktoś z Kolegów już gdzieś kiedyś widział RIC VII Lyons 92?

To co pokazał Pan na obrazku, nie jest wariantem RIC VII Lyons 92, który powinien mieć popiersie typu D2. Na monetce z Pana zdjęcia jest popiersie w typie D1.

Bastien notuje i ilustruje obydwa typy, plus jeszcze inną odmianę w suplemencie. Niestety, jest w tym wszystkim spory problem interpretacyjny.

Wg RIC wariant RIC VII Lyons 92 powinien mieć typ D2 i powołują się tam na egzemplarz z Paryża.

U Bastiena poz. 34 to typ popiersia z RIC D1, ale to jest właśnie egzemplarz nr 14.508 ze zbiorów Cabinet des Medailles Paris.

Bastien poz 35 to monetka z popiersiem typu D2, z adnotacją o pochodzeniu z anonimowej kolekcji prywatnej.

Na jaki w końcu okaz powołano się w RIC, skoro paryski egzemplarz prezentuje popiersie D1?

W każdym razie, na zdjęciu pokazał Pan egzemplarz Bastien 34 z popiersiem C5 (typ popiersia w RIC D1).

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Marca 2014, 22:14:17 »
Rzeczywiście! Teraz też dopatrzyłem się szmatki na ramieniu... Czyli teoretycznie NiR (ale z gatunku Corrigenda, bo Bruun popiersia poplątał), a na wildwinds (szmatki nie widzę) NiR do Addenda... :-\
Rozumiem, że Bastien opisywał dwa pojedyncze (różniące się) egzemplarze, ergo: monetka należy do tych "raczej rzadkich" - czy B. dał też ilustrację dla tego paryskiego numeru 34, czy poprzestał na opisie?

ZM

PS. Cała monetka wygląda na razie dość szpetnie i raczej nie wierzę, że uda się to zmienić, ale cóż robić - innej nie mieli...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Marca 2014, 22:35:22 »
Cytuj
Rozumiem, że Bastien opisywał dwa pojedyncze (różniące się) egzemplarze, ergo: monetka należy do tych "raczej rzadkich" - czy B. dał też ilustrację dla tego paryskiego numeru 34, czy poprzestał na opisie?

Bastien opisał obydwa egzemplarze pod oddzielnymi numerami, bo jak słusznie zauważył, są to dwa oddzielne warianty. W suplemencie jest jeszcze odmiana w hełmie, z tarczą i włócznią. Zaletą katalogów Bastiena jest fakt, że wszystkie monetki są ilustrowane na tablicach. Często bywa i tak, że jeden wariant jest pokazany w kilku egzemplarzach.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Marca 2014, 22:38:13 »
Cytuj
w wolnej chwili te dwa Bastieny zeskanować?

W wolnej chwili i przy wolnym drugim komputerze ze skanerem, bo mi go dzisiaj okupują i się raczej nie dopcham przed północą...

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Marca 2014, 22:38:22 »
Ale i tak jest czego gratulować.
Dziękuję - miejsce ma już zarezerwowane obok Nr. 84 z Thessaloniki...   ;)
ZM
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 04:26:28 wysłana przez zenonmoj »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Marca 2014, 22:43:13 »
Zaletą katalogów Bastiena...
Dziękuję za info. Chyba będę musiał założyć sobie specjalną skarbonkę na literaturę (Ferrando, Paolucci, Bastien...)

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Marca 2014, 08:25:20 »
Cytuj
Chyba będę musiał założyć sobie specjalną skarbonkę na literaturę

Koncepcja słuszna i w praktyce przydatna. Musi Pan jednak mieć świadomość, że to jednak spory wydatek. Samych katalogów Bastiena jest ładnych kilka tomów, do czego dochodzą jeszcze suplementy, które również tanie nie są. Najlepiej tego typu inwestycje rozkładać na lata.

Obrazki z katalogu Bastiena. Okazy Bastien 34 i 35. Jako dodatek egzemplarz z Suplementu I - Bastien 35a.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Marca 2014, 09:22:10 »
Musi Pan jednak mieć świadomość, że to jednak spory wydatek.
Jestem tego jak najbardziej świadomy, ale taka już chyba jest kolej rzeczy, że jeśli człowiek zajmuje się czymś w miarę serio, to potrzebne są do tego aktualne informacje...
Zaczynałem przed laty od katalogu Kankelfitza (dziś odpowiednikiem jest Kampmann) i książeczki Identifying Roman Coins Reese'a, etap Sear'a etc. pominąłem, skacząc od razu do RIC'a, a teraz znów trzeba będzie się chyba "dospecjalizować"...
W końcu nie mogę bez końca korzystać z uprzejmości Szanownego Kolegi i innych Forumowiczów.  ;) - skoro można pewne fakty po prostu sprawdzić w książkach. A ostatnio ciekawie się działo: RSL, Konstantynowy konik z Akwilei, teraz to....
Dziękuję za obrazki!!! Cała ta edycja wygląda dużo ciekawiej, niż by to wynikało z RIC'a. Czy Bastien odnotowuje też to, co jest już na stronie Not in RIC?

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet