Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:27:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!  (Przeczytany 122543 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #120 dnia: 29 Lutego 2020, 19:30:05 »
Wytropiłem dzisiaj bardzo ciekawy wariant antoninianusa Maksymiana Herkuliusza ze stołecznej mennicy.
Moneta znajdowała się w ofercie Forum Ancient Coins i pomimo fatalnego stanu zachowania, łyknąłem pastylkę bez głębszego zastanawiania się.

  https://www.forumancientcoins.com/catalog/roman-and-greek-coins.asp?param=93258q00.jpg&vpar=445&zpg=99761&fld=https://www.forumancientcoins.com/Coins2/

Przyznaję się bez bicia, że nigdy nie widziałem wariantu antoninianusa M.H. z takim wizerunkiem rewersu, na którym mamy przedstawionego Herkulesa kroczącego na prawo, z tropajonem na ramieniu, maczugą w prawej ręce i skórą lwa nemejskiego przewieszoną na lewym ramieniu. W mojej ocenie jest to bardzo rzadki wariant, zdecydowanie różniący się od standardowego typu RIC Vb 515. Oczywiście w opisie monetki w RIC pojawia się "or walking r.", jednak ja kompletnie nie kojarzę wzrokowo takiej odmiany.

Widział ktoś kiedykolwiek takową wersję monetki RIC Vb 515 ?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #121 dnia: 29 Lutego 2020, 20:20:29 »

Widział ktoś kiedykolwiek takową wersję monetki RIC Vb 515 ?

Moneta w bardzo kiepskim stanie, ale to chyba ta.
https://www.cointalk.com/threads/maximianus-herculius-hercules-ric-515.324087/

P.s. Jednak to jest ta sama moneta  :).
« Ostatnia zmiana: 29 Lutego 2020, 20:31:10 wysłana przez Julek C »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #122 dnia: 29 Lutego 2020, 22:54:28 »
Cytuj
P.s. Jednak to jest ta sama moneta 

Dokładnie ten sam egzemplarz >:(

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #123 dnia: 01 Marca 2020, 10:21:44 »
Gratulacje!
Ja też jeszcze tego typu nie widziałem.
Szkoda tylko, że ktoś czyścił ten krążek akurat w taki sposób...

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #124 dnia: 02 Marca 2020, 15:47:48 »
Ja z kolei poszukuję porównywalnego egzemplarza monety Maksymiana z serii kodowanej (Siscia) RIC V 581 z tym konkretnym typem popiersia i zbroi (cesarz z wieńcem promienistym na głowie, w lorica squamata, od tyłu - RIC typ F, Bastien typ B4) i legendą awersu:
IMP C M A VAL MAXIMIANVS P AVG (nie P F AVG...)
Tomku, pomożesz...?

ZM

PS. Ten od Jacquiera był zdecydownie ładniejszy, ale może to zdjęcie choć trochę przekłamuje...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #125 dnia: 02 Marca 2020, 20:28:41 »
Cytuj
w lorica squamata, od tyłu - RIC typ F, Bastien typ B4) i legendą awersu:
IMP C M A VAL MAXIMIANVS P AVG (nie P F AVG...)
Tomku, pomożesz...?

To jest dokładnie ten sam egzemplarz, o którym wspominałem Ci we wrześniu, że jest do dostania od ręki, gdyż od dłuższego czasu zalega na eBay i vCoins, czekając na amatora. Czy w końcu zdecydowałeś się na niego? Mnie odstręczała w nim proporcja jakości do ceny, a że po Gysenie mam śliczny okaz, więc ten wariant z samym "P" odpuściłem.

Niestety, nie pomogę. W tym wariancie znam wyłącznie tego leżaka z eBay. Podobnie w artykule Margeticów, pokazany i wymieniony został wyłącznie ten jedyny egzemplarz.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #126 dnia: 02 Marca 2020, 21:32:05 »
Taaaa... Zdecydowałem się...
Wynegocjowałem parę procent rabatu....
Dzięki za uwagi.

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #127 dnia: 08 Maja 2020, 10:47:55 »
Witam serdecznie!

Zastanawiałem się, czy nie wrzucić mojego nowego nabytku do wątku łowieckiego, ale wydaje mi się, że kategoria "rzadko notowane monety" jest w tym przypadku bardziej odpowiednia.
W czym rzecz? Wczoraj wieczorem wylicytowałem sobie na aukcji WCN takiego bidoka - nikt oprócz mnie go nie chciał, więc po cenie wywoławczej.
"A cóż to ma być?" - zapytają Koledzy - "Znowu jakiś trup złomiasty!" Otóż nie tak całkiem...

Mamy tu asa Galliena
aw.: IMP GALLIENVS PIVS FELIX AVG (popiersie w wieńcu laurowym, w zbroi i paludamentum w prawo)
rew.: [FID]ES MILITVM (Fides w długiejszacie, stojąca frontalnie, trzymająca w każdej ręce sztandar)
Gallien FIDES MILITVM.jpgRzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!

Jest to RIC 268, w MIR 36 (Goebl) nr. 539

Teraz rzadkość. RIC daje tej monecie S, z czym absolutnie nie można się zgodzić! Najlepiej wyrażono to w opisie innego asa Galliena na stronie FAC, dużo bardziej popularnego (z "krótką" tytulaturą IMP GALLIENVS P F AVG i rewersem VIRTVS AVG): "RIC lists this type as common, which is absurd. The as is rare denomination for the reign. This is the first ever as of Gallienus handled by FORVM and we did not find another example of the type online." Goebl odnotował w swoim katalogu trzy sztuki.
Ja natomiast nie jestem w stanie nigdzie (w zasobach internetowych) znaleźć egzemplarza porównawczego. Do tego wygląda na to, że dwa egzemplarze ilustrowane u Goebla, czyli nr. 539 i nr. 535 (z legendą awersu IMP GALLIENVS AVG) bite są tym samym stemplem rewersu, a o ile można to ocenić, to mój egzemplarz też... Czyżby używano więc tylko jednego stempla rewersu dla całej emisji???

Nieco historii. Goebl łączy ten typ z decennaliami Galliena. Mimo paskudnej opinii, jaką wystawili mu współcześni i wielu katastrof, które za jego panowania nawiedziły Cesarstwo (katastrofa militarna na Wschodzie, najazdy barbarzyńców na prowincje nadreńskie, naddunajskie,Grecję i Azję Mniejszą, secesja prowincji zachodnich, śmierć wszyskich innych członków założonej przez Waleriana dynastii), był on jedynym z władców rzymskich tego czasu, który w ogóle dożył dziesiątej rocznicy panowania... Kluczowa wydaje się tu być rola wiernych Gallienowi jednostek wojska, czyli przywoływana tu FIDES MILITVM.

Czy ktoś z Kolegów natknął się może gdzieś przypadkiem na porównywalny egzemplarz?

Pozdrawiam
Zenon M.
« Ostatnia zmiana: 24 Grudnia 2020, 08:11:30 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #128 dnia: 08 Maja 2020, 13:58:03 »
Witam.
W ANS  mają, chociaż nie wiedzieć czemu, w filtrze wyszukiwarki nie ma asów dla Galliena, a moneta jest opisana jako medalion.

http://numismatics.org/collection/1977.192.3?lang=pl

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #129 dnia: 08 Maja 2020, 14:42:47 »
Dzięki serdeczne!

Tam też zaglądałem, ale szukałem asa - bazuję tu na Goeblu, którego dzieło jest najbardziej aktualne, jeśli chodzi o całościowe opracowanie mennictwa Galliena. Cóż, Gnecchi rzeczywiście zaklasyfikował ten krążek jako medalion, pewnie przez brak SC na rewersie...
W każdym razie mam teraz dobre zdjęcie do celów porównawczych! - choć stan tego egzemplarza też nie zachwyca...

Zenon M.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #130 dnia: 08 Maja 2020, 19:21:49 »
Gratulacje!Wspaniała sprawa.Ma Pan oko.Wyłowić takie coś niechciane przez nikogo.Poezja... ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #131 dnia: 09 Maja 2020, 10:32:31 »
Zastanawiałem się, czy nie wrzucić mojego nowego nabytku do wątku łowieckiego, ale wydaje mi się, że kategoria "rzadko notowane monety" jest w tym przypadku bardziej odpowiednia.

Gratuluje ,choć muszę przyznać że szykowałem się ostro do zakupu.... i pomyliłem daty aukcjii ;D.Ale że monetka znalazła się w tak zacnych rękach ,żal jest mniejszy.....A tak na poważnie,15 lat buszuje po aukcjach i stronach internetowych i nie przypominam sobie tej monetki w handlu,oczywiście pamięć ludzka często szwankuje,ale na pewno jest to rzadko spotykany okaz.Pozdrawiam Piotr
« Ostatnia zmiana: 10 Maja 2020, 03:02:10 wysłana przez cancan62 »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #132 dnia: 09 Maja 2020, 19:25:40 »
To dobrze, że nie musieliśmy strzelać do siebie nawzajem...
 ;)

ZM

igipigiel

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #133 dnia: 13 Maja 2020, 22:42:49 »
Dla czego mam zastrzeżenia do tego denarka??? : waga jeszcze w normie , rozmiar ciut przy mały, rewers - takiej legendy jak wydaje się być na tym denarku / Vota Pvblica / Pius nie posiadał :o , sam awers też nie pomaga , wytarta końcówka legendy , za to portret pojawiający się na początku lat 140tych, gdy denary z Vota na rewersie pojawiają się w 158 roku , czyli na 20lecie panowania , i legenda to Vota Svscepta Des III / w odcinku Cos IIII , na moim w odcinku coś tam majaczy na kształt COS ,ale na IIII , już nie bardzo jest miejsce . Na denarach Piusa z Ric 290, 291b , obok tripod,a , z lewej głowa byka , / z prawej nie wiem co to /, na moim też coś jest , ale na głowę byk to średnio wygląda :? ., ogólnie wygląda mi na ta chwilę na jakiegoś nienotowanego denarka , z początków panowania - może z prośbą o 20 lat panowania ? a nie z ich dopełnieniem z 158 roku , lub bardzo dobra imitacja z epoki z okolic Dunaju , bo hybryda raczej się wyklucz np. rewers Hadriana , gdzie legenda by się zgadzała , / Vota Pvblica/ ,ale reszta szczegółów by nie grała.
Co myślicie o tym denarku?
« Ostatnia zmiana: 13 Maja 2020, 22:45:48 wysłana przez igipigiel »

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #134 dnia: 14 Maja 2020, 01:17:10 »
« Ostatnia zmiana: 14 Maja 2020, 01:21:53 wysłana przez Jack »

 

R E K L A M A
aukcja monet