Aktualności:

• 20 Wrzesień 2019, 15:58:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!  (Przeczytany 81247 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Grudzień 2013, 20:38:29 »
Warto czasem na ebyu pogrzebać w na pierwszy rzut oka w nieciekawych aukcjach

Myślę, że głównie w nieciekawych aukcjach warto grzebać.

Na ciekawe wystarczy mieć zasobny portfel.

Jeszcze raz dziękuję za zdjęcia!
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Marzec 2014, 20:58:06 »
Czy ktoś z Kolegów już gdzieś kiedyś widział RIC VII Lyons 92?
Egzemplarz http://wildwinds.com/coins/ric/constantine/_lyons_RIC_vII_092.jpg znam, jeden (RIC) jest w muzeum - czy są może jakieś inne (np. u Bastien'a)??? W sieci jak na razie widać tylko ciemność...

ZM

Tomanek

• Gaduła
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
« Odpowiedź #32 dnia: 10 Marzec 2014, 21:48:49 »
Czy ktoś z Kolegów już gdzieś kiedyś widział RIC VII Lyons 92?

To co pokazał Pan na obrazku, nie jest wariantem RIC VII Lyons 92, który powinien mieć popiersie typu D2. Na monetce z Pana zdjęcia jest popiersie w typie D1.

Bastien notuje i ilustruje obydwa typy, plus jeszcze inną odmianę w suplemencie. Niestety, jest w tym wszystkim spory problem interpretacyjny.

Wg RIC wariant RIC VII Lyons 92 powinien mieć typ D2 i powołują się tam na egzemplarz z Paryża.

U Bastiena poz. 34 to typ popiersia z RIC D1, ale to jest właśnie egzemplarz nr 14.508 ze zbiorów Cabinet des Medailles Paris.

Bastien poz 35 to monetka z popiersiem typu D2, z adnotacją o pochodzeniu z anonimowej kolekcji prywatnej.

Na jaki w końcu okaz powołano się w RIC, skoro paryski egzemplarz prezentuje popiersie D1?

W każdym razie, na zdjęciu pokazał Pan egzemplarz Bastien 34 z popiersiem C5 (typ popiersia w RIC D1).

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #33 dnia: 10 Marzec 2014, 22:14:17 »
Rzeczywiście! Teraz też dopatrzyłem się szmatki na ramieniu... Czyli teoretycznie NiR (ale z gatunku Corrigenda, bo Bruun popiersia poplątał), a na wildwinds (szmatki nie widzę) NiR do Addenda... :-\
Rozumiem, że Bastien opisywał dwa pojedyncze (różniące się) egzemplarze, ergo: monetka należy do tych "raczej rzadkich" - czy B. dał też ilustrację dla tego paryskiego numeru 34, czy poprzestał na opisie?

ZM

PS. Cała monetka wygląda na razie dość szpetnie i raczej nie wierzę, że uda się to zmienić, ale cóż robić - innej nie mieli...

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #34 dnia: 10 Marzec 2014, 22:20:27 »
U Bastiena poz. 34 to typ popiersia z RIC D1, ale to jest właśnie egzemplarz nr 14.508 ze zbiorów Cabinet des Medailles Paris.

Bastien poz 35 to monetka z popiersiem typu D2, z adnotacją o pochodzeniu z anonimowej kolekcji prywatnej.

A mógłby Pan w wolnej chwili te dwa Bastieny zeskanować? Bo z praktyki wiem, że jeśli szybko nie dodam, to potem zapomnę. Co prawda cały Bastien i tak jest w jakichś późnych planach, ale co szkodzi robić po kawałku.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Marzec 2014, 22:22:53 »
Cała monetka wygląda na razie dość szpetnie.

Ale i tak jest czego gratulować. Gdy już uzna Pan, że więcej powabów z monetki się nie wyciśnie, prosiłbym o zdjęcia i dane.

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Marzec 2014, 22:35:22 »
Rozumiem, że Bastien opisywał dwa pojedyncze (różniące się) egzemplarze, ergo: monetka należy do tych "raczej rzadkich" - czy B. dał też ilustrację dla tego paryskiego numeru 34, czy poprzestał na opisie?

Bastien opisał obydwa egzemplarze pod oddzielnymi numerami, bo jak słusznie zauważył, są to dwa oddzielne warianty. W suplemencie jest jeszcze odmiana w hełmie, z tarczą i włócznią. Zaletą katalogów Bastiena jest fakt, że wszystkie monetki są ilustrowane na tablicach. Często bywa i tak, że jeden wariant jest pokazany w kilku egzemplarzach.

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #37 dnia: 10 Marzec 2014, 22:38:13 »
w wolnej chwili te dwa Bastieny zeskanować?

W wolnej chwili i przy wolnym drugim komputerze ze skanerem, bo mi go dzisiaj okupują i się raczej nie dopcham przed północą...

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Marzec 2014, 22:38:22 »
Ale i tak jest czego gratulować.
Dziękuję - miejsce ma już zarezerwowane obok Nr. 84 z Thessaloniki...   ;)
ZM

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Marzec 2014, 22:43:13 »
Zaletą katalogów Bastiena...
Dziękuję za info. Chyba będę musiał założyć sobie specjalną skarbonkę na literaturę (Ferrando, Paolucci, Bastien...)

ZM

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Marzec 2014, 08:25:20 »
Chyba będę musiał założyć sobie specjalną skarbonkę na literaturę

Koncepcja słuszna i w praktyce przydatna. Musi Pan jednak mieć świadomość, że to jednak spory wydatek. Samych katalogów Bastiena jest ładnych kilka tomów, do czego dochodzą jeszcze suplementy, które również tanie nie są. Najlepiej tego typu inwestycje rozkładać na lata.

Obrazki z katalogu Bastiena. Okazy Bastien 34 i 35. Jako dodatek egzemplarz z Suplementu I - Bastien 35a.

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Marzec 2014, 09:22:10 »
Musi Pan jednak mieć świadomość, że to jednak spory wydatek.
Jestem tego jak najbardziej świadomy, ale taka już chyba jest kolej rzeczy, że jeśli człowiek zajmuje się czymś w miarę serio, to potrzebne są do tego aktualne informacje...
Zaczynałem przed laty od katalogu Kankelfitza (dziś odpowiednikiem jest Kampmann) i książeczki Identifying Roman Coins Reese'a, etap Sear'a etc. pominąłem, skacząc od razu do RIC'a, a teraz znów trzeba będzie się chyba "dospecjalizować"...
W końcu nie mogę bez końca korzystać z uprzejmości Szanownego Kolegi i innych Forumowiczów.  ;) - skoro można pewne fakty po prostu sprawdzić w książkach. A ostatnio ciekawie się działo: RSL, Konstantynowy konik z Akwilei, teraz to....
Dziękuję za obrazki!!! Cała ta edycja wygląda dużo ciekawiej, niż by to wynikało z RIC'a. Czy Bastien odnotowuje też to, co jest już na stronie Not in RIC?

ZM

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Marzec 2014, 10:35:17 »
Czy Bastien odnotowuje też to, co jest już na stronie Not in RIC?

Nie ta kolejność chronologiczna. Katalogi Bastiena były wydawane w latach 70- i 80-tych i z tego co mi wiadomo, autor niestety przekroczył już Styks parę lat temu. W jego katalogach są zamieszczone wszystkie znane jemu i kontynuatorom monety z Lugdunum, wg stanu na dzień oddania pracy do druku. Jest tam sporo monet, które występują na stronie Not in RIC, ale jest również sporo takich, do których Pan Lech jeszcze nie dotarł. Ostatni suplement był wydany w 2003 i był on już dziełem zespołu, który kontynuował pracę Bastiena. Na ten ostatni suplement jeszcze się czaję...
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2014, 10:37:50 wysłana przez Tomanek »

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Marzec 2014, 13:22:48 »
autor niestety przekroczył już Styks parę lat temu.

Ale w słusznym wieku 98 lat. Jeśli to numizmatyka tak go zakonserwowała, to jest to dla nas miła wiadomość (nb. Bruun dożył 87 lat, ale Sutherland niestety umarł młodo - w wieku 78 lat.).

Jest tam sporo monet, które występują na stronie Not in RIC, ale jest również sporo takich, do których Pan Lech jeszcze nie dotarł.

Ja oczywiście mam Bastiena w planach, podobnie jak Żuczka i parę innych książek, ale wyszedłem z założenia - chyba słusznego - że w pierwszym rzędzie należy łapać różne ulotne okazy albo pochowane po kątach. Bo jasne jest, że wnikliwy zbieracz trewirskich Beatek czy monet z Lyonu i tak sięgnie po te książki.

Niemniej suplement do RIC powinien gromadzić wszystko, czego w RIC nie ma.

Na razie mam jeszcze sporo zaległych monetek z pomniejszej, rozproszonej literatury: rozmaitych pism, artykułów etc. Poza tym przymierzam się do nowego projektu o nieco innym charakterze...

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Marzec 2014, 14:53:59 »
Zrobiłem z tego, co mi Pan Tomasz przysłał, cztery monetki

http://www.forumancientcoins.com/notinric/7lyo-92_d1.html

http://www.forumancientcoins.com/notinric/7lyo92.html

http://www.forumancientcoins.com/notinric/7lyo-92_h2.html

http://www.forumancientcoins.com/notinric/7lyo-92_lic.html

I chciałbym teraz wiedzieć, czy zdaniem Panów jakość jest wystarczająca.

Bo jeśli tak, to nie będę w przyszłości (jak planowałem) dręczył Pana Tomasza o jakieś specjalne sztuczki przy skanowaniu, tylko powoli zacznę przerabiać to, co mam. A potem będę systematycznie prosił o więcej.

Wszelkie inne uwagi też mile widziane.

R E K L A M A
aukcja monet