Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:27:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaka literatura ?  (Przeczytany 6925 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Talonik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Jaka literatura ?
« dnia: 10 Lutego 2009, 08:24:51 »
Nie wiem czy dobry dział wybrałem ale mam prośbę. Moglibyście polecić mi jakąś literaturę numizmatyczną ?
Książkę T. Kałkowskiego mam zamówioną ale ona traktuje o monetach polskich, a mnie również interesowałoby coś o monetach średniowiecznych z Europy, świata, coś o monetach Rzymu i Grecji.
Jako nowy i 'lajkonik" w tej dziedzinie nie wiem czy są jakieś 'ukierunkowane" na to książki czy raczej szukać literatury historycznej ?
Wybaczcie jeżeli napisałem niezrozumiałym językiem.... człowiek niewyspany po pracy ;).
Będę bardzo wdzięczny za wskazówki gdzie lub czego szukać.
Miłego dnia życzę :)
Persona non grata - człowiek bez bagażu

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Jaka literatura ?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lutego 2009, 09:19:57 »
Dobre pytanie :)
Jeśli chodzi o polskie publikacje to jedynie z artykułów w BN, PN czy innych specjalistycznych publikacji można dowiedzieć się czegoś o monetach średniowiecza, czy Rzymu. Raczej mało jest książek traktujących o europejskich monetach średniowiecza, w tym wypadku mogę polecić książkę R. Kiersnowskiego "Moneta w kulturze wieków średnich". W-wa 1988. PIW. s.483 bibliografia w tej publikacji powinna nakierować do ciekawych publikacji (co prawda już starych) Jeśli chcesz czytać o polskich monetach średniowiecza, to myślę że bardzo spodoba się praca W. Garbaczewskiego "Ikonografia monet piastowskich". Również publikacje S. Suchodolskiego są bardzo ciekawe, o to można polecić "Moneta i obrót pieniężny w Europie Zachodniej" proszę się rozejrzeć bywają dostępne w sieci :) Co do literatury antycznej, to mamy braki w polskiej literaturze, jest tego naprawdę mało tu link do literatury uzupełniającej poszerzającej nasze widzenie minionych zdarzeń http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,215.0.html, Książka T. Kałkowskiego to dobre na sam początek by zorientować się jak rozwijało się mennictwo, później warto się zastanowić co w tym tysiącleciu najbardziej nas rajcuje, no i zgłębiać temat, pytając o literaturę z danego okresu.
mam nadzieję że ten mój wpis coś dał

Pozdrawiam
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Talonik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Jaka literatura ?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lutego 2009, 10:26:56 »
Oczywiście, że dał, dziękuję.
Zarezerwowałem już sobie podane pozycje i tylko wizyta w bibliotece mnie czeka :).
Persona non grata - człowiek bez bagażu

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Jaka literatura ?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lutego 2009, 17:26:24 »
Polecam stronę http://www.m4n.pl/monety/literatura/index.htm

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Jaka literatura ?
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lutego 2009, 23:12:17 »
Witam,

Ja również dopiero wkraczam w świat monet i jestem na etapie poszukiwania tematycznej lektury. Zamówiłem sobie "Język łaciński z elementami epigrafiki i numizmatyki rzymskiej". Na razie nie polecam, bo książki jeszcze w ręku nie miałem, ale informuję o istnieniu niniejszej pozycji (może ktoś z kolegów czytał ją, i z opiniuje, a jak nie to będę pierwszy ;) )

a oto opis:

DLA HISTORYKÓW I ARCHEOLOGÓW- wybór oryginalnych tekstów literackich (Cyceron, Cezar, Korneliusz Neops, Liwiusz, Pliniusz Młodszy, Tacyt) i epigraficznych ( w tym Res gestae Divi Augusti, Tabula Claudiana i tabliczki Vindolanda)- historia monet i mennictwa rzymskiego od Republiki do Justyniana I- obszerne wykazy skrótów stosowanych w inskrypcjach i na monetachtytulatura cesarska, urzędnicza i wojskowa- antyczny kalendarz rzymski (rachuba lat, miesięcy, dni i godzin)- przejrzysty układ i wiele ilustracji.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Jaka literatura ?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lutego 2009, 01:18:18 »
Literatura numizmatyczna to ogromna rzeka, przynajmniej dla początkującego.
Ja ze swej strony polecam kupowanie periodyków: BN, WN, PN, WZN, Wrocł.ZN, GROSZ, LWN, GZN.
Jeśli zaś chodzi o książki:
1. Tadeusz Kałkowski "Tysiąc lat..."
2. Wszystko Ryszarda Kiersnowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem "Wstępu do numizmatyki polskiej wieków średnich"
3. Wszystko Stanisława Suchodolskiego i Mariana Gumowskiego
4. J. Reyman "Mennica olkuska"
5. T. Opoza "Mennica łobżenicka"
6. W. Terlecki "Mennica warszawska"
7. Katalogi Krajowej Agencji Wydawniczej
8. A. Mikołajczyk "Obieg pieniężny w Polsce środkowej w wiekach od XVI do XVII"
9. E. Mrowiński "Monety Rygi" oraz "Monety Kurlandii i Semigalii"

To na początek, i proszę się nie zrażać ogromem materiału, datami, nazwiskami. W pewnym momencie okaże się, że coraz więcej rzeczy pozostaje w głowie...

Pozdrawiam
Ps. powyższa lista to najbardziej podstawowy zbiór literatury do mennictwa od Piastów do upadku Polski Królewskiej.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Talonik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Jaka literatura ?
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Lutego 2009, 08:35:03 »
Wielkie dzięki za tyle informacji :).
Faktycznie, na pierwszy rzut oka wygląda to jak lista lektur do zaliczenia na studiach :D.
Hmmm....idę do biblioteki poszperać w jej zasobach ;)
Persona non grata - człowiek bez bagażu

 

R E K L A M A
aukcja monet