Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 08:00:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: grosz 1796  (Przeczytany 7850 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Karaczan

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 218
grosz 1796
« dnia: 31 Lipca 2012, 20:37:41 »
Witam. Kiedyś zapytywałem już na tym forum o grosza z tego rocznika i mennicy E - Królewiec. Z tego co się orientuję najwięcej odmian występuje w roczniku 1797 tzw. literówek w słowach boruss, borus (ale to odnośnie rewersu). A jak  ma się ta zmiana w stosunku do awersu: boruss, borus? Proszę o pomoc tej sprawie.





Karaczan

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 218
Odp: grosz 1796
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Sierpnia 2012, 12:08:26 »
częściowo sam sobie odpowiem: na stronie m4n nie znalazłem wzmianki o tej odmianie, info o niej figuruje na stronie
http://www.katalogmonet.pl/Katalog/Zabory-1795-1918/Zab%C3%B3r-pruski-1796-1798-1801-1816-1818/Monety-Prus-Po%C5%82udniowych-1796-1798/obiegowe/grosz-E-na-Rw

ale nadal brak danych na temat nakładu i przynależności katalogowej, podejrzewam, że podobnie jak w innych "nieznany". Jakby ktoś coś więcej wiedział to proszę się podzielić  :) . Pozdrawiam

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: grosz 1796
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Października 2013, 18:59:57 »
Przeszukalem dostepne mi zrodla i nie znalazlem odmiany BORUS na awersie dla kroleiweckiego grosza 1796.
Ciekawe... Gratuluje
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Karaczan

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 218
Odp: grosz 1796
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Października 2013, 08:28:18 »
Ja również do tego czasu nic więcej się nie dowiedziałem na temat tej "dziury" katalogowej  ;). Wypłynęła jeszcze inna odmiana grosza 1796 z Królewca z napisem "borus" na awersie i rewersie. Natknąłem się na ta odmianę na kafejce allegro, niestety nikt tego szerzej nie skomentował.
a oto zapożyczone zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263438d7cddffb6c.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28136b50f1c977a.html
« Ostatnia zmiana: 16 Października 2013, 09:04:01 wysłana przez Karaczan »

jader-j1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: grosz 1796
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Października 2013, 10:55:18 »
Monety wybite dla Prus Południowych nigdy nie cieszyły się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Jaka tego przyczyna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, może dlatego, że traktuje się je jako pruskie - co jest prawdą ale zapomina się, że wybijano je dla prowincji powstałej na ziemiach polskich. Może brak zainteresowania bierze się z tego, iż egzemplarze pojawiające się na rynku są przeważnie słabej kondycji, może... . Można mnożyć powody małego zainteresowania tymi monetami, ale to jest odpowiedź na to, że Twoje pytania pozostają bez odpowiedzi. Mówiąc inaczej jako pasjonat monet Prus Południowych wiesz więcej na ich temat niż inni kolekcjonerzy.
Z moich skromnych obserwacji wynika, że największa ilośc odmian stempli wynikająca z literówek, interpunkcji, ułożenia liter lub wielkosci monogramu przypisac można półgroszom wybitym we Wrocławiu z roku 1796, następnie półgroszom  z tej samej mennicy z 1797 roku.
Odnosząc się do monet groszowych i trojaków, to literówki w napisie otokowym pojawiają się równomiernie w każdej z mennic, a Twoja moneta z Królewca to jedna z odmian stempla - przyjąć można, że odmiana rzadziej występująca od BORUSS.
Dziura katalogowa bierze się z tego, że nikt dotychczas nie pokusił się o skatalogowanie wszystkich odmian stemplowych monet Prus Południowych. Pewną taką próbę podjął Pan Mikołaj Ostrowski publikując artykuły o odmianach tych monet w czasopiśmie "GROSZ", może kiedyś powstanie na bazie tych artykułów katalog monet wybitych dla Prus Południowych.
Co do nakładu, to nigdzie nie udało mi się znależć informacji o jego wielkości. Nie ma go w żadnym z katalogów, nie ma tez takiej informacji w dostępnych dokumentach w archiwach niemieckich. Brak jakichkolwiek rachunków menniczych, które pozwoliłyby wyliczyć ewentualny nakład. Wszystko urywa się około roku 1790, a pojawia się ponownie po 1812. Reasumując będzie ciężko.
A tak na marginesie zapytam czy zwrócił Pan uwagę na róznicę w wielkości krążków użytych do wybijania monet miedzy Wrocławiem i Królewcem ?

Karaczan

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 218
Odp: grosz 1796
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Października 2013, 18:04:38 »
Tak zwróciłem ale myślałem, że to jest przypadkowość w różnicy. Natomiast teraz porównując wszystkie grosze widać wyraźnie, że tak nie jest, królewieckie są mniejsze (pomijam fakt, że wszystkie krążki są owalne) uśredniając wychodzi o ok. 1 mm. W trojakach berlińska jest najmniejsza. Przy tej różnicy na upartego teorię można stworzyć. Na pewno pomocnym przy egzemplarzach nieczytelnych (mennica) może być dokładny pomiar lecz owal krążka będzie to utrudniał. Nie mniej jednak jest to pewna prawidłowość ma Pan rację, dziękuję za podzielenie się tą uwagą.
« Ostatnia zmiana: 16 Października 2013, 18:14:39 wysłana przez Karaczan »

 

R E K L A M A
aukcja monet