Aktualności:

• 15 Październik 2019, 06:46:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: RIC Vol. II, Part 2: Nerva to Hadrian  (Przeczytany 3671 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

• Gaduła
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
RIC Vol. II, Part 2: Nerva to Hadrian
« dnia: 13 Sierpień 2012, 19:23:37 »
Latka lecą i już pięć kolejnych przegalopowało od ukazania się pierwszej części nowego opracowania II tomu RIC.

Czy to prawda, że jesienią ma ukazać się wreszcie druga część nowej dwójki?

DzikiZdeb

• Gaduła
Odp: RIC Vol. II, Part 2: Nerva to Hadrian
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Październik 2012, 21:15:56 »
A mogliśmy podejść bezpośrednio do Spinka i zapytać ;-) (jakieś 200 m od głównej bramy BM, w przeciwnym kierunku do tego, w którym próbowaliśmy obejść muzeum, żeby wejść z dużym plecakiem do środka :-) )

Puściłem im parę dni temu pytanie na maila, ale nabrali wody w usta, tak że chyba przynajmniej ten rok uznał bym za nierealny.

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Październik 2012, 21:26:23 »
No cóż, czyżby kryzys gospodarczy dopadł również rynek wydawniczy... :-X

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Październik 2012, 21:30:49 »
Gdzieś na początku 2010 pytałem się przy okazji Woytka jako autora niemal połowy wsadu o termin wydania i wtedy mówił o realnym terminie 2014 bądź 2015. Wydaje się, że chyba nic się w tej kwestii nie zmieniło, byle nie było poślizgu o parę lat, o co w wypadku takiego wydawnictwa nietrudno :-(

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Październik 2012, 21:39:07 »
Grzegorz mówił, że Sear V miał się ukazać zgodnie z zapowiedzią dobry miesiąc temu i również cisza nastała...

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Październik 2012, 21:49:12 »
E, chyba nie było konkretnej zapowiedzi - gdzieś na stronach wisiała co prawda informacja, że V tom ukaże się "12-18 miesięcy po IV", ale według mnie to była zaszłość z czasów pisania IV, przesuwanej z 2006 (czy 2007, nie pamiętam) ostatecznie na 2011. Te informacje zniknęły z głównej strony Seara wiosną ub.r., ale gdzieś tam chyba na freemanandsear jeszcze to całkiem niedawno widziałem.

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Luty 2019, 20:11:08 »
Po kolejnych siedmiu latach należy niestety uznać, że ta papuga jest martwa :-(

Jakieś półtora roku temu usiłowałem lekko zasięgnąć języka i wyszło na to, że angielscy autorzy nie za bardzo pamiętają, kiedy ostatnio rozmawiali z Woytkiem...

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Luty 2019, 11:05:10 »
Kiedy zobaczyłem świeże wznowienia i ich kosmiczne ceny dwóch wcześniej wydanych tomów, byłem przekonany, że to jakieś preludium przed wyczekiwanym nowym tomem II,2. Niestety - głucha cisza nad tą trumną  8)

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Luty 2019, 14:30:07 »
Wszyscy już chyba zdają sobie sprawę, że przyszłość to katalogi online. Chwała Bogu, że państwo Estiot - Mairat wrzucili materiały do RIC V/1 do sieci, więc przynajmniej coś z tego jest. A przy okazji (co jeszcze cenniejsze) zmobilizowało to wielu ludzi do pomocy, uzupełnień, poprawek etc.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Luty 2019, 17:54:30 »
W tym wypadku mam niczym niepopartą teorię, że panowie od Hadriana nie chcieli dopasować się do szczegółowości podziału popiersi, który wypracował Woytek w MIR 14, a z drugiej strony Woytek nie chciał go uprościć do poziomu stosowanego np. w RIC II.1.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Luty 2019, 19:57:43 »
który wypracował Woytek w MIR 14

Ponieważ nie widziałem Woytka na oczy, może niech Pan oświeci mnie jakimś jednym czy drugim spektakularnym przykładem. Bo naturalnie kwestia, do jakiego poziomu detali zejść, jest uniwersalna.

Osobiście uważam, że dobre rozwiązanie to takie, która zadziała również na średnio zachowanych monetach, czyli bez tych detali, która łatwo ulegają wytarciu typu jakiś tyci rąbek tkaniny, ślad zbroi, dekoracja tarczy etc.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Luty 2019, 21:28:21 »
kwestia, do jakiego poziomu detali zejść, jest uniwersalna.
Najlepiej byłoby chyba przedstawić cały system, ale dukanie z niemieckiego może mi zająć sporo czasu. Generalnie typy popiersi oznaczone są literami, a że alfabet się przy tym kończy, ostatnie oznaczone jest aa (wcześniej też są różne t+, tt, tt+ itp). Poza tym jest jeszcze podtyp dużymi A-E, dotyczący okresu 103-111 i wyznaczający generalny zarys popiersia. Ponieważ stylistyka nieco zmienia się z kolejnymi latami panowania, podobne typy mają różne oznaczenia. Szczegółowość ta oczywiście zaciera się na monetach nieco gorzej zachowanych.

Przykład: sesterc z Aequitas na rewersie (RIC 497, Woytek 237). Dość popularna moneta. Mamy tu popiersia

b) w wieńcu laurowym, paludamentum na lewym ramieniu
c) w wieńcu laurowym, egida na lewym ramieniu
f) w wieńcu laurowym, paludamentum na lewym ramieniu, spod niego wystaje pancerz
q+) w wieńcu laurowym, paludamentum na lewym ramieniu, balteus 3/4 frontem zwrócony w lewo
t) w wieńcu laurowym, egida na lewym ramieniu zwrócona 3/4 frontem
x) w wieńcu laurowym, paludamentum na lewym ramieniu, balteus 3/4 frontem zwrócony w prawo

Przy popiersiu b) mamy jeszcze podtypy A (niepewny), B i C, przy popiersiu c) - B i C (musiałbym tu skan zamieścić, generalnie chodzi o ogólny obrys popiersia)

Tu chyba jedyna próba opisania monety z pozycji 237 zarówno typem, jak i podtypem: https://www.acsearch.info/search.html?id=1055406

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lipiec 2019, 10:08:28 »
Cytując klasyka, ładny macie w tym archeo bu..l, siostry :-)

Nastąpił ostateczny rozwód Woytka z angielskim duetem Abdy - Mittag, dzięki czemu już wkrótce otrzymamy RIC II.3, obejmujący panowanie Hadriana :-)

https://www.oxbowbooks.com/oxbow/roman-imperial-coinage-volume-ii-part-3.html

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Lipiec 2019, 14:14:00 »
angielskim duetem Abdy - Mittag
Oczywiście angielsko-niemieckim. Tutaj też zaszła zmiana, pierwotnie drugim autorem miał być R. Bland (https://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Bland), prof. Mittag jest pracownikiem Uniwersytetu w Kolonii i autorem książki "Römische Medaillons: Caesar bis Hadrian".

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lipiec 2019, 14:44:24 »
dzięki czemu już wkrótce otrzymamy RIC II.3, obejmujący panowanie Hadriana :-)

A dali choć szansę kolekcjonerom oraz innym hadrianomaniakom, żeby się pochwalili swoimi zbiorami/wiedzą?

Bo inaczej już po miesiącu rzecz będzie nieaktualna.

Nb. p. Lee Toone (ten od mennicy londyńskiej z czasów Konstancjusza-Konstantyna) całymi latami działał aktywnie na forach, publikował preliminaria, wypytywał ludzkość, prosił o jeszcze etc. etc. i obecnie jest na etapie drugiego suplementu do swojego dzieła. Z tym, że suplementów już nie drukuje - są wyłącznie elektroniczne ;)

Rozumiem jeszcze papierową książkę "do poczytania". Ale publikować na papierze tego typu encyklopedyczne dziełka, gdzie łatwo o opuszczenia, błędy, literówki i materiału wciąż przybywa? No i rezygnujemy z dużych kolorowych fotografii, bo jednak trzeba ciąć koszty. Chyba decyduje o tym wyłącznie jakiś irracjonalny prestiż "tomu na półce".

R E K L A M A
aukcja monet