Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:23:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podręczne przybory  (Przeczytany 11652 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Podręczne przybory
« dnia: 14 Lutego 2009, 13:50:53 »
Witajcie,

Co potrzebuje kolekcjoner w domu by cieszyć się zbiorami, by mógł badać swoje monety?
Oczywiście, dobra waga, suwmiarka i oczywiście lupa.

Zastanawiam się nad rozbieżnościami w pomiarach wag monet i średnic. Zauważyłem, że większość monetek oferowanych w sieci, ma minimalne różnice w wadze, u mnie maksymalny błąd jaki zauważyłem to 0,1g. Teraz przyjrzałem się instrukcji w mojej wadze, i producent zaznacza że jej dokładność jest +/- 0,01g. Jaki trzeba mieć sprzęt by dobrze zważyć monetę, nie chodzi mi o sprzęt laboratoryjny, a dla domowego użytku. Mam wagę bodaj z Lublina model: E8-5E, jestem zadowolony jak na razie z tego sprzętu, max: 50g, min: 0,01g choć nie mam co do niego pewności, czy dobrze waży, myślałem o jakiejś dokładniejszej do trzech miejsc po przecinku. Może ktoś z was się orientuje gdzie można kupić odważniki gramowe.

Suwmiarkę mam firmy Topex, zupełnie wystarcza do dziesiątek milimetra, ale są też dokładniejsze do setek milimetra jak również elektroniczne. Czy warto mieć aż tak dokładne sprzęty? Chyba wszystko zależy od tego jak bardzo chcemy mieć dokładne pomiary i czy faktycznie do naszych celów potrzebne są aż tak dokładne urządzenia.

Monety antyczne i średniowieczne bardzo są różne, dla tego samego nominału. Wagi tych monet mają swoje widełki w jakich się mieszczą. Często dokładny pomiar monety może pomóc w określeniu autentyczności blaszki.

A co z Lupami, jakich używacie? Ja mam kilka, jedną radziecką jubilerską 10x, kolejna to lupa do znaczków o średnicy 48mm 3x, oraz małą podświetlaną lupkę diodami Led 20x, ten podręczny zbiór lupek w zupełności mi wystarcza.

Czy koledzy lubią dotykać swoje monety wąchać, przekładać z dłoni do dłoni, kłaść na wadze, obracać monetą podczas pomiarów suwmiarką, oglądać pod lupą w różnych wariacjach kątów padania światła? Ja tak mam.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lipca 2009, 05:27:02 »
Odgrzebałem ten wątek, ponieważ właśnie oglądałem wagi na Allegro (trzeba by w końcu pomyśleć o jakiejś ;) ). Generalnie widzę, że można dostać dwie dokładności. Błąd max 0,1 lub 0,01g. Z Twojego postu wnioskuję, że 0,01g to minimum skoro myślisz o trzech miejscach po przecinku. Czyli na 0,1g w ogóle się nie oglądać? Zresztą przy 0,01g maksymalne obciążenie to 50-100g, a ja z całą pewnością cięższych monet nie posiadam :).

Zastanawiałem się również nad pomiarami średnicy, ale tu bardziej chodzi mi o sprecyzowanie. Jeśli blaszka nie jest idealnie okrągła, ale jakby spłaszczona, to podajemy najdłuższą krawędź?

I ostatnie pytanie. W czym Maćku, jeśli można wiedzieć, trzymasz swoje zbiory. Często piszesz, że lubisz mieć z nimi "bezpośredni kontakt". Ja np. kiedy odbieram nową blaszkę oglądam ją dokładnie, zapoznaję się, ale po wszystkim zamykam do holdera i pozostaje tylko dokładne oglądanie. :)

Pozdrawiam :)

Kamilx

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Lipca 2009, 08:54:36 »
Lupke ma taką : http://www.allegro.pl/item642475277_lupa_lu_24_led_10x_leuchtturm.html i jakąś inną z 5x powiększeniem.
Suwmiarki nie mam bo sądze że na razie jej nie potrzebuje, a wage chciałbym kupić i nadal się zastanawiam. Co sądzicie o takiej http://www.allegro.pl/item669481329_super_precyzyjna_waga_jubilerska_mini_50g_0_01g.html

Eothain

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lipca 2009, 09:03:00 »
Również mam taką lupę jak Kamilx. Sprawdza się bardzo dobrze i jestem zadowolony.
Co do wagi to zastanawiam się nad nią od dłuższego czasu. Przyłączam się do pytania Kolegi. 
Cytuj
Co sądzicie o takiej http://www.allegro.pl/item669481329_super_precyzyjna_waga_jubilerska_mini_50g_0_01g.html
Pozdrawiam,
Michał

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lipca 2009, 09:11:28 »
Mi ostatnio padły bateryjki i nie mam czasu iść ich wymienić... ale to inna sprawa. Tak polecam wagi z dokładnością do 0.01g, ale jak ktoś sobie kupi dokładniejszą może przeprowadzić tym samym dokładniejsze badania. Wagi to już nie wiem jaką firmę polecić, mam jakiś produkt polski, i sprawdza się znakomicie. Jeśli chodzi o średnicę to ja mierzę największą i najmniejszą średnicę. Monetki trzymam w paletach Lechtturma
http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/de_DE/
Lupka którą pokazałeś myślę, że jest spoko, ja co prawda wolę o większej średnicy powiększenie x5 tak by widzieć całą monetę, ale mam i 20x i sobie ją podglądam co dziwniejsze zabrudzenia i detale.
Zastanawiałem się nad mikroskopem podpinanym na usb do komputera, i być może sobie sprawię taką zabawkę do oglądania parchów i innych ciekawostek na antycznej patynie.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Azureus37

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lipca 2009, 14:39:07 »
Witam
Ja niestety jedynie posiadam lampę ze szkłem powiększającym ( taką warsztatową  ;)  )
Jak narazie nie czuję potrzeby " badań " swoich monet.
Po zakupie delikatnie przecieram je irchą taką do okularów i pakuję w holdery, wszystko to oczywiście w białych bawełnianych rękawiczkach.


P.S nabializm piszesz że swoje trzymasz w paletkach , wiesz na początku też miałem taki zamiar lecz zrezygnowałem i została mi jedna paletka z kapslami jeśli byś chciał to mogę ci ją odsprzedać włącznie z kapslami.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipca 2009, 14:42:08 wysłana przez Azureus37 »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lipca 2009, 16:04:42 »
zbieram monety antyczne, miedziaki i czasem trafi się coś ze srebra, bądź posrebrzane nie przecieram ich, nie używam rękawiczek, wkładam tak jak dostanę, co jakiś czas wyjmuję, umytymi wcześniej rękoma oczywiście suchymi. Nie używam kapsli bo są mi nie potrzebne, palety mam i na dzień dzisiejszy mi wystarczą. wszystkie ułożone na sobie, zamknięte w odpowiedniej skrzynce, wewnątrz kilka pochłaniaczy wilgoci.

Jak ktoś zbiera monety współczesne, to rozumiem używanie rękawic, to samo tyczy się złotych blach. Być może jak bym zbierał złote monety antyczne to też bym zakładał rękawiczki.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

PabloAll

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lipca 2009, 00:25:08 »
Witam,
Ponieważ przygodę z numizmatyką zacząłem niedawno, więc sprawy związane z wyborem przyborów mam na bieżąco. Oto moje przydługie wywody w tym temacie:

LUPA
Mam 2 Leuchtturm, jedną LU170 - powiększenie 5x oraz mniejszą LU30 LED - powiększenie 20x.
Obie są dobre do odpowiednich zastosowań tzn. pogląd na całą monetę lub drobniutkie detale.
Niestety, użytkowanie lupy x20 przez dłuższy czas bardzo męczy oczy.
Dobrym rozwiązaniem dla lupy o dużym powiększeniu jest rodzaj wysięgnika, który pozwala zachować stałą odległość od obserwowanego przedmiotu – moja niestety nie ma takich udogodnień.

PĘSETA
Mam również, w końcu początkowo miałem się zajmować tylko GN i blaszkami „srebra”. Jest to również produkt „renomowanej” firmy Leuchtturm. Niestety, renoma tej firmy polega tylko na niemieckiej nazwie. Reszta jest typowa dla Niemców kupujących najtańsze produkty w Chinach, na które naklejają swoje „renomowane” nazwy, do ceny zakupu dostawiają zero i w świat. Mam od 30 lat starą wysłużoną pęsetę „Made in Poland” i jest o niebo lepsza, sztywniejsza, a jednak można ją „rozszerzyć” i sprężyście wraca do poprzednich kształtów. Niemiecka jest jakby „plastycza” – długo chyba nie pociągnie. Ma jedną zaletę: gumowe końcówki.

WAGA
Miałem duży dylemat, bo i wybór duży, czy w Allegro czy w innych sklepach internetowych.
W końcu założyłem dokładność (przepraszam, raczej rozdzielczość 0,01g – bo tylko taka wydawała mi się rozsądna w cenie do 100zł) oraz zakres między 50 a 250g. W zasadzie wystarczyła by 50 gramowa, ale co 200g to nie 50! Oczywiście im większy zakres tym dokładność na początku zakresu mniejsza… itd.
Próbowałem zasięgnąć wiedzy w internecie i o dziwo najpopularniejsze są wagi dla „grubasów”, przepraszam łazienkowe ;-)
Rzeczowo o kieszonkowych wagach elektronicznych i zakresach dla numizmatyków można poczytać na forach zielarzy lub pirotechników. Stąd się dowiedziałem, żeby raczej omijać markę Diamond!
Po tej porcji wiedzy, znalazłem kilka firm na alledrogo i pytałem u źródeł. Jedna z nich doradziła mi konkretny model do moich potrzeb. Zaufałem im, bo nie wciskali ani najdroższego modelu ani nadwyżek magazynowych.
A teraz z czystym sumieniem mogę poleciź BS200 (200g/0,01g). Prosta, niezawodna, dokładna na początku zakresu i ma bardzo powtarzalne wyniki.
Jeśli ktoś potrzebuje podaję link i uwaga w sklepie internetowym jest taniej niż w ofercie na alledrogo:
http://www.alco.com.pl/?page=shop/browse&category_id=10-36-00-00-rubyemer

Nasuwa mi się kilka spostrzeżeń z użytkowania:
1. Dobrze jeśli waga posiada możliwość kalibracji.
2. Do kalibracji potrzeba „wzorca masy” (tak najlepiej szukać), jednak tu się zaczynają „schody” z cenami i klasami wzorców masy. Ile może kosztować odważniczek 1g? A ile kto chce bo od 50zł do 300zł a z wzorcowanie jeszcze dodatkowe 100-200zł! Już widzę, jak kupujący wagę za 30zł pędzi po wzorzec masy! Dlaczego taki rozrzut? Wszystkie wzorce mają klasę dokładności np. E1 lub E2, E3, F1, …. aż do M3 za ok. 50zł za 1g ale dokładność 10mg czyli 0,01g. (Tabela klas wzorców masy na dole strony: http://www.wagotechnika.pl/produkty.php?id=89&pid=1). Czyli biorąc pod uwagę dokładność wago o rozdzielczości 0,01g np. na poziomie 0,02g (ale to chyba zbyt optymistyczne) nasza masa wzorcowa położona na wagę może mieć 1,03 lub 0,97 i będą to dobre wyniki. A do kalibracji z taka klasa prawie się nie nadaje.
3. Jeśli chodzi o możliwość sprawdzenia wagi to najlepiej sięgnąć do kieszeni lub do portfela (ale nie po to żeby znów coś wydać) i wykorzystać zwykłe obiegówki. Te z 2009, a są m.in. 2 i 5zł mogą doskonale symulować np. trojaczki i orty, a ponieważ nowe nie są jeszcze specjalnie brudne czy wytarte, mogą być  najtańszymi „wzorcami masy”! Sprawdzone! Masy łatwo znaleźć w internecie (ale komu ja to mówię, numizmatykom!?).

P.S. Nie wiem z czego to wynika, ale nie mogę edytować wiadomości w okienku, cały czas tekst przekakuje do góry. Powyższy tekst musiałen skopiować z Worda. Macie to samo?

Pozdrawiam serdecznie
PabloAll

chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Lipca 2009, 15:39:41 »
Ja mam jeszcze mikrometr dokladnosc 0.001, no ale to uzywam do papieru,
bo zbieram znaczki, do monet jeszcze nie stosowałem :)

Mam tez dwa kieszonkowe, dosłownie, mikroskopy, max 60-90x powekszenie,
fajnie sobie czasami cos obejrzec w takim powiekszeniu :)

Co do wag to zdecydowanie dokladnosc 0.01g. dawno temu jak na allegro takich nie bylo
kupilem na ebyu z dokładnością 0.1g i ciagle mi brakowalo tej dokladnosci, czesto w pomiarach malych monetek
to ma znaczenie. Pamietajmy ze waga taka zaokragla matematycznie czyli 0.06 to 0.1g a 0.04 to 0g.
Choć mozna się znakomicie bez tego obyc, po prostu co kto lubi :)
Obecnei kupilem nowa wage 0.01g i jestem szczesliwy. Tym bardziej ze kosztowala 1/3 tego co kiedys zaplacilem
za starą. Która teraz lezy i sie będzie kurzyć. Stara miała 1 zalete, miala odrazu odważnik do kalibracji.
A nowa ma ta zaletę ze potrzebuje do kalibracji odwaznika o takiej samej wadze, wiec ten problem mam z głowy :)

Suwmiarke też ostatnio wymieniłem w biedronce (za 25zl) na elektronicza i jestem szczesliwy, bo juz nei musze liczyc
tych kreseczek na starej :)

W planach mam zakup jakiejś lampki z lupa, wydaje mi się to wygodne. Czy macie jakies doswiadczenia z takimi wynalazkami?
Przykładowo:
http://www.allegro.pl/item628073856_profesjonalna_lampa_z_lupa_ct_200_8x.html
http://www.allegro.pl/item628073834_lampa_z_lupa_200f_powiekszeni_5x_z_podstawka.html

lepiej okragłą czy prostokątna? nie mam pojęcia.

Pozdrawiam
Krzysiek

Azureus37

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lipca 2009, 17:18:18 »
Ja osobiście nie tak dawno kupiłem taką okrągłą i do tego z klapką.
Jasne światło, nie grzeje co prawda szkło nie jest zbyt powiększające , ale jeśli ktoś chce więcej to raczej mikroskop ;)
Jak na moje potrzeby to jest w sam raz i jestem zadowolony. :)

chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Lipca 2009, 00:53:52 »
Jedna z tych co załączyłem ma 8x, to juz calkiem niezle powiekszenie.
Taka wlasnie mnie kusi.
A jakie ma pan tam oswietlenie? swietlówka? o jakiej barwie kolorów?
Pozdrawiam
Krzysiek

Azureus37

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lipca 2009, 14:40:29 »
Ja mam  3 - krotne powiększenie i jak na moje potrzeby domowe w zupełności wystarczające.
Świetlówka 22 w jasne białe światło, dokładnie tą z linku http://www.allegro.pl/item670953360_670953360.html

chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lipca 2009, 16:53:22 »
Cos mi przyszło do głowy :)
Czy da sie łatwo wymątować tą soczewke z tej lampki? ;)
Pozdrawiam
Krzysiek

Azureus37

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lipca 2009, 20:52:56 »
Podejrzewam że nie będzie to zbyt skomplikowane choć nie będę próbował .

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Podręczne przybory
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lipca 2009, 09:11:58 »
Do podglądania monet wystarczy 4x jak już chcesz dostrzec jakieś szczegóły powiedzmy policzyć włosy na głowie władcy to 10x jest wystarczające. Mikroskop to już zabawka gdzie rajcuje nas oglądanie układania się faktury patyny, czy też rozlewanie się srebra i podglądania kryształów i innych parchów na monetce co niewątpliwie jest bardzo interesujące
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

 

R E K L A M A
aukcja monet