Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:49:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu  (Przeczytany 9398 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ionen

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« dnia: 22 Sierpnia 2012, 11:29:07 »
Witam,
bardzo proszę o określenie stanu monety widocznej na skanach.

Pozdrawiam,
Paweł

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Sierpnia 2012, 12:52:50 »
Ja bym ocenił na III.

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Sierpnia 2012, 18:09:16 »
3 bądź 3+. Przydałyby się zdjęcia w sztucznym świetle żeby móc dokładnie określić.
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

ionen

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Sierpnia 2012, 11:02:01 »
Dziękuję za odpowiedzi.
Te zdjęcia to skany. Trochę rozmyte ale to max co udało mi się osiągnąć na moim skanerze.
Aparatem jakoś mi nie wychodzi.

A może mi ktoś wyjaśnić co dyskwalifikuję to monetę jako 2-.
Wydaje mi się, że nie posiada ona żadnych przetarć obiegowych, szczególnie awers.
Co do rewersu to się zgodzę jest jedno miejsce na końcu żaglowca, które wygląda na przetarcie, ale raczej wygląda mi to na uszkodzenie.

Zaznaczam, że jestem początkujący i dopiero się uczę rozpoznawać stan.

ionen

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Sierpnia 2012, 11:26:40 »
Zrobiłem skany bez holdera. Zdaję się, że wyglądają trochę lepiej.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Sierpnia 2012, 12:37:04 »
Moneta ma lekkie, dość liczne skaleczenia powierzchni. Np. na literze T w "złoty" itd. Zwróć uwagę, że jest tego wiele. Dodatkowo najwyższe partie rewersu (tam gdzie statek) wydają się być lekko przytarte. Generalnie ta moneta była niewiele w obiegu, ale była. Jeśli można jej stan naciągnąć to myślę, że 3+ to maksimum. Moneta w drugim stanie musi mieć tło mennicze, co świadczy, że w obiegu była nie wiele i nie zdążyła zmatowieć. Chociaż czasami tła może nie być-zależy od warunków. Generalnie stan monet nowszych określa się dość trudno.

ionen

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Sierpnia 2012, 13:54:14 »
W takim razie odebrałem pierwszą naukę :)
Do tej pory wydawało mi się, że skaleczenia nie dyskwalifikują monety jako menniczej, bo przecież mogą powstać np. w workach menniczych. Z tego co zrozumiałem takie głębokie skaleczenia świadczą o użyciu w obiegu. Uszkodzenia mennicze to pewnie będą bardziej delikatne ryski a nie takie głębokie nacięcia.

Moneta w drugim stanie musi mieć tło mennicze
Co oznacza pojęcie tło mennicze? Czy chodzi o jakiś połysk (czasami spotykam określenie "zegarowy") czy może bardziej o brak rys na powierzchni tła?

Generalnie stan monet nowszych określa się dość trudno.
Co masz na myśli pisząc "nowszych"?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Sierpnia 2012, 20:33:27 »
Nie miałem na myśli worków menniczych, to pojęcie dotyczy raczej monet ówczesnych. Nie zależnie od genezy tych skaleczeń są one raczej wynikiem obiegu, niż specyfiki dystrybucji monet wtedy.
Cytuj
Co oznacza pojęcie tło mennicze? Czy chodzi o jakiś połysk (czasami spotykam określenie "zegarowy") czy może bardziej o brak rys na powierzchni tła?
Jedno i drugie jest powiązane. Brak połysku bierze się z tego, że tło monety nie jest na tyle gładkie, żeby odbijać wiązkę światła w jednym kierunku. Jednym słowem ulega rozproszeniu, w tym wypadku czynnikiem rozpraszającym są rysy, żłobienia - generalnie wytarcie powierzchni monety. Brak połysku może oznaczać obieg, a obecność połysku nie musi oznaczać stanu II.
Cytuj
Co masz na myśli pisząc "nowszych"?
Dla mnie będzie to właśnie okres II RP w górę, mam na myśli skalę złożoną. Chociaż może zapędziłem się z tym stwierdzeniem i nie potrzebnie o tym piszę (może dlatego, że nie siedzę w tym okresie). Gdzieś wyczytałem, że człowiek odpowiednio potrafi zdefiniować natężenie zjawiska od skali 1-5. W skali 1-10 już są z tym problemy. Stąd jeśli tych stanów jest 85 czyli ileś to jasnym staje się, że różnice jeśli nawet są to tylko na papierze.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Sierpnia 2012, 09:59:03 »
Ja bym fotonami odbijanego światła się  nie przejmował   . Naturalana , piękna patynka zablokuje wszystkie fotony jakie  na nią wpadną  :) .
Moja propozycja skali subiektywnej  :
1. Bardzo ładna
2. Ładna
3. Brzydka
4. Bardzo brzydka
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2012, 10:03:33 wysłana przez Julek C »

ionen

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Sierpnia 2012, 12:07:35 »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Co do tego połysku to też uważam, że cenniejsza powinna być moneta z ładną patyna. Przeglądam IIRP na allegro i zastanawiam się jak to możliwe, że jest tak wiele monet które nie posiadają patyny. Jakoś nie mogę zrozumieć tego jak można przechowywać/konserwować srebrną monetę, żeby przez 80-90 lat nie zrobiła się na niej patyna.

Moja propozycja skali subiektywnej  :
1. Bardzo ładna
2. Ładna
3. Brzydka
4. Bardzo brzydka
Bardzo fajna i uniwersalna skala :)

Glider

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 266
Odp: 2 zł 1936 żaglowiec - określenie stanu
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Sierpnia 2012, 17:26:16 »
Ja bym fotonami odbijanego światła się  nie przejmował   . Naturalana , piękna patynka zablokuje wszystkie fotony jakie  na nią wpadną  :) .
Moja propozycja skali subiektywnej  :
1. Bardzo ładna
2. Ładna
3. Brzydka
4. Bardzo brzydka
Jeżeli skala ma być subiektywna, to proponuję modyfikację:
1. Bardzo mi się podoba
2. Podoba mi się
3. Nie podoba mi się
4. Bardzo mi się nie podoba
;)

 

R E K L A M A
aukcja monet