Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:57:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 5 rubli świnka? :)  (Przeczytany 10889 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
5 rubli świnka? :)
« dnia: 31 Sierpnia 2012, 11:31:51 »
Wiele razy spotkałem się z nazywaniem złotych 5 rublówek świnkami, nie znalazłem o tym jednak nic do poczytania:) Ktoś wie może czy ta nazwa została wymyślona w trakcie obiegu tych monet czy dopiero? Faktycznie świniak kosztował 5 rubli? Jeśli tak to w jakim okresie? Naprawdę nie ma żadnego artykuliku na ten temat w formie ciekawostki:)?
Pozdrawiam,
Paweł
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: 5 rubli świnka? :)
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Sierpnia 2012, 13:29:43 »
Faktycznie można było za świnkę kupić prosiaka . Nazwa ta szybko  przyjęła się szczególnie dobrze na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim za panowania Mikołaja II , czyli na przełomie XIX i XX wieku . Nie bez znaczenia była też podobizna znienawidzonego cara na awersie monety , który nie godził się na żadną formę autonomii dla Kraju Nadwiślańskiego, jak od 1867 określano Królestwo Polskie . W sumie niewiele sie zmieniło . Przd zwyżką cen złota w latach 2009-2011 za wartość kruszcu w śwince taż można było kupić wyrośniętego prosiaka  :) .

http://www.mowiawieki.pl/templates/site_pic/files/PPPW_12.pdf

Pozdrawiam .
Janusz.
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpnia 2012, 14:26:22 wysłana przez Julek C »

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: 5 rubli świnka? :)
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Sierpnia 2012, 15:56:10 »
Dzięki za odpowiedź:) Przeczytałem broszurkę i o świnkach jest tam ledwie napomknięte: "Świnka to popularne i używane do dnia
dzisiejszego określenie złotej monety o nominale 5 lub 7½ rubla. Nazwa ta wzięła się od świni, która kosztowała właśnie tyle." Znów informacja nader lakoniczna. Wiem,że raczej nikt nie archiwizował cen żywca na przełomie XIX i XX wieku,ale to duża rozbieżność. Jeśli siedem i pół rubla kosztowała świnia to bardzo możliwe,że terminem świnka mogły być określane 5 rublówki sprzed 1897 i nazwa wywodzi się dużo wcześniej niż z przełomu wieków,a 5 rublówki po 1897 dostały nazwę awansem... :)
Pozdrawiam,
Paweł
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

Samter

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: 5 rubli świnka? :)
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Września 2012, 15:08:35 »
Ceny żywca można spotkać w spisach inwentarskich, różnych dokumentach związanych z dziedziczeniem majątków, lustracją dóbr, zwłaszcza w papierach związanych ze sprzedażą majątków. Dla wcześniejszych czasów, ceny żywca (rzadziej) można zanotować w aktach grodzkich.

 

R E K L A M A
aukcja monet