Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:26:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 3954 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jaras

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Witam
« dnia: 25 Lutego 2009, 16:51:56 »
Witam wszystkich kolegów.
Napiszę krótko, moje zbiory to lustrzanki współczesne polskie i zagraniczne oraz powiekszam zbiór monet zastępczych współczesnych.Z roku na rok jest coraz więcej monet zastepczych o ciekawej tematyce. Ogólnie numizmatyka to piene hobby. Pozdrawiam. :)     

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Witam
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lutego 2009, 18:55:02 »
Witam,

Jak pewnie zauważyłeś jesteś bodaj jedyną osobą mającą w zbiorach lustrzanki, co możesz nam o tych swoich świecidełkach opowiedzieć..? Dlaczego właśnie świecidełka są twoją pasją a nie monety obiegowe? Numizmatyka to po pierwsze nauka o monecie obiegowej historycznej zamkniętej w ramy minionych wieków od antyku do nowożytności, w dalszym stopniu monecie zastępczej, a w jeszcze dalszym o monecie współczesnej... Tak zgadzam się że numizmatyka to piękne hobby, ale dla mnie to nie tylko zbieranie blaszek, to każdy potrafi kto ma trochę gotówki w dłoni. Numizmatyka to wielki dział historyczny, w którym bada się obrót pieniądza na ziemiach emitenta, to docieranie do wielu interesujących powiązań monet z życiem codziennym obywateli, odnajdywanie sensu ukrytego w wizerunkach monet (czyli tak zwana propaganda), odnajdywanie dotąd nieznanych odmian. Jakie kolega ma plany co do swoich zbiorów, czy dalej chcesz kolekcjonować blaszki współczesne, co Cię skłoniło by dołączyć do tego forum?

Pozdrawiam
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Witam
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lutego 2009, 20:26:22 »
Witam wszystkich kolegów.
Z roku na rok jest coraz więcej monet zastepczych o ciekawej tematyce    

Czy chodzi o współczesne przetaki, jelenie i inne tam dutki zakopiańskie?

Monety zastępcze są arcyciekawym tematem, coraz częściej podejmowanym w publikacjach, mnie również urzekło i szczerze
polecam jeden z artykułów Pana Dariusza:
http://artykuly.tpzn.pl/2009/02/03/motywy-historyczne-na-zastepczych-monetach-ziebic/

Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

jaras

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Witam
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lutego 2009, 16:20:56 »
Jeżeli chodzi o tematykę mojego zbioru to nie nazywam tych monet "blaszkami" i "swiecidełkami" te okreslenia kojarzą mi się z jakimiś odpustowymi, kiczowatymi pamiątkami. Zbieram monety lustrzane ponieważ interesuję się tym okresem,mimo powszechnych opinii nie łatwo jest zebrać wszystkie monety z danego rocznika. Najpewniejsze źródło to zaufany sklep lub wizyta w oddziele NBP w dniu emisji ale ja nie stoję od wczwsnych godzin rannych w kolejkach, kupuję jak napisałem wyżej.Nie jestem spekulantem i nie kupuję pudełek bankowych ani woreczków GN,kupuję po kilka sztuk walorów do zbioru.Napisałeś że wystarczy mieć gotówkę aby zbierać "blaszki" zgadza się ale trzeba wiedzieć co chcemy zbierać i dlaczego. Monety nie są bite tak sobie, każda zawiera jakieś przesłanie i mówi o jakimś ważnym wydarzeniu bądź rocznicy.Zbieranie jest dla mnie polowaniem bo przeglądam wiele stron  sklepowych i porównuję a na końcu kupuję i się cieszę. Kolekcję lustrzanek można rozpocząć za małą gotówkę, wieksze koszty to monety starożytne i monety z okresu Królestwa Polskiego, oraz monety obiegowe.Przygodę z numizmatyką rozpoczynałem w szkole podstawowej od zbierania monet obiegowych z całego świata i polskich.Do tej pory posiadam moje pierwsze monety obiegowe z okresu PRL.Osobiście znam znajomych którzy zbierają monety obiegowe i w wolnym czasie biegają z wykrywaczem metali po polach-to jest super.Monety obiegowe dały początek  monetą kolekcjonerskim, numizmatyka uczy poznawania wartości pieniądza i oszczedzania.Co zamierzam zrobić ze zbiorem?Powiekszać go sukcesywnie a potem oddać własnym dzieciom aby te poznały piekno zaklęte w kawałku kruszcu.Dlaczego dołączyłem do forum.Chce poznać historie pieniądza i dowiedzieć się ciekawych rzeczy bo człowiek uczy sie całe życie.
Jeżeli chodzi o monety regionalne to interesuję się pieniądzem zastępczym - współczesnym. Mennica Warszawa wydaję wiele monet regionalnych, również prywatna Mennica Łebska emituję ciekawe monety zastepcze i to w niskich nakładach od 5000 do 15000 sztuk.Dla zainteresowanych załączam linki do ciekawych stron poświęconych pieniadzowi regionalnemu.http://www.dukatlokalny.pl/index.html,http://www.dukat-lokalny.pl/index.php.Pozdrawiam :)             

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Witam
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lutego 2009, 21:18:59 »
Tylko że:
1. Lustrzanki sa monetami tylko w teorii, nie pełnią podstawowej funkcji dzieki której kawałek metalu staje się monetą - nie sa pieniądzem. Wybacz - są wyłącznie swiecidełkiem.
2. Moneta tworzy historię sama w sobie. Świecidełko musi historię zawierać w swym wizerunku, czasem wątpliwej wartości merytorycznej, niestety znacznie częściej artystycznej.
3. Podstawowym przesłaniem emisji lustrzanek jest wywiązanie sie z założonych planów emisyjnych i osiągnięcie założonego zysku. Różnorodność i atrakcyjnosć tych świecidełek to tylko środki do osiagnięcia powyższego.Zapewniam - nie ma w tym zadnych wyższych celów.
4. Współczesny pieniadz "zastępczym" zwany - patrz punkt 1. To w czystej postaci produkt reklamowy i marketingowy - forme pieniądza ma tylko w jednym, wiadomo jakim celu.
5. Za cenę niejednej lustrzanki mozna kupić całą garść monet antycznych czy Polski królewskiej.
Pozdrawiam,
Krzysiek

 

R E K L A M A
aukcja monet