Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:05:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Moje ulubione monety  (Przeczytany 48429 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Lutego 2010, 21:08:12 »
Niestety Pańska hipoteza jest błędna.  :(
Podczas badań archeologicznych niejednokrotnie odkrywano matryce odlewnicze do wyrobu takich monet. Taki odlew wyglądał jak poniżej. W jednej matrycy znajdowało się kilka takich rzędów. Czyli bez wątpienia najpierw były odlewane a potem wybijane.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Kwietnia 2010, 14:45:13 »
Szekle z Tyru, ze względu na ich biblijny wydźwięk, są bardzo poszukiwane i ich ceny na aukcjach bywają zawrotne. Na Allegro takiej monety nie spotkałem i chyba nie spotkam. Nie ten poziom. Być może zdarzały się na polskich aukcjach stacjonarnych ale nie śledziłem tego.__________
Aż znowu tak zawrotne nie są... Na zagranicznych stacjonarkach antycznych rzadko kiedy nie ma - to jest dość popularna moneta, Tyr był bogatym miastem, a wykorzystywanie jego monet do opodatkowania świątynnego w Jerozolimie dodatkowo zwiększało na nią popyt. Nieco mniej jest tetr żydowskich (w roku 18 A.Ch. prawo do wybijania w/w monet przejęła od Tyru Jerozolima).

W Polsce był ostatnio na 39 WCN.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Kwietnia 2010, 08:59:43 »
Cytat: DzikiZdeb
Nieco mniej jest tetr żydowskich (w roku 18 A.Ch. prawo do wybijania w/w monet przejęła od Tyru Jerozolima).

Widzę, że Pan rozległe zainteresowania. Cieszę się, że również jest to numizmatyka biblijna.

Czy może Pan zdradzić, skąd Pan wie że w 18 r. n.e. prawo wybijania takich monet uzyskała Jerozolima?
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Kwietnia 2010, 15:01:04 »
Czy może Pan zdradzić, skąd Pan wie że w 18 r. n.e. prawo wybijania takich monet uzyskała Jerozolima?
"Wie" zastąpiłbym raczej na "nie widzi luk w mocnych przesłankach"

1. Talmud babiloński. Tosephta Kethuboth 13:20, w tłumaczeniu angielskim: "Silver, whenever mentioned in the Pentateuch, is Tyrian silver. What is a Tyrian silver (coin)? It is a Jerusalemite."
2. Meshorer Y., 1982. Ancient Jewish Coinage
3. Levy B., 1991. Tyrian shekels and the First Jewish War

Zapodziałem gdzieś źródło, w którym stało o wyprawie Heroda Wielkiego do Rzymu w w/w 18 A.Ch., w każdym bądź razie urządzili sobie wtedy z Augustem spotkanie na szczycie w Aquilei (powinno być w dowolnej biografi Heroda, ja to w którymś Auguście miałem). Dodając do tego ewidentną zmianę stylu bicia tetr/szekli od tego roku, właściwie mamy zagadkę rozwiązaną.

Miałem też gdzieś artykuł(?-kompletnie nie kojarzę, gdzie to było) o śladach mennicy na terenie Drugiej Świątyni.

A.Ch. = Ante Christum.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Kwietnia 2010, 20:21:07 »
Przepraszam, że się wtrącę do tematu, na którym się nie znam, ale chciałem sprostować, że Tosefta nie jest częścią Talmudu, podobnie jak moje Addenda do RIC-a nie są częścią RIC-a :-)
Dziękuję serdecznie za poprawę, dowiedziałem się czegoś ciekawego :-)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Kwietnia 2010, 20:34:47 »
(...) baza źródłowa do tego problemu nie jest zbyt obfita...
Dlatego też starałem się postawić nacisk na zaznaczenie, że sprawa ma charakter poszlakowy.

Poza wszystkimi wskazówkami źródłowymi podstawą mojego przekonania są przede wszystkim różnice w wyglądzie szekli przed i po 18 A.Ch. (czyli od roku PΘ* - 109 Ery Tyru), pojawia się wtedy monogram KP na rewersie.

Poczytałem sobie jeszcze RPC, i stoi tam to samo, przy czym cytują te same źródła :-)

* theta. Widzę z 70 różnych mrugających guziczków, ale jak z tego zrobić najzwyklejszą thetę to już bladego pojęcia nie mam... Przekleiłem z worda, nie zadziałało. Przekleiłem z dowolnej greckiej strony www.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:22:51 wysłana przez zenonmoj »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Kwietnia 2010, 23:04:26 »
Cytat: DzikiZdeb

Poza wszystkimi wskazówkami źródłowymi podstawą mojego przekonania są przede wszystkim różnice w wyglądzie szekli przed i po 18 A.Ch. (czyli od roku PΘ* - 109 Ery Tyru), pojawia się wtedy monogram KP na rewersie.

Już wszystko rozumiem.  :-X
Jeśli to 18 rok przed Chrystusem (za szybko spojrzałem na to ACh - troszkę już przstarzałe) - to OK!

A tak przy okazji, ostatnimi czasy różne teorie Meshorera upadają. Jednak szekle chyba będą trzymać się mocno. ;)
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Maja 2010, 23:07:56 »
Jednak szekle chyba będą trzymać się mocno. ;)

Czy mógłbyś może, Piotrze, przypomnieć zatem aktualny kurs szekla w stosunku do euro?  ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Maja 2010, 23:30:40 »
Thx a lot!
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

ZlamanyMiecz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Moje ulubione monety
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Marca 2011, 18:19:26 »
garść biblijnej drobnicy z moich zbiorów...
górny rząd - fragmenty inskrypcji
środkowy rząd - kotwice
dolny rząd - gwiazdy

 

R E K L A M A
aukcja monet