Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
26 Wrzesień 2017, 03:50:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Moje ulubione monety  (Przeczytany 30964 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Orpio
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 029
Zainteresowania:
Cesarstwo Rzymskie, Judea, Sasanidzi

« Odpowiedz #15 : 01 Luty 2010, 22:08:12 »

Niestety Pańska hipoteza jest błędna.  Smutny
Podczas badań archeologicznych niejednokrotnie odkrywano matryce odlewnicze do wyrobu takich monet. Taki odlew wyglądał jak poniżej. W jednej matrycy znajdowało się kilka takich rzędów. Czyli bez wątpienia najpierw były odlewane a potem wybijane.

* odlew.jpg (4.46 KB, 70x223 - wyświetlony 219 razy.)

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #16 : 22 Kwiecień 2010, 14:45:13 »

Szekle z Tyru, ze względu na ich biblijny wydźwięk, są bardzo poszukiwane i ich ceny na aukcjach bywają zawrotne. Na Allegro takiej monety nie spotkałem i chyba nie spotkam. Nie ten poziom. Być może zdarzały się na polskich aukcjach stacjonarnych ale nie śledziłem tego.__________
Aż znowu tak zawrotne nie są... Na zagranicznych stacjonarkach antycznych rzadko kiedy nie ma - to jest dość popularna moneta, Tyr był bogatym miastem, a wykorzystywanie jego monet do opodatkowania świątynnego w Jerozolimie dodatkowo zwiększało na nią popyt. Nieco mniej jest tetr żydowskich (w roku 18 A.Ch. prawo do wybijania w/w monet przejęła od Tyru Jerozolima).

W Polsce był ostatnio na 39 WCN.
Orpio
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #17 : 27 Kwiecień 2010, 08:59:43 »

Cytat: DzikiZdeb
Nieco mniej jest tetr żydowskich (w roku 18 A.Ch. prawo do wybijania w/w monet przejęła od Tyru Jerozolima).

Widzę, że Pan rozległe zainteresowania. Cieszę się, że również jest to numizmatyka biblijna.

Czy może Pan zdradzić, skąd Pan wie że w 18 r. n.e. prawo wybijania takich monet uzyskała Jerozolima?

Orpio
TPZN nr 029
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #18 : 27 Kwiecień 2010, 15:01:04 »

Czy może Pan zdradzić, skąd Pan wie że w 18 r. n.e. prawo wybijania takich monet uzyskała Jerozolima?
"Wie" zastąpiłbym raczej na "nie widzi luk w mocnych przesłankach"

1. Talmud babiloński. Tosephta Kethuboth 13:20, w tłumaczeniu angielskim: "Silver, whenever mentioned in the Pentateuch, is Tyrian silver. What is a Tyrian silver (coin)? It is a Jerusalemite."
2. Meshorer Y., 1982. Ancient Jewish Coinage
3. Levy B., 1991. Tyrian shekels and the First Jewish War

Zapodziałem gdzieś źródło, w którym stało o wyprawie Heroda Wielkiego do Rzymu w w/w 18 A.Ch., w każdym bądź razie urządzili sobie wtedy z Augustem spotkanie na szczycie w Aquilei (powinno być w dowolnej biografi Heroda, ja to w którymś Auguście miałem). Dodając do tego ewidentną zmianę stylu bicia tetr/szekli od tego roku, właściwie mamy zagadkę rozwiązaną.

Miałem też gdzieś artykuł(?-kompletnie nie kojarzę, gdzie to było) o śladach mennicy na terenie Drugiej Świątyni.

A.Ch. = Ante Christum.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #19 : 27 Kwiecień 2010, 16:07:29 »

1. Talmud babiloński. Tosephta Kethuboth 13:20, w tłumaczeniu angielskim: "Silver, whenever mentioned in the Pentateuch, is Tyrian silver. What is a Tyrian silver (coin)? It is a Jerusalemite."

Przepraszam, że się wtrącę do tematu, na którym się nie znam, ale chciałem sprostować, że Tosefta nie jest częścią Talmudu, podobnie jak moje Addenda do RIC-a nie są częścią RIC-a :-) Tosefta jest rozszerzeniem Miszny o niższym statusie "ważności". W Misznie traktat Ketubot to drugi traktat trzeciego sederu zatytułowanego Naszim (czyli Kobiety) i dotyczy ten traktat umów przedślubnych. A że przy takiej okazji mowa jest o pieniądzach, toteż pewnie Tosefta w swym ujęciu Ketubot stara się uściślić "kursy walutowe", żeby potem nie było nieporozumień towarzyskich :-)

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : 27 Kwiecień 2010, 16:18:30 »

PS. Może któregoś z Panów zainteresuje artykuł Wolframa Weisera i Hannah M. Cotton pt. "Neues zum "Tyrischen Silbergeld" herodianischer und römischer Zeit" ogłoszony w Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik w 2002 roku.

Tam też oczywiście niemal na początku pojawia się cytat z Tosefty przytoczony przez Pana Pawła, co sugeruje, że baza źródłowa do tego problemu nie jest zbyt obfita...

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #21 : 27 Kwiecień 2010, 20:21:07 »

Przepraszam, że się wtrącę do tematu, na którym się nie znam, ale chciałem sprostować, że Tosefta nie jest częścią Talmudu, podobnie jak moje Addenda do RIC-a nie są częścią RIC-a :-)
Dziękuję serdecznie za poprawę, dowiedziałem się czegoś ciekawego :-)
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #22 : 27 Kwiecień 2010, 20:34:47 »

(...) baza źródłowa do tego problemu nie jest zbyt obfita...
Dlatego też starałem się postawić nacisk na zaznaczenie, że sprawa ma charakter poszlakowy.

Poza wszystkimi wskazówkami źródłowymi podstawą mojego przekonania są przede wszystkim różnice w wyglądzie szekli przed i po 18 A.Ch. (czyli od roku PΘ* - 109 Ery Tyru), pojawia się wtedy monogram KP na rewersie.

Poczytałem sobie jeszcze RPC, i stoi tam to samo, przy czym cytują te same źródła :-)

* theta. Widzę z 70 różnych mrugających guziczków, ale jak z tego zrobić najzwyklejszą thetę to już bladego pojęcia nie mam... Przekleiłem z worda, nie zadziałało. Przekleiłem z dowolnej greckiej strony www.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień 2010, 20:40:45 wysłane przez DzikiZdeb » Zapisane
Orpio
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #23 : 27 Kwiecień 2010, 23:04:26 »

Cytat: DzikiZdeb

Poza wszystkimi wskazówkami źródłowymi podstawą mojego przekonania są przede wszystkim różnice w wyglądzie szekli przed i po 18 A.Ch. (czyli od roku PΘ* - 109 Ery Tyru), pojawia się wtedy monogram KP na rewersie.

Już wszystko rozumiem.  Buzia na kłódkę
Jeśli to 18 rok przed Chrystusem (za szybko spojrzałem na to ACh - troszkę już przstarzałe) - to OK!

A tak przy okazji, ostatnimi czasy różne teorie Meshorera upadają. Jednak szekle chyba będą trzymać się mocno. Mrugnięcie

Orpio
TPZN nr 029
harpsycho
Gaduła
Germany Germany

Legitymacja: TPZN nr 001
Stowarzyszenie:
I.R.O.S.E. Baden-Baden e.V.

« Odpowiedz #24 : 16 Maj 2010, 23:07:56 »

Jednak szekle chyba będą trzymać się mocno. Mrugnięcie

Czy mógłbyś może, Piotrze, przypomnieć zatem aktualny kurs szekla w stosunku do euro?  Mrugnięcie

JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #25 : 16 Maj 2010, 23:22:13 »

aktualny kurs szekla w stosunku do euro?  Mrugnięcie
Kod:
  Live rates at 2010.05.16 21:18:09 UTC
1.00 ILS = 0.213986 EUR view ILS/EUR chart
Israel New Shekels   Euro
1 ILS = 0.213986 EUR   1 EUR = 4.67320 ILS

harpsycho
Gaduła
Germany Germany

Legitymacja: TPZN nr 001
Stowarzyszenie:
I.R.O.S.E. Baden-Baden e.V.

« Odpowiedz #26 : 16 Maj 2010, 23:30:40 »

Thx a lot!

JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho
ZlamanyMiecz
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Śląsk

« Odpowiedz #27 : 22 Marzec 2011, 19:19:26 »

garść biblijnej drobnicy z moich zbiorów...
górny rząd - fragmenty inskrypcji
środkowy rząd - kotwice
dolny rząd - gwiazdy

* leptony.JPG (118 KB, 650x560 - wyświetlony 266 razy.)
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM