Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:23:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K  (Przeczytany 8285 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Daniel82

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 61
WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K
« dnia: 25 Października 2012, 22:18:44 »
Trafiłem na dziwną monet 10 fenigów 1932 z wybitą sygnaturą K pod cyfrą 10. Czy ktoś kojarzy co to może być? Chyba nie K jak kopia bo przecież jest to moneta pospolita?

zdjęcia z aukcji: http://www.allegromat.pl/aukcja121680l
« Ostatnia zmiana: 26 Października 2012, 13:47:30 wysłana przez Daniel82 »

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Października 2012, 10:33:01 »
Trafiłem na dziwną monet 10 fenigów 1932 z wybitą sygnaturą K pod cyfrą 10. Czy ktoś kojarzy co to może być? Chyba nie K jak kopia bo przecież jest to mineta pospolita?

zdjęcia z aukcji: http://allegro.pl/wmg-10-fenigow-1932r-i2715214741.html
.                 Nawet nie śmiem pytać jak wygląda mineta niepospolita ;)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Daniel82

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 61
Odp: WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Października 2012, 12:38:47 »
Umieściłbym tu zdjęcie minety pospolitej ale chyba nie wypada  >:( >:(

vertigo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
Odp: WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Października 2012, 21:16:19 »
Nie idźmy tą drogą :D

Daniel82

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 61
Odp: WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Października 2012, 18:45:58 »
Wracając do tematu. O co może chodzić z tym K?

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Grudnia 2012, 11:13:56 »
Odświeżam temat bo moneta ciekawa,a wątek mi umknął:) K zapewne ma oznaczać kopię,ale moneta wygląda mi na oryginalną. W załączniku podsyłam zdjęcie falsyfikatów.
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Grudnia 2012, 15:07:49 »
Może pochodzi z jakiejś starej kolekcji. Kiedyś z tego co wiem kolekcjonerzy znakowali swoje zbiory. 

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Grudnia 2012, 16:57:17 »
1 oryginał,3 kopie z literką K.Oryginał  na 100% bo sam wykopałem.Kopie na pierwszy rzut oka wyglądają ok ale już na 3 zdjęciu widać żę to  jednak nie oryginały.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Panoramix

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: WMG 10 fenigów 1932 z sygnaturą K
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Grudnia 2013, 23:51:09 »
Witam Kolegów i oświadczam, że potrafię czytać ze zrozumieniem i zdaję sobie sprawę, iż naruszam dyscyplinę Forum "odkurzając" starego posta, ale...
Kilka miesięcy temu na odbywającym się cyklicznie o stosownej porze roku Jarmarku Dominikańskiego, Roku Pańskiego Bierzącego,
natknąłem się na pewnym stoisku z dużą zawartością numizmatyki, na monetę urody niezwykłej- 10 pf z Dorszem.
Mam w kolekcji, ale moja nadaje sie tylko do ekspozycji rewersu, nawiasem mówiąc. Nieśmiało zagaiłem sprzedawcę, czy mógłbym się bliżej zapoznać z tym wspaniałym numizmatem. O dziwo, za chwilę trzymałem w dłoni to cudo i cieszyłem zmysły, a przy okazji znalazłem motyw przewodni powieści z morałem- chciwość. Promocyjna cena 50pln za taki rarytas? Hola, hola...
Połysk menniczy(!)? Zapaliły się lampki ostrzegawcze. Sprzedawca- nobliwy, ok.70 lat "wzbudzający zaufanie", dziadzio.
Zacząłem analizować sytuację i bezwiednie kręcić krążkiem, szukając "dziury w całym", kiedy mój wzrok padł na rant monety. Eureka! Wyglądała jakby przecięta wzdłuż, a później ponownie sklejona. Odlew! Dziadek, kiedy zauważył że oglądam rant, zaczął samodzielnie negocjować cenę w dół, co utwierdziło mnie tylko w przekonaniu, że sprzedawca wiedział, czym handluje.
Zrobiło mi się głupio... Dopiero co sięgałem po portfel, żeby teraz niezręcznie wykręcać się od transakcji. Siedząca obok Pani z podobnym asortymetrem włączyła się ze swoją ofertą- ta sama ryba, już nie taka błyszcząca- 70zł, ale można się potargować.
Ta z kolei była w dobrze dopasowanym holderze i rantu nijak podejrzeć nie dałem rady- czyżby rybka lekko nie świeża?;
Wymówiłem się grzecznie z transakcji, do tego czegoś się nauczyłem- nie ma okazji.
Tyle tytułem mojego przypadku i szczerze powiem, że właściwie po to się zarejestrowałem, żeby wzbogacić wiedzę o WMG i przestrzec innych przed podobnymi "okazjami".
Chciałem poruszyć inną kwestię, mianowicie sprawę falsów WMG. Spotkałem się na tym forum z opinią,
że 10 pf z dorszem i 5 pf nie są podrabiane, choćby ze względu na niewysokie ceny zbytu.
Wychodzi jednak na to, że są "nowe bicia".
Od tej przygody dużo czasu spędziłem na poszukiwaniu dowodów na istnienie fałszerstw i znalazłem.
Już chyba każdy nominał WMG jest podrabiany- mniej lub bardziej udolnie.
Pozdrawiam

 

R E K L A M A
aukcja monet