Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:30:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kody walut spoza ISO 4217  (Przeczytany 9205 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

monetowo.pl

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Katalog oraz aplikacja dla kolekcjonerów
Kody walut spoza ISO 4217
« dnia: 03 Listopada 2012, 23:15:01 »
Katalogując monety natrafiłem na problem. Otóż tylko współczesne waluty zostały oznaczone zestandaryzowanymi trzyliterowymi kodami ISO 4217 (http://pl.wikipedia.org/wiki/ISO_4217, http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217). Tymczasem moja potrzeba użycia skrótów jest większa - potrzebuję zwięzłego sposobu na określenie przynależności monety do danej waluty, choćby na potrzeby wyszukiwania. Oczywiście rozumiem, że często "waluta" oznaczać będzie jedynie wspólną jednostkę rozrachunkową w ramach danego obszaru i/lub okresu historycznego.

Zauważyłem, że dla guldenów gdańskich przyjęło się używać skrótu XDGG. Czy znacie źródło/autora lub zasadę, którą się posłużono tworząc ten skrót? O ile nie istnieje już żaden standard proponuję by kody "ISO 4217+" (czyli kody dopisane, rozszerzające) miały zawsze 4 znaki (jak przykładowy XDGG), gdzie 2 pierwsze znaki powinny nawiązywać do państwa, z którym są związane historycznie (czyli tak jak ma to miejsce w ISO), a pozostałe - do nazwy waluty. Rozszyfrowując XDGG: XD - Danzig (czyli państwo historyczne), GG - Gulden.

Zaznaczam, że kody (zarówno ISO jak i dopisane) są całkiem niezależne od symboli walut, jako że one często się dublują dla walut o podobnych nazwach.

Moje propozycje dla Złotego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty) wraz z kodami ISO:
- PLZP - złp (1663 - 1841)
- PLMP - marka polska
- PLZ - polski złoty
- PLN - polski nowy złoty

Proszę o Wasze opinie/komentarze. Jeżeli błądzę, to chcę się o tym dowiedzieć :) Jeśli nie, to może warto to uporządkować?

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Kody walut spoza ISO 4217
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Listopada 2012, 20:25:45 »
tak czytam i się zastanawiam
półtoraki od 1621 ??
do 1660 ?? z tego co pamiętam jeszcze za Sasów były jakieś emisje półtoraków (ale nie siedzę w tym okresie więc mogę się mylić)
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Kody walut spoza ISO 4217
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Listopada 2012, 14:57:00 »
Zasadę znam, ale XDGG nie powinien być odniesiony do monet Gdańska. Zasada tworzenia takich nazw istnieje, jest nią sam standard ISO 4217. Pierwsze dwie litery kody oznaczają państwo według ISO 3166-1 alpha-2, trzecia litera oznacza walutę.

X - oznacza, że kod jest nie jest związany z państwem, któremu nadano oficjalne oznaczenie dwuliterowe według ISO 3166
DG - oznacza niby, że jest to Gdańsk (DanziG), ale jest to błąd, ponieważ DG jest wstępnie zarezerwowane dla wyspy Diego Garcia. Poprawny obecny kod Gdańska według ISO 3166-2 to PL-GD. Właściwie, żeby to był kod ISO musiałaby być tu tylko jedna litera.
G - oznacza walutę gulden

Lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne opracowanie kodów używając dodatkowej 4 litery z przodu. Np.
AXXX - lista walut według istniejącego ISO (XXX odpowiada kodowi ISO 4217)
BYYZ - lista walut historycznych istniejących państw (YY - kod państwa wg. ISO 3166, Z - wytłumaczę niżej)
CWWZ - lista walut państw historycznych (WW jest "radosną twórczością" nadawania nibykodów ISO 3166)
D??? ... Z??? - ewentualne listy na państwa mające osobne waluty w poszczególnych krainach/dzielnicach/landach np. landy niemieckie

Z byłoby oznaczeniem "waluty" w Twoim rozumowaniu, ale litera nie miałaby związku z faktycznym oznaczeniem, a po prostu z chronologicznym okresem. Dla przykładu Polska:
APLN - złoty polski 1995-dziś
APLZ - złoty polski 1950-94
CPLZ - złoty polski 1944-49
CPLY - Generalna Gubernia (o ile chcesz ją zaliczyć do Polski a nie do Niemiec)
CPLX - złoty polski IIRP
CPLW - marka polska IIRP
i tak dalej

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kody walut spoza ISO 4217
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Stycznia 2013, 05:17:51 »
Wiem,ze to nie calkiem na temat ale...
Cytuj
tak czytam i się zastanawiam
półtoraki od 1621 ??
do 1660 ?? z tego co pamiętam jeszcze za Sasów były jakieś emisje półtoraków (ale nie siedzę w tym okresie więc mogę się mylić)

...Oczywiscie, ze byly poltoraki w latach 1753-55 z napisem "pultorak" (Kopicki 2088-2091). Nie dam glowy ale chyba gdzies wyczytalem, ze byly to pierwsze monety z polskim napisem, choc nie-ortograficznym. Ale moglo to byc w Wikipedii, wiec byc moze to tez klamstwo...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Kody walut spoza ISO 4217
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Stycznia 2013, 09:40:08 »
Tak na szybko:

Co z obolami, denarami, dwudenarami, szelągami, trzeciakami?

- pólgrosze bił Zygmunt August, Zygmunt III bił półgrosze koronne w Bydgoszczy w 1620 roku, także Stanisław August Poniatowski bił półgrosze
- dwugrosze bił także Zygmunt August

- pierwszy ort wybity został w 1608 roku

- co do półtoraków to rzeczywiście August III bił je jako ostatni w Lipsku w latach 1753, 1755 i 1756. Napis jest poprawny PULTORAK ( taka wówczas była ortografia ).

jarek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kody walut spoza ISO 4217
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Stycznia 2013, 03:52:43 »
Mam takie dwa
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

thepanda0

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Kody walut spoza ISO 4217
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lutego 2013, 21:09:10 »
Kiedyś, dawno temu, za temat ISO walut wziął się dr Bryan Taylor z Global Financial Data. Kiedy swoje ustalenia konsultował z bracią internetową akurat parę kodów potrzebowałem i bazę danych skopiowałem. Potem najwyraźniej już wszystko skonsultował, bo bazę ostateczną można teraz zdobyć za jedyne 99 USD ;)
W każdym razie interesowały go tylko waluty od XVIII wieku, więc tylko o tych mogę wspomnieć niżej:

Zacznę od Wolnego Miasta Gdańska, bo będzie krótko:
między 1920 a 1923 marka: DZGM
a potem do wojny gulden: DZGG

Dla Polski kodów jest mnóstwo, bo i własne, i zaborcze i tymczasowe/okupacyjne.
Zapiszę tylko polskie zaczynając od teraźniejszych:

1995 - dziś: PLN
1950 - 1995: PLZ
1945 - 1950: PLO
1944 - 1945: PLL (lubelski)
1940 - 1945: PLK (krakowski)
1922 - 1939: PLO (złoty)
1916 - 1924: PLM (marka)

a przed zaborami do 1795 w bazie danych są dwie równoległe waluty, ale zacytuję autora, żeby nie było na mnie:

Trade Ducat - 1 August d'Or = 5 Speciesthaler = 1.735 Ducats = 0.58 Stanislaus d'Or
Florin Zloty - 1 Florin Zloty = 1 Talara = 1.67 Tympf/Gulden = 4 Silbergroschen = 5 Szostak = 6.67 Kreuzer = 20 Polturak = 30 Groszy = 60 Poltura = 90 Solidus/Shilling


 

R E K L A M A
aukcja monet