Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 05:39:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monetki z gryfem i krzyzem.  (Przeczytany 5158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

darioushz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 191
Monetki z gryfem i krzyzem.
« dnia: 06 Marca 2009, 12:52:40 »
Bardzo prosze o pomoc .
Myslalem ze moze cos zwiazane ze Szczecinem , ale nic podobnego nie znalazlem.







Dziekuje.
Pozdr.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monetki z gryfem i krzyzem.
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Marca 2009, 13:22:50 »
Ciekawe monety, nie są to polskie, stawiał bym na niemieckie, czy też węgierskie regiony.
Okres bicia to jakiś XIV wiek... są różnego stylu, ciekawe.
 
Podaj ich wymiary, wagę to z pewnością miedziaki.
Może wyślij zapytanie do PTNu?

przeszukałem kilka  stron, ale takich monet nie spotkałem, większość gryfów na monetach skierowana jest w lewo, a tu w prawo. Może ułatwiła by lokalizacja gdzie dotarłeś do tych monet, może poprzedni właściciel coś wie na ich temat..?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

darioushz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 191
Odp: Monetki z gryfem i krzyzem.
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Marca 2009, 16:52:09 »
Cytat: nabializm
przeszukałem kilka  stron, ale takich monet nie spotkałem, większość gryfów na monetach skierowana jest w lewo, a tu w prawo. Może ułatwiła by lokalizacja gdzie dotarłeś do tych monet, może poprzedni właściciel coś wie na ich temat..?

No wlasnie ! :D , siedzialem nad nimi kilka godzin i nic. Tez zwrocilem uwage na gryfy w prawo :)
Wszystko co widzialem to byly gryfy w lewo, ale nic nawet zblizonego stylistycznie do tych monetek.
Wage stracilem przed tygodniem . Moja banda dzieciakow wpadla do mojego numizmatyczno-komputerowego pokoju jak robilem herbate (zawsze zamykalem pokoj) i waga wyladowala na podlodze. Cos sie stalo i nie dziala.
Srednica to 13-14mm.
Obawiam sie ze moze nie byc latwo z identyfikacja. :(
Poprzedni wlasciciel nie wie kompletnie nic o tych monetkach.
« Ostatnia zmiana: 07 Marca 2009, 17:03:45 wysłana przez darioushz »

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Monetki z gryfem i krzyzem.
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Marca 2009, 18:56:47 »
Witam :-)

nie chce byc zlym prorokiem - ale te monetki wydaja mi sie bardzo lipne... Faktem jest, ze nasladowana jest ornamentyka rozmaitych pomorskich monetek z XIV, a jeszcze bardziej z XV a nawet XVI w. Ale po pierwsze: tam wciaz kroluje srebro srebro i jeszcze raz srebro (i nie tylko tam w owych czasach). Gryf faktycznie powinien miec glowe na lewo - ale prosze zwlaszcza popatrzec na niezwykle "wspolczesne" ciecie gryfa w lewym dolnym rogu pierwszego zdjecia i porownac je z gryfami z epoki... Potem krzyz jerozolimski w tak wyraziscie wystylizowanej formie pojawil sie jednak znacznie pozniej (za wyjatkiem monetek Krzyzowcow - ale tu nie ma nic do szukania gryf...) Znowoz wczesniejsze, bardzo prymitywne fenigi mialy o wiele mniej dokladne rzniecie. I za kazdym razem  wraca: srebro (nawet kiepskie) i jeszcze raz srebro. Material do porownan stylistycznych znajdziecie tutaj:

http://www.coinarchives.com/w/results.php?search=griffin&s=0&results=1000
http://www.coinarchives.com/w/results.php?search=crusader&s=0&results=1000

A zatem jak na moje oko - wspolczesny wytwor fantazyjny :-)

Pozdrawiam!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

darioushz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 191
Odp: Monetki z gryfem i krzyzem.
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Marca 2009, 23:22:58 »
No i zagadka rozwiazana !! :D :D
Dostalem odpowiedz od usera "Kratzmer" na caffe Allegrro.
Oto ona :


"Mamy rozwiązanie łamigłówki.

Przysłał je prof. Andrea Saccocci z Uniwersytetu w Udine, najlepszy znawca średniowiecznego mennictwa północnowłoskiego.

Rzeczywiscie sa to monety włoskie z XIV wieku, a problem polegał na tym, że moneta nr 1, ta najbardziej czytelna i zarazem najpaskudniejsza, jest nasladownictwem z innej mennicy i ma pomylone legendy. To nas pięknie wywiodlo w pole - oparlismy sie na napisach, ktore nic nie znaczą, i dopasowywaliśmy do nich te, ktore naprawde miały sens.

Sa to monety bilonowe (tzn. miedziane z minimalna domieszką srebra) miasta Genui o nominale quartaro. Tradycyjnie datuje się je na okres przed 1339, ale w rzeczywistości bite były prawdopodobnie od 1320 do końca XIV wieku. Monety nr 2 i 3 należą do typu
CNI, III, s. 37-39, nr 9-26. Wokoł gryfa jest napis QVARTARO, a wokoł krzyża CVNRADVS. To ostatnie to wprawdzie imię władcy, ale nieaktualne: chodzi o krola Konrada III, ktory w 1139 roku dal miastu prawo mennicze, i od tego czasu jego imię trwało na monetach az do XIV wieku.

Moneta nr 1, ta nasladowcza z pomylonymi napisami, należy do typu CNI, III, s. 40, nr 33-35."


Dziekuje wszystkim za pomoc  :)
Panie "harpsycho" , po trzech dniach i nie przespanych nocach , spedzonych na poszukiwaniach doszedlem dokladnie do tego samego wniosku co Pan.
Jak widac , ku mojemu zaskoczeniu obaj sie mylilismy :)
Dziekuje bardzo i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 09 Marca 2009, 23:34:14 wysłana przez darioushz »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monetki z gryfem i krzyzem.
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Marca 2009, 00:18:14 »
O! Jak dobrze, że się sprawa wyjaśniła dzięki Marku za pomoc i Oczywiście dziękujemy profesorowi Andrea Saccocci za pomoc.
Zapraszam do obejrzenia linku, tu mamy przykłady tych właśnie monet z gryfami:

http://www.numismaticaonline.it/genova.html

przyznam, że to bardzo ciekawy temat do zgłębiania :) Dlaczego gryf jest na tych monetach, czyżby miał coś wspólnego z mennicą, a może z miastem czy też emitentem :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

darioushz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 191
Odp: Monetki z gryfem i krzyzem.
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Marca 2009, 00:44:36 »

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Monetki z gryfem i krzyzem.
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Marca 2009, 00:06:21 »
Witam :-)

ciesze sie, ze nie mialem racji - bo naprawde niechetnie przekonuje sie, ze interesujace skadinad monetki mialyby sie okazac podlym falszerstwem! Jest znacznie lepiej tak, jak jest :-)

Pozdrawiam!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet