Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:30:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Antyczna Drachma - proszę o opinię  (Przeczytany 6369 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

7Veritas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Antyczna Drachma - proszę o opinię
« dnia: 08 Listopada 2012, 17:03:24 »
Witam wszystkich . Przypadkiem trafiła w moje ręce taka moneta :


www.anticdrachma.cba.pl

Waga monety : 20,93 g (co chyba wyklucza możliwość aby była to DEKADRACHMA ?)
Śr. monety : ok.34 mm (w pionie) i ok.31 mm (mierząc w poziomie ponieważ nie jest to idealny okrąg)  

Co do stopu ,początkowo myślałem że jest to srebro, jednak po wyczyszczeniu monety zauważyłem odprysk (widoczny na górze przy nacięciu).
Pomyślałem wtedy że to totalny złom .Jednak zastanawiałem się dlaczego ktoś kto zadał sobie trud wykonania takiego falsu nie "dokończył" swojego dzieła i nie użył do jej wykonania srebra ? (robiąc fals takiej monety można było zainwestować ok.20 zł w materiał). Odłożyłem monete na półkę, jednak pewnego dnia natrafiłem gdzieś w sieci na artykuł w którym opisane były dzieje sycylii z tamtego okresu i była tam wzmianka o tym że ówczesny władca tamtego regionu prowadził wojnę z kimś tam i do pomocy wykorzystał najemników .Wojnę udało mu się wygrać jednak przyszedł czas by zapłacić najemnikom,wtedy polecił swoim ludziom wybić lipne dekadrachmy. Krążki były wykonane z marnego kruszcu jednak w momencie bicia układano na nich cięką taśmę wykonaną ze srebra dzięki czemu otrzymywano pozornie wartościową monetę. Z czasem jednak oszustwo wyszło na jaw ,władca zginął a ludzie świadomi że w obiegu są falsy sprawdzali monety na różne sposoby (naczynie z wodą lub przez nacinanie monet) .To tłumaczyło by nacięcie na mojej monecie jak również wspomniany przeze mnie odprysk - jednak to tylko moje domysły i choć byłaby to piękna historia to jednak zbyt mało żeby stwierdzić autentyczność monety,aczkolwiek intryguje mnie ta sprawa i dlatego zwracam się do Was z prośbą o opinie czy możliwe żeby ta moneta była autentyczna ? nawet fals z tamtych czasów to też autentyk ;) dziekuję i pozdrawiam a w razie braku odp przepraszam za zaśmiecanie waszego forum
« Ostatnia zmiana: 15 Listopada 2012, 18:30:33 wysłana przez 7Veritas »

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: Antyczna Drachma - proszę o opinię
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Listopada 2012, 19:09:57 »
Coś nie działają mi zdjęcia.
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Antyczna Drachma - proszę o opinię
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Listopada 2012, 20:17:20 »
Na dole ma Pan opcje dodatkowe, jak Pan tam kliknie to się rozwinie w opcji załącz może Pan dodać fotki.
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Antyczna Drachma - proszę o opinię
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Listopada 2012, 23:35:13 »
zdjęcia są widoczne:
adres zdjęcia należy skopiować do nowej zakładki ( nie działają łacza, nie należy klikać na link)

co do tego wynalazku to sam nie wiem kiedy to mogł ktoś wymyśleć, a podrabiano i naśladowano je dość często.
Dziś na ebay platerowana ateńska tetradrachma z sową jest za 7 euro

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Antyczna Drachma - proszę o opinię
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Listopada 2012, 08:23:55 »
Witam .
Pozwolę sobie wkleić zdjęcia . Będzie lepiej widać , o co chodzi . Ciężko ocenić na 100% nie mając monety w ręku . Czy w tym nacięciu widać miedz , czy się świeci srebro ? Jeśli srebro to obstawiałm współczesnego falsa . Jeśli nie ,  to wachałbym się . Napewno jest to fałszerstwo , kwestia tylko czy współczesne , czy ówczesne . Pokazuję dla porównania również ten stempel który był naśladowany .
Ta dekadrachma z Syrakuz była w tym czasie jedną z najbardziej rozpoznawalnych monet w basenie Morza Sródziemnego , więc mogła być fałszowana nie tylko w Syrakuzach . Na rynku krążą bardzo wysokiej klasy fałszerstwa tej monety odlewane i bite juz od XIX wieku , ale fałszerstwa suberatusa jeszcze nie widziałem. Waga też nie przesądza . Wiemy jak było z suberatusami republiki , czy limesu rzymskiego . Też były lżejsze i nikt się tym nie przejmował . Styl  wizerunku , choć nie powala na kolana  , jest do przełkniecia tym bardziej ,gdyby miało to być naśladownictwo .   Może Pan Marek miał kiedyś styczność z takim wynalazkiem .
Pozdrawiam .
Janusz.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada 2012, 08:40:52 wysłana przez Julek C »

7Veritas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Antyczna Drachma - proszę o opinię
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Listopada 2012, 12:43:37 »
poprawiłem linki . Zdjęcia wchodzą już prawidłowo i można się dokładnie przyjrzeć .Proszę o jakieś wypowiedzi...

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: Antyczna Drachma - proszę o opinię
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Listopada 2012, 14:30:40 »
http://subaeratus.cba.pl/?attachment_id=1615
http://subaeratus.cba.pl/?attachment_id=1616

Dzisiaj tu zajrzałem... Monetka (dla mnie oczywiście) ciekawa i raczej zgadzam się z Julkiem, że to subaeratus z epoki. Mam jakieś takie wrażenie że ją już gdzieś widziałem, a może tylko podobną? Wyżej coś w podobie...
A tak na marginesie, czy jest Pan do niej bardzo przywiązany?
Pozdrawiam - MarekD

7Veritas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Antyczna Drachma - proszę o opinię
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudnia 2012, 16:36:52 »
Przepraszam że dopiero teraz odpisuje ale przyznam że z powodu długiego braku nowych odpowiedzi przestałem tu zaglądać :/.

Panie Marku, ja jestem w posiadaniu tej monety od ok 1,5 roku i przez ten czas na pewno jej Pan nie widział (chyba że na zdjęciach na innym forum) .Nie wiem jakie były jej wcześniejsze losy,ale poprzedni właściciel twierdził że znalazł ja kiedy spędzał wakacje w Grecji,jednak że u mnie w miejscowości (Bogatynia) mało komu można wierzyć więc do tej historii podchodzić należy z rezerwą.

 

R E K L A M A
aukcja monet