Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:20:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach  (Przeczytany 75065 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Podskarbi

  • Gość
Witam Państwa serdecznie.

Po kilku latach nadszedł czas na wydanie drukiem wyników badawczych nad pewnym zagadnieniem numizmatyczno-heraldycznym. Pełny tytuł książki to ,,Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479-1707". Przewidywany czas jej wydania to pierwsza połowa lub połowa 2013 r.

W pracy tej będzie znajdować się ok. 35 herbów odnoszących się do ok. 57 osób, które pełniły stanowiska ministrów skarbu lub inne urzędy państwowe czy też mennicze z racji których umieszczano ich herby na monetach oraz sami zamawiali sobie liczmany na stemple których wprowadzano ich rodowe, pełne lub uproszczone herby.

Po kilku latach badań okazało się że wiele podawanych i znanych wszystkim informacji zawartych w podstawowych katalogach i innych publikacjach autorstwa choćby M. Gumowskiego, E. Kopickiego, T. Igera i innych można odłożyć do lamusa. Skutkiem tego, na bazie przeprowadzonych badań udało się opublikować kilka artykułów, a w nich trochę informacji które pomagają w lepszej identyfikacji różnorodnych wyobrażeń na monetach i liczmanach. Spotkało się to ze sporym zainteresowaniem, ale także naciskiem wielu kolegów na moją osobę aby złożyć wszytko w całość i wydać drukiem. Dziękuję zatem wszystkim tym osobom które od dłuższego czasu dopingowały mnie aby w końcu w pełni ukazać wyniki badawcze. Mam nadzieję, że uda mi się oddać do Państwa rąk publikacje w której nie tylko poznacie różne wyobrażenia heraldyczne, ale również ich właścicieli, ich kariery, wpływ ich decyzji na produkcje menniczą i sytuacje skarbu państwa. W końcu odnajdziecie w tej pracy wiele informacji do historii poszczególnych mennic i ich personelu. Odnajdziecie wiele zdjęć i rycin tworzące pewnego rodzaju katalog wyobrażeń heraldycznych. Poznacie też odpowiedzi na wiele znaków zapytania występujących w dotychczasowej literaturze przedmiotu, odnoszących się do omawianego tematu.

Jeśli ktoś będzie chciał dowiedzieć się co jeszcze w trawie piszczy myślę, że śmiało może pisać tu lub do mnie na pw.

Przy okazji mam prośbę do Was numizmatyków

Jeśli ktoś z Was ma w swoich kolekcji - w dosyć dobrym stanie - przede wszystkim polskie i polsko-litewskie liczmany lub jakieś ciekawe monety z omawianego okresu czasowego 1479-1707 na których widoczne są herby szlacheckie i zechciałby udostępnić je do mojej pracy - w której z imienia i nazwiska będzie wymieniony - proszę o kontakt na pw.

Z góry dziękuje za każdą pomoc i wszelkie konstruktywne pytania :)

Pozdrawiam

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Listopada 2012, 07:15:16 »
Przewidywana treść książki

Spis treści

Wstęp

I. Geneza, rozwój i zanik występowania herbów szlacheckich na monetach koronnych i litewskich
w latach 1479-1707
1. Herby szlacheckie na monetach
2. Herby szlacheckie na liczmanach

II. Herby urzędników państwowych
1. Podskarbiowie wielcy koronni
2. Podskarbiowie wielcy litewscy
3. Podskarbiowie nadworni koronni
4. Kanclerz wielki koronny
5. Podkanclerzy koronny
6. Hetman wielki koronny
7. Wojewoda krakowski
8. Wojewoda wileński
9. Starosta wieluński
10. Pisarz skarbu koronnego

III. Herby właścicieli mennic oraz urzędników nadzoru menniczego
1. Właściciele mennicy
2. Zarządcy mennicy
3. Administratorzy mennicy
4. Nadzorca mennicy

IV. Funkcje i symbolika herbów szlacheckich   
1. Funkcjonowanie herbu szlacheckiego w społeczeństwie staropolskim
2. Monety i liczmany jako środek komunikacji społecznej
3. Pozaprawne funkcje herbów szlacheckich oraz ich budowa na monetach i liczmanach

Do końca jeszcze nie wiem czy roz. IV będzie zawarty w pracy co podyktowane jest również aspektami ekonomicznymi.


Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Listopada 2012, 10:05:06 »
No i pięknie - może być całkiem ciekawa pozycja  :)
Przy okazji spytam jedynie skąd takie ramy czasowe? Jakoś nic wybitnie ważnego z tymi datami mi się nie kojarzy, więc zapewne chodzi o jakieś wydarzenia związane z tematem książki.
Pozdrawiam
Piotr

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Listopada 2012, 12:46:45 »
Piotrze drogi dziękuję !

A więc przyjmuje się że od 1479 r. na półgroszach Kazimierza Jagiellończyka pojawia się herb Poraj - data wynika z rozpoczęcia pełnienia urzędu ministra skarbu przez Piotra Kurozwęckiego tegoż herbu właśnie w 1479 r. Natomiast 1707 r. to wówczas po raz ostatni na monecie polsko-litewskiej Augusta II Sasa pojawia się herb Waga Ludwika Pociej tegoż herbu podskarbiego wielkiego litewskiego.

Natomiast liczmany polskie i litewskie emitowano w latach 1550-1606 a więc wchodzą w ten szerszy zakres chronologiczny 1479-1707

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Listopada 2012, 20:13:49 »
witam
podziwiam samozaparcia , bo musiałes przewalić tony materiałów źródłowych , żeby to wszystko wychwycić
jak będzie się miało bliżej ku wydaniu owego opracowania , mam nadzieję że nie omieszkasz nas , na tym forum o tym poinformować
pozdrawiam
wiesiek :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopada 2012, 20:35:55 »
Co tu dużo mówić, sam wiesz że kibicuje Ci od lat. :)

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Listopada 2012, 20:38:46 »
witam
podziwiam samozaparcia , bo musiałes przewalić tony materiałów źródłowych , żeby to wszystko wychwycić
jak będzie się miało bliżej ku wydaniu owego opracowania , mam nadzieję że nie omieszkasz nas , na tym forum o tym poinformować
pozdrawiam
wiesiek :)

Praca powstawała kilka lat po jej powstaniu jak i w trakcie wydałem kilka artykółów na tematy w niej zawarte - okazało się że spotkało się to z zainteresowaniem ludzie zaczęli pytać i prosić o kontynuacje a badania wykonane poszerzałem o nowe ustalenia i analizę nowych info w literaturze przedmiotu dzięki czemu udało się pójść w niektórych tematach dalej. Dzięki Heniowi151 udało się rozwiązać inny temat... i tak minęło sporo czasu. Podjąłem decyzje o zebraniu wszystkiego i wydaniu drukiem. Niestety za wszytko płace sam co wiąże się z wyrzeczeniami. Zbieram tez teraz monety do publikacji. Na początku roku najpóźniej zajmuje się dalszym szlifowaniem książki. A w grudniu myślę że już wstawię okładkę :) I dam znać jak już będzie książka ale w międzyczasie można też pytać i pisać w temacie zagadnienia :)

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopada 2012, 10:38:51 »
Ciekawa sprawa. Będzie to publikacja typowo naukowa czy młodzi stażem też będą mogli z niej skorzystać?

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Listopada 2012, 12:57:54 »
Ciekawa sprawa. Będzie to publikacja typowo naukowa czy młodzi stażem też będą mogli z niej skorzystać?

Witam

Jest to moja praca mgr - po kilku latach od jej obrony zmieniona pod względem układu wewnętrznego i poszerzona merytorycznie - a więc jak najbardziej naukowa, ale napisana zrozumiale i klarownie z odniesieniem do źródeł i podstawy informacyjnej - dużej ilości przypisów i bibliografii. Będzie przeznaczona dla osób wtajemniczających się i wtajemniczonych w numizmatykę.

Wstęp i wprowadzenie wyjaśni wiele zawiłości w dotychczasowej podstawie informacyjnej oraz nie tylko zaciekawi, ale sukcesywnie wprowadzi w temat. Kolejne rozdziały są już bardziej szczegółowe każdy podrozdział będzie składał się z pełnego herbu i uproszczonego herbu jaki pojawia się na monecie, z krótkiej notki o karierze urzędniczej właściciela herbu umieszczonego na monecie oraz wielu informacji o polityce tej osoby i sprawach monetarnych w czasie sprawowania przez niego urzędu. Do tego będą przedstawione wszelkie zawiłości i wyjaśniane o herbie danej osoby w odniesieniu do tego co pisali moi poprzednicy. W podsumowaniu zostaną zaprezentowane zdjęcia i ryciny monet i liczmanów na których występują herby którymi się zajmuję. Ostatni rozdział będzie próbą zarysu tematu występowaniu herbu w społeczeństwie staropolskim i jego oddziaływaniu na nie. Nie wiem jednak czy go zamieszczę?

Pozdrawiam

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Listopada 2012, 12:08:39 »
z ciekawostek - niech pan zobaczy półtoraka 1627 z "dziwnym" półkozicem.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Listopada 2012, 14:56:25 »
z ciekawostek - niech pan zobaczy półtoraka 1627 z "dziwnym" półkozicem.

Dziękuję w wolnym czasie przejrzę na spokojnie nie tylko tego półtoraka i dam Panu znać odnośnie jego i innych monet

pozdrawiam

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Listopada 2012, 06:46:51 »
tak z innej beczki ale w ramach tematu zadowolony z pobytu na dwóch ostatnich giełdach kolekcjonerskich powiem że przybyło mi do książki ponad 30 monet a z 2 strony trwają pracę nad dopracowaniem nowego wyglądu okładki

pozdrawiam

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Stycznia 2013, 00:01:56 »
Witam serdecznie i przedstawiam okładkę omawianej - prezentowanej publikacji

Tył będzie można zobaczyć dopiero po wydaniu książki

można oczywiście się wypowiadać co do okładki - jej ostateczny kształt jest prawie ostateczny ale można coś jeszcze uściślić


Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Stycznia 2013, 05:32:58 »
Ładnie się prezentuje.
Jaka będzie cena?

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Stycznia 2013, 06:23:56 »
Ładnie się prezentuje.
Jaka będzie cena?

Witam serdecznie
cena cóż na razie nie chciałbym mówić że taka a taka bo nie wiem jaka będzie ostateczna cena usługi drukarskiej - gdyż za pół roku może spaść lub podskoczyć cena papieru - po 2 planowane jest 176 stron ale ostatecznie może wyjść więcej po 3 miała być czarno biała ale po wielu rozmowach z Kolegami z tego forum i innych jak również na żywo z wieloma kolekcjonerami przymierzam się do tego y była wydana w kolorze - chodzi o jej środek - a więc i cena jest droższa po 4 wstępnie 500 szt. w twardej oprawie - także po drodze jest wiele innych wydatków które skalkulować muszę na koniec i zobaczymy - ale cena będzie atrakcyjna :), gdyż ja robię to z pasji nie dla zysku - w swoim czasie wszytko będzie wiadome - proszę jeszcze o trochę cierpliwości - kończę kilka spraw do połowy stycznia i potem zajmuje się tylko ta książką

Pozdrawiam


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet