Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:10:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach  (Przeczytany 75058 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Września 2013, 17:44:13 »
Odświeżę trochę wątek. Chyba nie tylko ja nie mogę się doczekać. Mogę spytać na jakim etapie jest publikacja?   

Witam Pana serdecznie

co do meteorytyki praca od dawna jest napisana i czeka jedynie na inne poukładanie odbiegające nieco od pierwowzoru

bardzo dużo otrzymałem nowych fotografii jak również nabyłem sporo monet do tej publikacji które będą obrazować zagadnienie pracy

udało mi się uzbierać z trudem pieniążki na druk książki

Mam już drukarnię która wydrukuje książkę oraz  okładkę i osoby do składy książki

niestety rzeczywistość przytłacza rozpoczęte prace nad dokończeniem wspomnionych prac nad nowym układem książki musiałem wstrzymać pozyskując nadal od prywatnych kolekcjonerów fotografie monet

Wstępne wstrzymanie pracy wynikało początkowo z opracowaniem i wydaniem nowego albumu historycznego którego jestem współautorem i redaktorem. Rozpocząłem dalej pracę nad książką z herbami ale prace musiałem odłozyć na dużo dłużej :(

Dlaczego? ze względu na przepisy prawno-podatkowe - nie mam działalności gospodarczej i po wydaniu książki nie mogę jej sprzedawać w świetle obowiązujących przepisów obecnie czekam na odpowiedź pisemną z Izby Skarbowej już 3 miesiąć w tej sprawie ale nie widzę tego dobrze - i dalej nie wiem jak obejść ten temat - choć nadal podtrzymuję chęć wydanie pracy tym bardziej że tyle już zrobiłem i pozyskałem materiału badawczego iż nie chcę tego zaprzepaścić

Proszę szanownych zainteresowanych o cierpliwość gdyż będę starał się zrealizować wydanie tej publikacji w 2014 r.

Przepraszam za opóźnienia i oczekiwanie wynikające z kwestii spraw podatkowych :(

pozdrawiam

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Października 2013, 17:30:43 »
Minęło już trochę czasu...

Po drodze wydałem dwa albumy historyczne dotyczące historii Puław za lata 1906-2012 i powiatu puławskiego z okazji 145 lecia jego istnienia nagrodzonego tytułem Książki Roku 2012 a do tego wiele artykułów, kilka wystaw itp.

Czasu nie marnowałem, ale książkę o monetach trzeba było odłożyć. W tym czasie od wielu z Was napłynęło sporo zdjęć monet z Waszych zbiorów za co serdecznie dziękuję !!! Wydano kilka nowych publikacji w których opublikowano wiele nowości jak i wiele bzdur w tym temacie heraldycznym jakim się zajmuje od kilku lat. W jednej z monumentalnych publikacji wydanych przez WCN autorstwa prof. Borysa Paszkiwicza autor powołał się na mnie z imienia i nazwiska na moje ustalenia w sprawie identyfikacji jednego nierozpoznanych przez dziesięciolecia herbu występującego na szelągach/boratynkach litewskich z mennicy Ujazdów z lat 1660-1661 a więc herbu Korwin. Dziękuję autorowi za to miłe wyróżnienie.

Czasu nie tracę i zgłębiam pewne szczegóły gromadzę literaturę i materiał badawczy aby wyeksponować temat jak najlepiej dzięki czemu udało się dotrzeć do unikalnego półtoraka 1624/25 z herbem Półkozic który obala dziwne teorie pana E. Kopickiego oraz ostatni bo długiej batalii grosz z 1623 r. z herbem Pilawa którego właściciel nie żył od 1610 r. a na monecie powinien widnieć herb Sas.

Dziękuje za wszystkie zapytania o stan prac o wsparcie choćby w ostatnich dniach kiedy podupadłem na zdrowiu.

Osłabienie przyszło też wczoraj kiedy po blisko 3 miesiącach od napisanie pisma w sprawie wydania książki i jej sprzedaży nie mając działalności gospodarczej wysłałem do Izby Skarbowej. Było to w lipcu tego roku. Otworzyłem i przeżyłem szok nie dość że zostałem wezwany do zapłacenia 40 zł w trybie 7 dni od otrzymania tego pisma, przeczytałem stek paragrafów pouczających mnie o dosłaniu dodatkowych informacji nie dowiedziałem się nic w swojej sprawie poza tym że mam jeszcze raz opisać zaistniała sprawę, przedstawić jej tryb rozwiązania, przesłać do tego informacje w oparciu o jakie paragrafy to należy zrobić a więc im mam przygotować podstawę prawną do tego spełnić 11 innych paragrafów i pouczeń opłacić kolejny raz sprawę z możliwością zwielokrotnienia kwoty 40 zł i czekać kolejne 3 miesiące bo tyle będzie rozpatrywany raz jeszcze wniosek. Czego mogę się spodziewać ? Nie znając podstaw prawa podatkowego a je muszę przytoczyć w paragrafach mogę znów być wezwany do kolejnego opłacenia sprawy i kolejnego uzupełnienia i kolejne czekanie 3 miesięczne. Ale jeśli poprawnie wypełnię choć ze względu na stan zdrowia nie mam mowy abym wyrobił się w 7 dni to jeden z paragrafów mnie rozwalił. Dlaczego? nikt mi nie powie jak mam zrobić żeby było dobrze dla mnie jako autora i dla państwa któremu chcę zapłacić podatek mimo że nie mam działalności gospodarczej. To ja mam napisać o co mi chodzi, zapytać czego chcę opisać jak to zrobić a oni odpowiedzą tak dobrze pan myśli lub nie prawo tak zabrania i tyle.

Nie wiem co dalej. A od pół roku dzwonią do mnie ludzie obiecują wydanie i rożne rzeczy i pytają ile na tym oni zarobią mimo że to ja jeszcze pokrywam wszystkie koszta wynikające z produkcji książki.

PIĘKNA POLSKA RZECZYWISTOŚĆ dla pasjonatów... I pomyśleć że niedawno myślałem że najgorsze będzie zebranie pieniędzy i zdjęć do książki.... a okazało się że to było najszybsze i najprostsze.

Na koniec nie poddałem się i zamierzam zrobić wszytko aby w 2014 r. wydać tą publikację bo jeśli tego nie zrobię w 2014 r. wszytko przepadnie ale najpierw muszę się wykurować i zakończyć duży edukacyjno-historyczny projekt dla puławskich gimnazjalistów.

Pozdrawiam z nadzieją na przyszłość

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Października 2013, 19:11:56 »
W takim razie głównie życzę zdrówka :)
A dalej udanej walki z urzędnikami, którzy zamiast pomóc, rzucają kłody, upss. paragrafy pod nogi.

Proszę nie poddawać się :)
I myślę, że te niemiłe przeżycia warto spisać i dodać jako wstęp do książki, na którą czekam.
Norbert

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Października 2013, 19:25:46 »
Witam serdecznie i dziękuję za wsparcie

żal mi każdej cennej strony książki za która płacę na te te inne treści pozanaukowe :)

Nie poddaje się choć wielorakość różnych spraw i zdarzeń też utrudnia dokończenie realizacji tej publikacji

ale to moje wielkie marzenie którego realizację rozpocząłem kilka lat temu i mam nadzieję go zrealizować

tym bardzie że w ostatnim czasie wiele ciekawych okazów otrzymałem do książki :)

pozdrawiam serdecznie

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Czerwca 2014, 18:43:38 »
Witam wszystkich serdecznie po dłuższej nieobecności :)

Oczywiście nie próżnowałem w tym czasie, gdyż powstały nowe publikacje, wystawy i zrealizowałem wielkie przedsięwzięcie jakim była rekonstrukcja munduru wz. 27 i płaszcza wz. 24 z II RP jaki nosił ppłk. Stanisław Magnuszewski jako dowódca 2 Pułku Saperów Kaniowskich w Puławach w latach 1927-1932. Jedyna rekonstrukcja takiego typu munduru i zarazem munduru oficera wojsk saperskich w Polsce. Wiele wyjazdów i wykładów w tym mundurze za mną, a do tego mam za sobą kilka realizacji ważnych przedsięwzięć edukacyjno-historycznych.

Trzeba nadal było czekać w temacie mojej książki, której dotyczy ten temat.

A TERAZ NAJWAŻNIEJSZA INFORMACJA

W czwartek miałem rozmowy na temat mojej książki z dyrektorem jednego z wydawnictw :)

UDAŁO SIĘ

Rozmowy zakończyły się sukcesem, gdyż wydawnictwo podejmie się wszelkich działań i WYDA TĘ KSIĄŻKĘ :)

Zatem do ok. 14 czerwca wykańczam zaległości i zabieram się za kończenie publikacji, gdyż przewidywany termin jej wydania chcielibyśmy aby nastąpił we wrześniu 2014 r. :)

Do wszystkich którzy w tym temacie pisali i pytali o książkę odezwę się w stosownym czasie :)

A niedługo będę relacjonował kolejne działania :)

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Czerwca 2014, 18:47:20 »
i coś dodatkowo czyli okładka :)

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Czerwca 2014, 07:16:13 »
Wstępne założenie

176 stron,
oprawa twarda kolorowa lakierowana,
środek - papier to kreda matowa, zadruk pełen kolor
nakład jedynie 500 szt

wszytko wskazuje na to że książka zostanie wydana jako pewnego rodzaju katalog z naciskiem na przyczyny powstania, występowanie i zanik tych herbów na monecie państwowej dodatkowo uzupełni te informacje odwołanie się do liczmanów. W każdym rozdziale znajdą się przypisane do niego osoby których herb pojawił się na monetach i liczmanach. Właśnie na te osoby będzie największy nacisk gdzie ukażę ich karierę urzędniczą i ważne z ich strony działania na sprawy mennicze kraju w wyniku których pojawiały się na państwowych monetach ich szlacheckie herby.Zostaną również ukazane przykładowe monety z rożnych mennic dla potrzeby zobrazowania tych herbów. Przy okazji uporządkowane zostanie zagadnienie tych herbów i nastąpi wyjaśnienie kilku nierozwiązanych dotychczas spraw związanych z tym zagadnieniem.

W przypadku jakichś pytań lub zamówień publikacji proszę pisać tu w temacie

pozdrawiam serdecznie

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Czerwca 2014, 11:26:45 »
Witam,
czy mógłby Pan dopisać mnie do listy oczekujących?
Mój adres mailowy: dariusz.m@poczta.onet.pl
Pozdrawiam serdecznie

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Czerwca 2014, 13:35:05 »
Witam,
w miarę możliwości proszę i mnie dopisać do listy oczekujących
adres e-mail: szachista777@wp.pl

Trafiłem na ten watek przypadkowo, jeszcze się dobrze z nim nie zapoznałem ale mam parę pytań co do Pana publikacji.
- w pracy analizuje Pan herby szlachty polskiej, litewskiej itd. - a herby monarsze już nie?
- jeszcze jedno pytanie - jeżeli wspomina Pan o herbach królewskich (np. królowie elekcyjni itp.) to czy opisuje Pan zdarzające się "spolszczenia" tychże herbów. 
pozdrawiam
Marcin
Marcin

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #39 dnia: 02 Czerwca 2014, 18:52:19 »
Witam,
w miarę możliwości proszę i mnie dopisać do listy oczekujących
adres e-mail: szachista777@wp.pl

Trafiłem na ten watek przypadkowo, jeszcze się dobrze z nim nie zapoznałem ale mam parę pytań co do Pana publikacji.
- w pracy analizuje Pan herby szlachty polskiej, litewskiej itd. - a herby monarsze już nie?
- jeszcze jedno pytanie - jeżeli wspomina Pan o herbach królewskich (np. królowie elekcyjni itp.) to czy opisuje Pan zdarzające się "spolszczenia" tychże herbów. 
pozdrawiam
Marcin


tak oczywiście serdecznie dziękuję

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #40 dnia: 02 Czerwca 2014, 19:21:26 »
Witam,
w miarę możliwości proszę i mnie dopisać do listy oczekujących
adres e-mail: szachista777@wp.pl

Trafiłem na ten watek przypadkowo, jeszcze się dobrze z nim nie zapoznałem ale mam parę pytań co do Pana publikacji.
- w pracy analizuje Pan herby szlachty polskiej, litewskiej itd. - a herby monarsze już nie?
- jeszcze jedno pytanie - jeżeli wspomina Pan o herbach królewskich (np. królowie elekcyjni itp.) to czy opisuje Pan zdarzające się "spolszczenia" tychże herbów. 
pozdrawiam
Marcin


jest pan zapisany serdecznie dziękuję

Co do okładki jest ona nieskończona a tytuł jest roboczy po 14 czerwca będę wszytko szlifował

Tym bardziej ciesze się z każdej konstruktywnej krytyki i wszystkich pytań które pomogą dostrzec różne sprawy i uszczegółowić zagadnienie

Pierwotny temat był zupełnie inny lecz zbytnio unaukowiony. Z czasem próbowałem zmienić go na inny obecnie jest taki, ale też podobnie po jakimś czasie spojrzałem jak pan, gdyż w terminie herby szlacheckie zawiera się ich znacznie więcej w omawianym zakresie chronologicznym niż tych jakie rozpatruje w opracowaniu. Także odpowiadając na pańskie pytania nie zajmuje się herbami monarchów, herbami państwowymi, ziemskimi, miejskimi, znakami menniczymi osób nie mających szlachectwa jak również znakami dzierżawców czy pracowników mennic. Zajmuje się wyłącznie herbami szlacheckimi urzędników państwowych i menniczych. O tym pisałem ukazując wstępny spis treści.

Ale nawiązując do pana pytania i mojego przemyślenia zastanawiam się od jakiegoś czasu nad zmianą w ujęciu merytoryczno-stylistyznym. Dziś grafik dostał materiały do pracy nad okładką a tytuł znakiem tego ulegnie zmianie może coś w stylu:

,,Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479-1707"

Jak pan ustosunkowałby się do tak ujętego w tytule tego zagadnienia ?

Za każdą sugestię dziękuję :)

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Czerwca 2014, 14:29:33 »
Cytuj
Ale nawiązując do pana pytania i mojego przemyślenia zastanawiam się od jakiegoś czasu nad zmianą w ujęciu merytoryczno-stylistyznym. Dziś grafik dostał materiały do pracy nad okładką a tytuł znakiem tego ulegnie zmianie może coś w stylu:

,,Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479-1707"

Jak pan ustosunkowałby się do tak ujętego w tytule tego zagadnienia ?

Za każdą sugestię dziękuję Uśmiech

Witam,
sprytnie Pan wybrnął z problemu :) nowy tytuł jak najbardziej pasuje pod względem merytorycznym do tego zaganianie.
Ale z tego wynika, że nie będzie wstępnego III Rozdziału książki? (Będzie niepełny)
Cytuj
III. Herby właścicieli mennic oraz urzędników nadzoru menniczego
1. Właściciele mennicy
2. Zarządcy mennicy
3. Administratorzy mennicy
4. Nadzorca mennicy
[/color]
Bo jak wiadomo nie wszyscy zarządcy czy administratorzy itp., mennic byli pochodzenia szlacheckiego, nie posiadali herbów tylko sygnowali się np. gmerkami itp. W takim razie traktowałby Pan temat w sposób wybiórczy. Ale może tak ma być :) - opierając się o nowy tytuł nie mogę mieć zastrzeżeń.

Chciałbym się pokrótce dowiedzieć jak opisuje Pan  mennicę malborską ? Bo tą mennicą się zajmuję :)
Przedstawia Pan herby podskarbich wielkich koronnych: Jana Dulskiego i Jana Firleja, i wszystko ? Dalej  chyba nie ma za bardzo jak coś napisać bo tematyka książki nie pasuje.
pozdrawiam
Marcin





Marcin

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Czerwca 2014, 16:58:41 »
Cytuj
Ale nawiązując do pana pytania i mojego przemyślenia zastanawiam się od jakiegoś czasu nad zmianą w ujęciu merytoryczno-stylistyznym. Dziś grafik dostał materiały do pracy nad okładką a tytuł znakiem tego ulegnie zmianie może coś w stylu:

,,Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479-1707"

Jak pan ustosunkowałby się do tak ujętego w tytule tego zagadnienia ?

Za każdą sugestię dziękuję Uśmiech

Witam,
sprytnie Pan wybrnął z problemu :) nowy tytuł jak najbardziej pasuje pod względem merytorycznym do tego zaganianie.
Ale z tego wynika, że nie będzie wstępnego III Rozdziału książki? (Będzie niepełny)
Cytuj
III. Herby właścicieli mennic oraz urzędników nadzoru menniczego
1. Właściciele mennicy
2. Zarządcy mennicy
3. Administratorzy mennicy
4. Nadzorca mennicy
[/color]
Bo jak wiadomo nie wszyscy zarządcy czy administratorzy itp., mennic byli pochodzenia szlacheckiego, nie posiadali herbów tylko sygnowali się np. gmerkami itp. W takim razie traktowałby Pan temat w sposób wybiórczy. Ale może tak ma być :) - opierając się o nowy tytuł nie mogę mieć zastrzeżeń.

Chciałbym się pokrótce dowiedzieć jak opisuje Pan  mennicę malborską ? Bo tą mennicą się zajmuję :)
Przedstawia Pan herby podskarbich wielkich koronnych: Jana Dulskiego i Jana Firleja, i wszystko ? Dalej  chyba nie ma za bardzo jak coś napisać bo tematyka książki nie pasuje.
pozdrawiam
Marcin

Witam serdecznie

Starą okładkę wstawiłem dla przypomnienia w temacie w którym już dawno nic nie pisałem wobec wspomnianych wcześniej problemów. Natomiast nowa okładka jeszcze nie powstała. Jednak od pewnego czasu zastanawiałem się nad doprecyzowanie tytułu i tego komu te herby szlacheckie przysługiwały. Cieszę się że zwrócił pan uwagę na tą sprawę, która mnie męczyła. Od początku na tym czy innym forum  prosiłem właśnie o taką dyskusję.  Dodam, że zasłużył pan na wyjątkową dedykację o czym nie zapomną 
Idąc dalej zapytam dlaczego ma nie być 3 rozdziału ?

Zarówno w tym jak i pozostałych rozdziałach będą omawiani urzędnicy i ich kariery zawodowe oraz ich herby, które pojawiały się na monetach i liczmanach w latach 1479-1707. W związku z tym interesują mnie wyłącznie urzędnicy pochodzenia szlacheckiego co z góry było założone w pracy. Zatem nie zajmuję się tu gmerkami mieszczańskim – choć dotykam nieco problemu gdyż niektóre gmerki były uszlachetnione, ale herbami nie były -  oraz znaków geometrycznych i literowych odnoszących się do różnorodnego personelu menniczego.
Dlaczego? Nikt dotychczas nie podjął się studiów na temat samych tylko i wyłącznie herbów szlacheckich różnorodnych urzędników pojawiających się na monetach jako pewnego rodzaju zjawiska  i zwyczaju wzbogacając to zagadnienie tematyką liczmanów. Po 2 ta spraw jest bardzo zawiła nie do końca rozpoznana a do tego i usystematyzowana. W tej pracy rozpoznałem kilka herbów a także rozpatrując kariery urzędnicze konkretnych osób sprostowałem wiele zakresów chronologicznych, które dotychczas błędnie były stosowane w literaturze. Podjąłem próbę innego spojrzenia na to zagadnienie jako odrębny temat badań… a co z tego wyszło czytelnicy zobaczą bo wiele wyszło ciekawostek, sprostowań, pytań i nie tylko.

Patrząc na ten temat przez pryzmat jednego rozdziału wygląda inaczej, ale patrząc na temat całościowo przez 3 rozdziały nie jest to temat wybiórczy a dotyczy konkretnej liczby herbów i ich właścicieli . Książka ta nie jest katalogiem wszelkich znaków  jakie występowały na monetach od XV do XVII w. a zbiorem herbów szlacheckich odnoszących się wyłącznie do urzędników, których klasyfikacje przedstawiałem w spisie treści.

Publikacja dotyczyła przez pewien czas 57 osób i przynależnych im 35 herbów szlacheckich. W latach 2013-2014 odnaleziono i opublikowano nieznany dotychczas liczman, a więc ta cyfra ulegnie zmianie. Nie do końca też są rozpoznane inne liczmany i muszę ustosunkować się do najnowszych ustaleń opublikowanych w 2014 r.

Publikacja ta nie będzie podzielona z uwagi na mennice a ze względu na godności urzędów, a więc ich rangę. W ramach danego urzędu pojawią się nam osoby które zostały usystematyzowane chronologicznie z uwagi na pełnienie danego urzędu z racji którego umieszczano ich herb na monetach. Dalej osoby te będą przedstawiane w ujęciu ich kariery urzędniczej w połączeniu z informacjami odnoszącymi się do spraw menniczych. Dodatkowo informacje o herbie tak by dotychczas niemy dla wielu znak był kojarzony z konkretną osobą i wiadomościami o nim. Odnoszę się w tych wszystkich informacjach także do ustaleń moich poprzedników w tym temacie. Dodatkowo do każdej osoby zostaną dołączone przykładowe zdjęcia monet z różnych mennic, ukazujące budowę tego herbu oraz miejsce jego występowania i nie tylko.
Co do mennicy malborskiej ma pan racje, a jeśli dołączy pan tematykę liczmanów tam produkowanych będzie spraw wyglądała znacznie inaczej.

pozdrawiam
Zbyszek

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #43 dnia: 03 Czerwca 2014, 22:09:09 »
Cytuj
Patrząc na ten temat przez pryzmat jednego rozdziału wygląda inaczej, ale patrząc na temat całościowo przez 3 rozdziały nie jest to temat wybiórczy a dotyczy konkretnej liczby herbów i ich właścicieli . Książka ta nie jest katalogiem wszelkich znaków  jakie występowały na monetach od XV do XVII w. a zbiorem herbów szlacheckich odnoszących się wyłącznie do urzędników, których klasyfikacje przedstawiałem w spisie treści.

Publikacja dotyczyła przez pewien czas 57 osób i przynależnych im 35 herbów szlacheckich. W latach 2013-2014 odnaleziono i opublikowano nieznany dotychczas liczman, a więc ta cyfra ulegnie zmianie. Nie do końca też są rozpoznane inne liczmany i muszę ustosunkować się do najnowszych ustaleń opublikowanych w 2014 r.

Publikacja ta nie będzie podzielona z uwagi na mennice a ze względu na godności urzędów, a więc ich rangę. W ramach danego urzędu pojawią się nam osoby które zostały usystematyzowane chronologicznie z uwagi na pełnienie danego urzędu z racji którego umieszczano ich herb na monetach. Dalej osoby te będą przedstawiane w ujęciu ich kariery urzędniczej w połączeniu z informacjami odnoszącymi się do spraw menniczych. Dodatkowo informacje o herbie tak by dotychczas niemy dla wielu znak był kojarzony z konkretną osobą i wiadomościami o nim. Odnoszę się w tych wszystkich informacjach także do ustaleń moich poprzedników w tym temacie. Dodatkowo do każdej osoby zostaną dołączone przykładowe zdjęcia monet z różnych mennic, ukazujące budowę tego herbu oraz miejsce jego występowania i nie tylko.

Dziękuje za dogłębne przedstawienie tematu, teraz już jest wszystko jasne. Z tego co przeczytałem widzę, że praca jest logiczna i oryginalna, będzie bardzo przydatna w analizach numizmatycznych i nie tylko :)

Cytuj
Co do mennicy malborskiej ma pan racje, a jeśli dołączy pan tematykę liczmanów tam produkowanych będzie spraw wyglądała znacznie inaczej.

Tak, przy liczmanach będzie Pan miał większe pole do popisu. Jak dla mnie to bardzo dobrze :)
pozdrawiam
Marcin

« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2014, 22:11:39 wysłana przez Marienburg »
Marcin

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby szlachty polskiej i litewskiej na monetach oraz liczmanach
« Odpowiedź #44 dnia: 04 Czerwca 2014, 17:42:55 »
Cytuj
Patrząc na ten temat przez pryzmat jednego rozdziału wygląda inaczej, ale patrząc na temat całościowo przez 3 rozdziały nie jest to temat wybiórczy a dotyczy konkretnej liczby herbów i ich właścicieli . Książka ta nie jest katalogiem wszelkich znaków  jakie występowały na monetach od XV do XVII w. a zbiorem herbów szlacheckich odnoszących się wyłącznie do urzędników, których klasyfikacje przedstawiałem w spisie treści.

Publikacja dotyczyła przez pewien czas 57 osób i przynależnych im 35 herbów szlacheckich. W latach 2013-2014 odnaleziono i opublikowano nieznany dotychczas liczman, a więc ta cyfra ulegnie zmianie. Nie do końca też są rozpoznane inne liczmany i muszę ustosunkować się do najnowszych ustaleń opublikowanych w 2014 r.

Publikacja ta nie będzie podzielona z uwagi na mennice a ze względu na godności urzędów, a więc ich rangę. W ramach danego urzędu pojawią się nam osoby które zostały usystematyzowane chronologicznie z uwagi na pełnienie danego urzędu z racji którego umieszczano ich herb na monetach. Dalej osoby te będą przedstawiane w ujęciu ich kariery urzędniczej w połączeniu z informacjami odnoszącymi się do spraw menniczych. Dodatkowo informacje o herbie tak by dotychczas niemy dla wielu znak był kojarzony z konkretną osobą i wiadomościami o nim. Odnoszę się w tych wszystkich informacjach także do ustaleń moich poprzedników w tym temacie. Dodatkowo do każdej osoby zostaną dołączone przykładowe zdjęcia monet z różnych mennic, ukazujące budowę tego herbu oraz miejsce jego występowania i nie tylko.

Dziękuje za dogłębne przedstawienie tematu, teraz już jest wszystko jasne. Z tego co przeczytałem widzę, że praca jest logiczna i oryginalna, będzie bardzo przydatna w analizach numizmatycznych i nie tylko :)

Cytuj
Co do mennicy malborskiej ma pan racje, a jeśli dołączy pan tematykę liczmanów tam produkowanych będzie spraw wyglądała znacznie inaczej.

Tak, przy liczmanach będzie Pan miał większe pole do popisu. Jak dla mnie to bardzo dobrze :)
pozdrawiam
Marcin



Witam ponownie

ciesze się ze ta odpowiedź jest na tą chwile wystarczająca

nie wiem w jakiej tematyce i okresie numizmatycznym się pan specjalizuje poza mennicą malborską

ale myślę, że pan i każdy znajdzie coś dla siebie gdyż wiele spraw w chronologii jak i interpretacji kilku herbów się zmieniło kiedy skonfrontowałem dotychczasowe informacje zawarte w literaturze z wiadomościami o karierach urzędników których herby pojawiły się na monetach i liczmanach - mam nadzieje że będzie pan i inne osoby usatysfakcjonowani :)

Jeśli będą jakieś inne pytania postaram się odpowiedzieć

pozdrawiam


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet