Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 09:48:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mennictwo Bar Kochby  (Przeczytany 23837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Mennictwo Bar Kochby
« dnia: 22 Marca 2009, 15:33:43 »
Witajcie,

Właśnie w piątek byłem w empiku i trafiłem na książeczkę:

Cytuj
Powstanie Bar Kochby to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu wybranego. Czytelnik otrzymuje wynik badań oparty na pełnym dostępnym materiale źródłowym, choć jego niedostatki uniemożliwiają przedstawienie pełnego obrazu wydarzeń z lat 132–135 po Chr. Niemniej jednak autor kreśli sytuację Judei po pierwszym wielkim zrywie Żydów przeciwko władzy Rzymian w latach 66–73 po Chr., próbując odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniła się sytuacja mieszkańców Judei oraz diaspory. Ważne miejsce zajmuje preludium do rewolty Bar Kochby, czyli powstanie żydowskiej diaspory za panowania cesarza Trajana. Wreszcie, dużą rolę odgrywają rozważania o przyczynach drugiego powstania, w szczególności problem obrzezania i przekształcenia Jerozolimy w rzymską kolonię. Książka omawia wreszcie przebieg powstania – na miarę istniejących źródeł – oraz jego skutki, wśród których znalazło się nie tylko pogorszenie sytuacji Żydów w Imperium Romanum, ale przede wszystkim ostateczne ukształtowanie się judaizmu rabinicznego.

(notka wydawcy)

Notka o autorze:

Jerzy Ciecieląg, urodzony w 1971 r. Adiunkt w Katedrze Historii Starożytnej Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Swoje badania koncentruje na dziejach Żydów w epoce starożytnej, szczególnie w okresie hellenistycznym i rzymskim oraz na autonomicznym mennictwie żydowskim. Autor m.in. trzech książek („Palestyna w czasach Jezusa. Dzieje polityczne”, „Polityczne dziedzictwo Heroda Wielkiego. Palestyna w epoce rzymsko-herodiańskiej” oraz „Poncjusz Piłat, prefekt Judei”) oraz ponad trzydziestu artykułów. Aktualnie pracuje nad książkami poświęconymi diasporze żydowskiej w cesarstwie rzymskim oraz pierwszej wojnie żydowskiej.



Wydawca: Inforteditions
Autor: Jerzy Ciecięląg
Miejsce i rok wydania: 2008
Ilość stron: 254
Oprawa: miękka
Wymiary: 145x205
ISBN: 978-83-89943-32-3
Kod EAN: 9788389943323

Jest tu rozdział o mennictwie Bar Kochby :) przykładowa monetka z GGN.


Znane publikacje tego autora w czasopismach:
Monety z powstania Bar Kochby, "Rocznik Naukowo - Dydaktyczny WSP w Krakowie", Z. 193, Prace Historyczne XIX, Kraków 1998, s. 17 - 28.
"Polemus Quietus" i powstanie Bar Kochby, w: Studia Archaeologica. Liber Amicorum Ianussio A. Ostrowski ab amicis et discipulis oblatus, red. E. Papuci-Władyka, J. Śliwa, Kraków 2001, s. 67 - 73.

O samym powstaniu dowiemy się z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_Bar-Kochby

Temat godny uwagi :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marca 2009, 17:54:00 »
Fajnie, Macieju, że dałeś o tej książce znać. Właśnie rozglądałem się za publikacjami o powstaniach w Judeii. Dokupię ją sobie :)

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marca 2009, 19:26:42 »
Ja też dziękuję za informację. Książka z pewnością warta uwagi.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Marca 2009, 21:03:34 »
Miło mi, że mogę wam zaprezentować coś ciekawego, bo naprawdę bardzo mało jak widać jest materiałów o mennictwie żydowskim z pierwszych wieków. Jeszcze książki nie kupiłem, czekam na wypłatę, znajdzie się w mojej kolekcji.

Czy posiadacie monetki z tego okresu?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Marca 2009, 21:09:39 »
Jeszcze nie. Dotychczas mnie przelicytowano, ale poluję dalej ;)

Venasque

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Marca 2009, 16:45:43 »
Hehe, widzę że trafiliśmy w podobnym czasie na tę książkę :) Też się zastanawiam nad zakupem ale ciekaw jestem opinii o tej serii, szczególnie w porównaniu do Historycznych Bitew Bellony, których mam kilkadziesiąt. Czy są bardziej szczegółowe, może bardziej beletrystyczne...? Co prawda fakt, że posiada rozdział o mennictwie już praktycznie przesądza kwestię zakupu, ale jednak może któryś z Panów czytał już jakieś wcześniejsze publikacje z tej serii?

Pozdrawiam!

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Marca 2009, 22:38:55 »
Cytuj
Czy posiadacie monetki z tego okresu?

Troszkę posiadam. W najbliższym czasie postaram się coś pokazać. ;)
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Marca 2009, 23:39:10 »
Venasque
Nie czytałem ani opracowań bellony ani tego wydawnictwa. Ta książka to nie beletrystyka, zresztą zerknij w księgarni albo poszukaj opracowań autora, ma całkiem spory dorobek naukowych publikacji. 

Orpio
już nie mogę się doczekać jak przedstawisz monetki :) napisz coś o nich jakieś opisy co tam istotnego przedstawiają.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Października 2009, 18:50:32 »
Po dłuższej przerwie, ale w końcu udało mi się niżej wymienioną książkę przeczytać. Kilka zdań moich przemyśleń.
Po pierwsze: szkoda, że tak mało miejsca poświęcono mennictwu Bar Kochby, a przecież autor interesuje się mennictwem żydowskim. Rozumiem, że to wkraczało po za zakres tej książki (przypomnijmy, że to seria Bitwy/Taktyka). Z mojego punktu widzenia - szkoda.
Po drugie: tak naprawdę książka winna się nazywać "Powstanie diaspory i powstawnie Bar Kochby". Duża częsć książki poświęcona jest właśnie powstaniom w różnych częściach Imperium Romanum wznoszonych przez ludność żydowską. Nie jest to żaden zarzut jedynie ten tytuł lepiej oddawałby zawartość książki.
Po trzecie: nie do końca przemyślane opracowanie graficzne. Np. po co lista kryjówek, skoro nie ma mapy gdzie byłyby one pokazane, brak mapy na której zaznaczonoby tereny powstańcze i to dla powstań diaspory jak i Bar Koschby.
Po czwarte: pobieżne potraktowanie mesjanizmu Bar Koschby.
Po piąte i najważniejsze: dobrze, że taka książka się ukazała. Przygotowanie autora, i jego pieczołowitość w pewnych opisach jest imponująca. Dla zainteresowanych tematem: KSIĄŻKA WARTA POLECENIA.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Października 2009, 08:02:20 »
Ja również jestem w posiadaniu tej książki, ale czeka na razie na półce na swoją kolej. Przeczytałem jedynie część poświęconą właśnie mennictwu.
Ciekawe, że podobno wszystkie monety z powstania Bar kochby zostały wybite na monetach będących już w obiegu na terenie Judei ("nie znamy ani jednego egzemplarza niewybitego na wcześniej funkcjonującej monecie"). Z drugiej strony autor przyznaje, że mogła istnieć mennica - bodajże w Herodionie - więc "mieliby możliwość bić monety od podstaw". I właśnie to stwierdzenie bardzo mnie rozbawiło. Może się mylę, ale skoro Żydzi potrafili przebić monetę, to nie ma się co dziwić, że "operowali technologią" pozwalającą na wybicie nowego krążka? W owej przebitce należy raczej dopatrywać się wojny propagandowej jak i zwykłego odwetu, no i wreszcie pójścia na łatwiznę niż braku możliwości. Zresztą autor sam też wysuwa mniej więcej takie wnioski, nie jestem więc teraz szczególnie błyskotliwy. A jednak wydaję mi się to zdanie o możliwości bicia monet od podstaw bardzo niefortunne. Tak jakby autor dziwił się , że zeszli już z drzew i przyjęli postawę wyprostowaną  :P No tak sobie pomarudziłem ;)

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Października 2009, 21:08:05 »
Cytuj
Ciekawe, że podobno wszystkie monety z powstania Bar kochby zostały wybite na monetach będących już w obiegu na terenie Judei

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Żydzi już wcześniej korzystali z takiego zabiegu. Nigdy nie działo się to co prawda na taką skalę, ale zawsze. Chodzi tu o pewien typ monety Jana Hyrkana II, który powstał przez przebicie monet Aleksandra Jannaeusa (zdjęcie 1 - kiepsko wykonana przebitka).

Wracając jeszcze do monet Bar Kochby. Monety przed ich ponownym wybiciem były oczywiście odpowiednio przygotowywane. Monety brązowe spiłowywano aby pozbyć się poprzedniego awersu i rewersu (czasami przesadzano - płowano duż więcej niż trzeba - 3 zdjęcie). Jednak przy monetach srebrnych postępowano inaczej: były one zbijane aż poprzedni awers i rewers znikały (proszę zwrócić uwagę, że nie tracono przy tym materiału) - ostatnie zdjęce pokazuje że nie wszystko wychodziło perfekcyjnie - widać jeszcze pozostałość rzymskiego denara - 2 zdjęcie.

Cytuj
Może się mylę, ale skoro Żydzi potrafili przebić monetę, to nie ma się co dziwić, że "operowali technologią" pozwalającą na wybicie nowego krążka?

Jednak wybijanie nowych monet niesie za sobą dużo więcej pracy np: umiejętności przygotowania stopów srebra i brązu, form odlewniczych itp. W warunkach bojowych o wiele łatwiej jest zrobić coś z gotowych "podzespołów".

 
« Ostatnia zmiana: 17 Października 2009, 21:19:43 wysłana przez Orpio »
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Października 2009, 16:34:27 »
Fajnie, że zamieścił Pan te przykłady monet. Ech, chciałoby się mieć tą srebrną  ;) Wspaniale na niej widać pozostałości poprzedniej. Dotychczas żadnej nie udało mi się nabyć z powstania B.Kochby, ale nie tracę nadziei  :)

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Października 2009, 23:13:25 »
Cytuj
Dotychczas żadnej nie udało mi się nabyć z powstania B.Kochby, ale nie tracę nadziei 

A jakieś inne monety udało się Panu nabyć?
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Mennictwo Bar Kochby
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Października 2009, 11:53:03 »
Na razie mam tylko tę jedną z pierwszego powstania żydowskiego. Kilka razy byłem blisko, ale czekam aż pojawi się coś, na co zagnę pazur i nie popuszczę. Na pewno chcę też mieć Prutaha Heroda Wielkiego, Piłata i Gratusa. A potem niech kolekcja judejska poszerza się dalej...

 

R E K L A M A
aukcja monet