Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:51:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: grading ECC PCGS i inne  (Przeczytany 15917 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

artur69_r2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
grading ECC PCGS i inne
« dnia: 10 Grudnia 2012, 19:23:12 »
mam jeszcze jedno pytanie ad. gradingu (niedawno dolaczylem do forum). Czy jak moneta ma grading to na bank jest autentyczna?

Wszystkie firmy ktore daja gradingi sa godne zaufania? Czy jedne sa lepsze a drugie gorsze?

Takie monety sa duza drozsze niz te bez oceny?

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Grudnia 2012, 19:37:15 »
Na pewno to umarł Chopin i Mickiewicz, a w sprawach numizmatyki i gradingu to zaufanie można mieć przede wszystkim do siebie. Generalnie jeśli chodzi o amerykański grading to ilość zapakowanych falsów jest procentowo niewielka, niemniej jednak takie sytuacje się zdarzały i zapewne nadal będą zdarzać.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

artur69_r2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Grudnia 2012, 22:04:06 »
dobra to inaczej zapytam: wolalbys kupic monete z gradingiem  czy monete ze sklepu numizmatycznego? - w sensie co daje wieksza pewnosc kupienia orginalu?

pytam bo na allegro jest kilka monet z gradingiem do sprzedazy. Ogolnie do allegro mam umiarkowane zaufanie, ale skoro maja ten grading...

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Grudnia 2012, 22:21:44 »
Kolego - żeby nie robić Ci mętliku w głowie napiszę tak: Ewentualne monety fałszywe zarówno w gradingu jak i w porządnych sklepach numizmatycznych stanowią może 0,1% a może 0,01% oferty więc przejmować się nimi nie warto. Co więcej - jeśli jednak niebiosa skarzą Cię za dawne grzechy i trafisz falsyfikat to ani w porządnym sklepie ani w dobrej firmie gradingowej nie będzie problemu z reklamacją  ;D

Pozdrawiam serdecznie
Piotr

P.S. A jedyne co na świecie jest na 100% pewne to fakt, że prędzej czy później każdy z nas trafi do ,,pudełka" - niekoniecznie gradingowego  ;)
« Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2012, 22:23:45 wysłana przez Piotr-p40 »

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Grudnia 2012, 22:29:28 »
Popełniasz podstawowy błąd zakładając że interesuje Cię moneta, a tak naprawdę nie jesteś nią zainteresowany bo interesuje Cię pudełko... Do sprawy należy podejść w ten sposób, najpierw cokolwiek się dowiedzieć o monecie którą chcesz kupić, porównać z egzemplarzami sprzedanymi przez znane firmy numizmatyczne lub z katalogiem plus ewentualnie zapytać na forum, a dopiero później kupować. Nikt i nic nie zagwarantuje Ci, że Twoja wiara w pudełko będzie na 100% uzasadniona jeśli sam nie będziesz miał jako takiej pewności, że to co jest w środku to oryginał. Ja mam sporo monet i w gradingu i bez gradingu, ale ja kieruje się innymi przesłankami. Mnie interesuje stan monety i jej cena, a że często udaje mi się kupić taniej w gradingu niż bym zapłacił na aukcji stacjonarnej lub od wielu uznanych sprzedawców, to już kwestia wielu nieprzespanych nocy :) Zwłaszcza, że wiele z monet, które leżą w orbicie moich zainteresowań dorwać w stanie II+/I i jeszcze w miarę tanio, to nader karkołomne zadanie i wymaga nieraz całych lat wyczekiwania na okazję (a nie jestem w tym odosobniony).
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

artur69_r2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Grudnia 2012, 23:35:37 »
ok.

Piotrek, dzieki za konkretne info:)

Borsuk, nie jestem zainteresowany konkretne monetą, pytam o fundamentalne rzeczy zeby sie rozeznac (dlatego interesuje mnie wasze podejscie). zreszta narazie jestem skazany na sklepy numizmatyczne czy gradingi bo chce uniknac ryzyka zlego kupna.


jeszcze 2 tygodnie temu rozwazalem kupienie kilku monet przez allegro, teraz juz gleboko bym sie zastanawial nad czyms takim.

raszyn13

  • Gość
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Grudnia 2012, 12:18:30 »
Jeżeli masz zastrzeżenia co do orginalności a nie chcesz wkładać monety do slabu  zawsze możesz zapłacić za analizę chemiczną tylko nie jest to tanie.

Już sobie wyobrażam w muzeum kolekcję zagradingowaną HI,HI  :)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Grudnia 2012, 13:06:50 »

mam jeszcze jedno pytanie ad. gradingu (niedawno dolaczylem do forum). Czy jak moneta ma grading to na bank jest autentyczna?



 
Na bank nie . Nawet tu na forum nieraz pokazywano wpadki gradingmajstrów. Moja rada :
Nigdy nie kupuj monety zapakowanej w pudełko - jak ją polubisz naprawdę  , będziesz musiał ją z niego wydobyć . Śmiało kupuj tam gdzie jest taniej , nie ma sensu przepłacać . Jeśli masz watpliwośći co do ceny , stanu czy autentycznośći - zapytaj tu na Forum , to jest bezpłatne i tu na pewno znajdziesz lepszych specjalistów  niż w firmach pudełkowych .
Pozdrawiam
Janusz.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Grudnia 2012, 20:20:31 »
mam zdanie takie jak przedmówcy
monetka w trumience ? fe! nie bierz !
żeby ją dobrze obejrzeć i określić a nawet wziąć pod lupę czy zrobić fajną fotę w trumience jest to niemożliwe - też odradzam ::)
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Grudnia 2012, 20:32:03 »
A ja mam odmienne zdanie;)
Jeśli moneta podoba się Tobie, chcesz ją posiadać to jak najbardziej kupuj w gradingu.
Przecież jeśli nie będziesz chciał to zawsze możesz pozbyć się slabu za pomocą młotka ;)
Natomiast zawsze pamiętaj, że nie tylko firmy oferujące grading popełniają błędy.
Tak samo zdarzają się takie wpadki znanym i cenionym firmom.

Norbert

ph0

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Grudnia 2012, 21:27:58 »
Czy jak moneta ma grading to na bank jest autentyczna? MIT

Wszystkie firmy ktore daja gradingi sa godne zaufania? MIT

numizmatyki i gradingu to zaufanie można mieć przede wszystkim do siebie. MIT - sobie to zwlaszcza bym nie ufal, zwlaszcza przy kupowaniu "na goraco"..

Do sprawy należy podejść w ten sposób, najpierw cokolwiek się dowiedzieć o monecie którą chcesz kupić, porównać z egzemplarzami sprzedanymi przez znane firmy numizmatyczne lub z katalogiem plus ewentualnie zapytać na forum, a dopiero później kupować

jak najwiecej sie dowiedziec obejrzec wiekszosc dostepnych zrodel archiwow, przy drozszych monetach skonsultowac z kilkoma osobami i zastanowic sie czy kupic ;)

monetka w trumience ? fe! nie bierz !
żeby ją dobrze obejrzeć i określić a nawet wziąć pod lupę czy zrobić fajną fotę w trumience jest to niemożliwe - też odradzam  - kolejne  MITY ze nie da sie dobrze zatrumnowanej monety zfocic ;) (moge sie spokojnie zalozyc) zmierzyc i zwazyc to jednak problem

czasem sie trafia taka trumna ze sie jednak kupuje.. (rzadkie przypadki)
generalnie: to co napisane to zazwyczaj malo istotne - skup sie na monecie
jesli masz do wyboru blaszke w trumnie lub bez niej w tym samym stanie - to bierz nietrumnowana..


borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Grudnia 2012, 21:38:14 »
sobie to zwlaszcza bym nie ufal, zwlaszcza przy kupowaniu "na goraco"..

Jak nie sobie to komu? Sąsiadowi? Pani Wiesi z warzywniaka? A może zdać się na wróżby i gusła?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

ph0

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Grudnia 2012, 21:46:51 »
a jestes na tyle pewien ze emocje nie przeslonia ci stanu lub oryginalnosci monety i nie zobaczysz tego co chcesz widziec gdy natrafisz na poszukiwana od lat do kolekcji monete? lub falsa wartosciowej monety o ktorej wiesz ze rzadka, ale nie pamietasz dokladnie cech charakterystycznych?

w razie "W" lepiej spytac kogos kto ma wieksze doswiadczenie w konkretnym przypadku, lub ma oryginal, i nie bedzie chcial podkupic
zeby zobaczyc jak dziala to w praktyce, polecam jakis targ staroci  - stanac gdzies dalej, obserwowac, zwlaszcza transakcje "z reki do reki" mina kogos kto dal sie poniesc emocjom - bezcenna

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Grudnia 2012, 22:45:15 »
Im droższa i rzadsza moneta tym dłużej ją obserwuje i sprawdzam
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

ph0

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: grading ECC PCGS i inne
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Grudnia 2012, 00:34:23 »
ja rowniez.. przy watpliwosciach staram sie skonsultowac z kims kto sie specjalizuje w danym dziale, ogladam sobie falsy, oryginaly, czytam wszystko co da sie dorwac najchetniej ogladam monete pod duzym powiekszeniem

w razie jakichkolwiek podejrzen nie kupuje
ehh gdyby wiekszosc ludzi myslala przed zakupem, nie bylo by pozniej placzu, tylu ustrzelonych jelonkow..

 

R E K L A M A
aukcja monet