Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
19 Grudzień 2018, 00:36:11


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej  (Przeczytany 24069 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Hermogenes
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Wiadomości: 584Zobacz profil WWW
« : 14 Grudzień 2012, 21:33:17 »

Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy!

Tym razem z pewnym opóźnieniem w stosunku do dotychczasowej praktyki ogłaszam program VI edycji TWNA:

VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej

Organizatorzy:    Toruński Oddział PTN, Fundacja „Traditio Europae”
         oraz Instytut Archeologii UMK
Patronat:      Institut für Numismatik und Geldgeschichte, Universität Wien
         Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego              
Termin:       7-9 lutego 2013 roku
Miejsce:      Instytut Archeologii UMK, Szosa Bydgoska 44/48; 87-100 Toruń
Dla kogo?
Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej są cyklem wykładów i zajęć praktycznych z zakresu mennictwa starożytnej Grecji i Rzymu oraz obszarów kulturowo pokrewnych lub zależnych (perskich, partyjskich, celtyckich i naśladownictw z obszaru północnego Barbaricum) skierowanych do studentów oraz doktorantów archeologii i historii, kolekcjonerów monet antycznych starożytnej Grecji i Rzymu, jak też do wszelkich miłośników kultury antycznej.

Program:
Warsztaty zaplanowane zostały na 3 dni (czwartek-sobota) i będą obejmować następne moduły tematyczne:
7 lutego (od godz. 12.00 do 18.30, między modułami przerwa na obiad – od 14.30 do 15.00):
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – 1 godz. wykładu + 15 min. dyskusji
8 lutego (od godz. 10.00 do 19.00, między modułami obiad – od 14.30 do 15.30):
- „Przepisy prawne regulujące zasady poszukiwania, nabywania, przywozu i wywozu monet antycznych w Polsce i państwach członkowskich UE oraz krajach wschodniej” – 15, godz. wykładu + ok. 45 min. dyskusji
- „Mennictwo Persji Achemenidów” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Mennictwo Egiptu od V w. przed Chr. do końca epoki ptolemejskiej” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Zabezpieczanie i czyszczenie monet antycznych - poradnik” – 1,5 godz. wykładu
9 lutego (od godz. 10.00, ok. godz. 14.15 obiad i zakończenie warsztatów):
- „Mennictwo aleksandryjskie w okresie cesarstwa rzymskiego” – 2 godz. + 30 min. dyskusji
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – 30 min. wprowadzenia + 1,5 godz. ćwiczeń.

Charakterystyka:
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – stały punkt pierwszego dnia Warsztatów (przygotowany przez B. Awianowicza) obejmuje następujące zagadnienia: terminologia numizmatyczna, systemy wagowe i nominały greckie, początki pieniądza, ogólna charakterystyka mennictwa epoki archaicznej, klasycznej i hellenistycznej, rozwój legend i oznaczeń na monetach greckich, monety Persji Achemenidów oraz partyjskie, naśladownictwa monet (greckie, celtyckie i inne).
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” – stały moduł w pierwszym dniu Warsztatów (przygotowany przez B. Awianowicza) poświęcony jest następującym zagadnieniom: początki mennictwa rzymskiego, rzymskie nominały czasów republiki i cesarstwa, ikonografia i rozwój legend na monetach republikańskich oraz cesarskich (również prowincjonalnych), moneta jako nośnik propagandy, kryzys wieku III, chrystianizacja mennictwa w wieku IV i V.
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – stały moduł (opracowany przez J. Rakoczego) poświęcony jest m.in. roli monety jako kontekstu dla innych obiektów archeologicznych oraz  innym obiektom (np. ceramice) jako  pomocy przy datowaniu monet; wykład obejmuje również informacje o najważniejszych znaleziskach monet w Polsce i na świecie.
„Przepisy prawne regulujące zasady nabywania i wywozu monet antycznych w państwach członkowskich UE oraz krajach wschodniej” – moduł (przygotowany przez P. Grońskiego) – wykład będzie obejmował prezentację podstawowych przepisów regulujących wywóz i wwóz monet antycznych z różnych państw Europy na teren Rzeczypospolitej Polskiej, obrót numizmatami na terenie UE oraz poza obszarem celnym UE, a także zobowiązania podatkowe wynikające z obrotu numizmatami antycznymi.
- „Mennictwo Persji Achemenidów” – moduł (przygotowany przez J. Bodzka) poświęcony będzie emisjom królewskim Achemenidów i karanicznym (tj. bitym przez wysokich dowódców perskich) począwszy od drugiej połowy VI w. przed Chr. aż po podbój państwa perskiego przez Aleksandra III Macedońskiego, jak również monetom satrapów i lokalnych dynastów zależnych od władców achemenidzkich.
„Mennictwo Egiptu od V w. przed Chr. do końca epoki ptolemejskiej” – celem modułu (opracowanego przez J. Rakoczego) będzie ukazanie mennictwa egipskiego w krótkich okresie niezależności od państwa perskiego za XXIX dynastii (szczególnie za Nektanebo II), ówczesnych związków z mennictwem greckim i przede wszystkim monetom bitym w Egipcie dla Aleksandra III i kolejnych Ptolemeuszy; ukazana zostanie specyfika numizmatyki tego obszaru i jego przemiany od V do I w. przed Chr.  
- „Zabezpieczanie i czyszczenie monet antycznych - poradnik” – wykład M. Kołyszki poświęcony „pierwszej pomocy” numizmatycznej i metodom czyszczenia i konserwacji monet Grecji i Rzymu, które będzie można zastosować w warunkach polowych (wykopaliska) lub domowych (podręczny warsztat kolekcjonera).
„Mennictwo aleksandryjskie w okresie cesarstwa rzymskiego” – moduł (przygotowany przez B. Awianowicza) będzie poświęcony monetom bitym w głównej mennicy rzymskiego Egiptu od czasów Oktawiana, który wartość aleksandryjskiej tetradrachmy bilonowej zrównał z denarem, aż do zastąpienia rodzimego systemu ogólnorzymskimi nominałami w ramach reformy monetarnej Dioklecjana (295-296 r.); poza monetami cesarskimi uwzględnione będą również autonomiczne emisje nomów.
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – moduł (prowadzony przez M. Kołyszkę) pozwalający w profesjonalnym laboratorium konserwatorskim w praktyce wypróbować różne metody profesjonalnego oczyszczania i konserwacji monet antycznych.

Warsztaty poprowadzą:
dr Bartosz Awianowicz – filolog klasyczny, adiunkt w Katedrze Filologii Klasycznej UMK, prezes Toruńskiego Oddziału PTN, autor podręcznika Język łaciński z elementami epigrafiki i numizmatyki rzymskiej dla historyków i archeologów (1. wyd. w r. 2006, 3. w 2010 r.), kompendium legend i skrótów na monetach republikańskiego Rzymu pt. Monety Republiki Rzymskiej. Kompendium (2010) oraz artykułów z zakresu epigrafiki i numizmatyki antycznej; współpracuje z wiedeńskim Institut für Numismatik und Geldgeschichte.
dr hab. Jarosław Bodzek – archeolog, adiunkt w Instytucie Archeologii UJ, kierownik Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie, zastępca redaktora prestiżowego rocznika Notae Numismaticae, specjalizuje się w mennictwie greckim (autor m.in. tomu SNG poświęconego mennictwu bosporańskiego w zbiorach MN w Krakowie) i perskim (temu tematowi poświęcił monografię . Mennictwo satrapów w okresie panowania Achemenidów (ok. 550-331 a.C.), Kraków 2011).
Paweł Groński – Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie; do 2004 r. specjalista w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; współpracownik Kancelarii Premiera i Sejmu RP oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor publikacji m. in. z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa pracy; pasjonat numizmatyki (głównie antycznej) od ponad 20 lat.
dr Marek Kołyszko – archeolog – specjalista w zakresie konserwacji zabytków archeologicznych, kierownik Pracowni Dokumentacji i Konserwacji Instytutu Archeologii UMK, oczyszczał i konserwował m.in. monety rzymskie ze skarbu odkrytego przez polską ekspedycję w Ptolemais (Libia) w 2007 r.
dr Jacek Rakoczy – archeolog, asystent w Zakładzie Archeologii Antycznej UMK, członek Toruńskiego Oddziału PTN, autor artykułów archeologicznych i numizmatycznych oraz rozprawy doktorskiej o skarbach monet rzymskich z terenów Polski, napisanej pod kierunkiem prof. Mariusza Mielczarka.

Warunki uczestnictwa:
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do końca stycznia 2013 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 160 zł za całość, 120 zł za dwa dni lub 80 zł za udział w wybranych modułach w ramach jednego dnia (w cenę wliczony obiad i materiały). Studenci ponoszą 50 % kosztów, tj. 80 zł za trzy, 60 za dwa lub 40 za jeden dzień uczestnictwa.
Prosimy o wpłaty najpóźniej do 1 lutego 2013 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe”.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Bartoszem Awianowiczem: bartosz.awianowicz@uni.torun.pl

Tym razem, jak widać, wśród prelegentów z grona forowiczów TPZN znalazł się poza mną jedynie Paweł Groński. Mam nadzieję, że nie zrazi to Piotra i Tomka, którzy przygotowali znakomite wystąpienia na poprzednie Warsztaty. Chcieliśmy jednak, żeby VI edycja nie była przeładowana. Chcieliśmy też zachować pewien układ chronologiczno-tematyczny, stąd prezentację mennictwa Sasanidów przekładamy najpewniej na edycję wrześniową.

Nowej edycji znów towarzyszy konkurs z identyfikacji monet na naszym profilu Facebookowym:
http://www.facebook.com/pages/Toru%C5%84skie-Warsztaty-Numizmatyki-Antycznej/134793483226063

Pozdrawiam wszystkich cordialiter

B.A.
Zapisane
Tomanek
Gaduła
****
Poland Poland


Wiadomości: 3 792


Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 14 Grudzień 2012, 22:26:27 »

Już się cieszę perspektywą lutowego spotkania. Oby śniegi nie zasypały traktów prowadzących nad Wisłę...

Bardzo raduje mnie perspektywa kompleksowego potraktowania mennictwa egipskiego. Wszak sam postulowałem abyś Egipt Bartku  przygotował Uśmiech

Nie bardzo natomiast rozumiem treści zdania o zrażaniu, bo jakoś nie przypominam sobie, abyśmy się na coś umawiali odnośnie kolejnej edycji Warsztatów?

Może wreszcie zmobilizuję się  i przeczytam w końcu książkę Jarosława Bodzka o mennictwie satrapów okresu Achmenidów. Dla mnie obca ziemia, a książka leży sobie na półce i leży...
Zapisane
Hermogenes
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Wiadomości: 584Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 15 Grudzień 2012, 00:32:29 »

Salve Tomku,

Cytuj
Nie bardzo natomiast rozumiem treści zdania o zrażaniu, bo jakoś nie przypominam sobie, abyśmy się na coś umawiali odnośnie kolejnej edycji Warsztatów?

Bardziej odnosiło się to do Piotra, który zamierzał opracować mennictwo Sasanidów. Wraz z kolegami archeologami uznaliśmy jednak, że o Sasanidach warto mówić po Partach, a by objaśnić fenomen mennictwa Partów, trzeba z kolei przedstawić mennictwo Seleukidów. Otwiera to zatem nową grupę tematów, którą zrealizujemy w dalszej przyszłości...

Tymczasem polecam lekturę książki Jarka Bodzka. Z pewnością nie będzie conditio sine qua non zrozumienia jego wykładu, ale mało mamy w naszym języku równie rzetelnych i aktualnych publikacji, więc ze wszech miar warto...

Mam nadzieję, że śniegi i mrozy będą umiarkowane Mrugnięcie Już się cieszę na spotkanie!

B. A.
Zapisane
MarekD
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
starożytny Rzym, fałszerstwa z epoki

Wiadomości: 111Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 17 Grudzień 2012, 10:40:03 »

Mam szczerą nadzieję Bartku, że zawitamy obaj (znaczy się z moim młodym) ale hotel trzeba by jakiś inny wymyślić bo jeszcze mi zimno na myśl o dotychczasowym. A zima tego roku za oknem całkiem, całkiem (przynajmniej w Zamościu). Pozdrawiam - MarekD.
Zapisane
Tomanek
Gaduła
****
Poland Poland


Wiadomości: 3 792


Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 17 Grudzień 2012, 17:52:03 »

Cytuj
ale hotel trzeba by jakiś inny wymyślić bo jeszcze mi zimno na myśl o dotychczasowym

We wrześniu nie załapałem się na pokój w Polonii i z musu wybrałem Heban. Całkiem sympatycznie i "Gęsia szyja" bardzo blisko...
Zapisane
Orpio
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 029
Zainteresowania:
Cesarstwo Rzymskie, Judea, Sasanidzi

Wiadomości: 1 359Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 18 Grudzień 2012, 11:44:10 »

Witajcie,

Całkiem ciekawie zapowiadają się VI TWNA. Z duża radością czekam na wykład pana J. Bodzka, i choć samo mennictwo jest po za zakresem moich zainteresowań to tereny jego występowania już są. A i "świeża krew" na Warsztatach jest też dobrym pomysłem.

Bardziej odnosiło się to do Piotra, który zamierzał opracować mennictwo Sasanidów.

Oczywiście, że mnie to nie zraża. Uśmiech
Ale tak myślę, że mennictwo samych Sasanidów jest na tyle monotonne, że warto je połączyć z innymi mennictwami tego regionu: mennictwem partyjskim, mennictwem Baktrii poźniej Kuszanów, mennictwem Satrapów Zachodnich, Białych hunów itp. Zrobić taki przegląd mennictwa wschodu. Ale oczywiscie decyzję zostawiam Tobie, Bartku.  Uśmiech
Zapisane

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029
Hermogenes
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Wiadomości: 584Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 18 Grudzień 2012, 14:41:10 »

Cytuj
Oczywiście, że mnie to nie zraża. Uśmiech

Drogi Piotrze! Zatem kamień z serca, bo o Sasanidach jako temacie na TWNA rozmawialiśmy i wiem, że chciałbyś nam o ich monetach coś powiedzieć. Co do monotonności masz rację. Właśnie dlatego wyszedłem z założenia, że przyjmiemy kryterium chronologiczne: na VI edycji Persja w czasach Achemenidów i mennictwo ptolemejskie, bo o Aleksandrii też była mowa podczas V edycji jako o temacie, który warto przybliżyć. W edycji VII i VIII z pewnością znajdzie się mennictwo Aleksandra III, Seleukidów i wspomnianych przez Ciebie obszarów Baktrii (być może wraz ze Scytami i Kuszanami) oraz oczywiście Sasanidzi, których rzeczywiście warto połączyć z Hunami i Arabami - szczegóły omówimy, mam nadzieję, przy okazji VI edycji Uśmiech

Cytuj
...ale hotel trzeba by jakiś inny wymyślić bo jeszcze mi zimno na myśl o dotychczasowym.

Niestety jako torunianin nie mogę kompetentnie wypowiedzieć się o temperaturach w hotelach w moim mieście - nigdy z nich nie korzystałem. Na Starym Mieście wybór jest jednak całkiem spory, więc może tym razem uda się znaleźć coś dobrze ogrzanego nawet przy -20. Oby jednak temperatury były niższe niż przed rokiem...

Pozdrawiam

B.
 
Zapisane
Eneasz
TPZN 075
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym, Seleucydzi, Partowie i nie tylko...

Wiadomości: 628Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 06 Styczeń 2013, 20:13:28 »

To jak Panowie z tym noclegiem? Dajemy jeszcze szansę Polonii czy wolicie gdzie indziej?
Dwa razy byłem w toruńskim "Etapie" (teraz to się nazywa Ibis Budget) - położony poza starówką, ale blisko (wystarczy przejść przez planty). Cicho i ciepło, zbliżona do "Polonii" cena, tylko nie tak stylowo (nowoczesna sieciówka). No i śniadanko w Polonii jednak lepsze... Za to hotel ma własny parking. Piszcie, co wybieracie, bo nie mogę się zdecydować.

hotel trzeba by jakiś inny wymyślić bo jeszcze mi zimno na myśl o dotychczasowym.
Z tego, co pamiętam kaloryfery hajcowały mocno (przynajmniej u mnie), tylko okna mogliby uszczelnić. Smutny
Wróciwszy z kolacji na krótko przed śniadaniem nie pamiętam, czy było tak zimno...
Zapisane
Tomanek
Gaduła
****
Poland Poland


Wiadomości: 3 792


Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 07 Styczeń 2013, 20:31:30 »

Wracam jednak do Polonii.

Zimna nie kojarzę, czemu pewnie winne było winne znieczulenie, a śniadanie o niebo lepsze niż w Hebanie.
W Hebanie pokój o klasę wyższy niż w Polonii, ale kawa kiepska i śniadanie lekko zalatywało brakiem świeżości.

Myślałem również o Ibisie, jednak skoro Polonia ma akurat promocyjną ofertę cenową, to jest nawet taniej.

Do zobaczenia w Toruniu Uśmiech
Zapisane
Eneasz
TPZN 075
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym, Seleucydzi, Partowie i nie tylko...

Wiadomości: 628Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 10 Styczeń 2013, 18:37:41 »

OK.
Też będę w Polonii. Rezerwacja wykonana Uśmiech
Do zobaczenia!
Zapisane
Aurelius
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Legitymacja: TPZN nr 048

Wiadomości: 668Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 20 Styczeń 2013, 13:42:51 »

Panowie, czy ktoś się wybiera do Torunia już w czwartek 7 lutego? Pytam bo nie wiem czy tym razem nie będę nieco wcześniej ale za to troszczkę krócej (usiłuje rozwiązać problem kolizji z terminem moich wykładów w Krakowie w sobotę 9 lutego). Pozdrawiam!
Zapisane
Eneasz
TPZN 075
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym, Seleucydzi, Partowie i nie tylko...

Wiadomości: 628Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 20 Styczeń 2013, 16:47:38 »

Ja wybieram się już w czwartek na Warsztaty. Korzystam z okazji, że przypadkiem mam wolne w tym czasie. Pawle, bardzo miło będzie Cię spotkać, chociaż duża strata dla nas, jeśli nie zostaniesz w piątek na kolacji.
Zapisane
Hermogenes
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Wiadomości: 584Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 20 Styczeń 2013, 18:44:19 »

Drogi Pawle,

z tego, co wiem, już we czwartek 7.02 będą Piotr Firek i Jan Ławrynowicz. Chyba obydwaj planują przyjazd pociągiem.

Pozdrawiam serdecznie i już się cieszę na Waszą obecność na VI edycji!

B.
Zapisane
Tomanek
Gaduła
****
Poland Poland


Wiadomości: 3 792


Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 20 Styczeń 2013, 19:15:16 »

Cytuj
rozwiązać problem kolizji z terminem moich wykładów w Krakowie w sobotę

Pawle, jakiś bardzo późny, nocny pociąg do Krakowa, bo nawet lodołamaczem pod prąd Wisły będzie ciężko dopłynąć.
Kombinuj, kombinuj, bo z kim będziemy się d[...]ć przed świtem Mrugnięcie
Zapisane
Aurelius
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Legitymacja: TPZN nr 048

Wiadomości: 668Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 21 Styczeń 2013, 22:45:13 »

Oj kombinuje uwierz, kombinuje... walczy we mnie rozsądek i chęć odpoczynku w doborowym towarzystwie...
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM