Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:52:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej  (Przeczytany 34961 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« dnia: 14 Grudnia 2012, 21:33:17 »
Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy!

Tym razem z pewnym opóźnieniem w stosunku do dotychczasowej praktyki ogłaszam program VI edycji TWNA:

VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej

Organizatorzy:    Toruński Oddział PTN, Fundacja „Traditio Europae”
         oraz Instytut Archeologii UMK
Patronat:      Institut für Numismatik und Geldgeschichte, Universität Wien
         Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego              
Termin:       7-9 lutego 2013 roku
Miejsce:      Instytut Archeologii UMK, Szosa Bydgoska 44/48; 87-100 Toruń
Dla kogo?
Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej są cyklem wykładów i zajęć praktycznych z zakresu mennictwa starożytnej Grecji i Rzymu oraz obszarów kulturowo pokrewnych lub zależnych (perskich, partyjskich, celtyckich i naśladownictw z obszaru północnego Barbaricum) skierowanych do studentów oraz doktorantów archeologii i historii, kolekcjonerów monet antycznych starożytnej Grecji i Rzymu, jak też do wszelkich miłośników kultury antycznej.

Program:
Warsztaty zaplanowane zostały na 3 dni (czwartek-sobota) i będą obejmować następne moduły tematyczne:
7 lutego (od godz. 12.00 do 18.30, między modułami przerwa na obiad – od 14.30 do 15.00):
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – 1 godz. wykładu + 15 min. dyskusji
8 lutego (od godz. 10.00 do 19.00, między modułami obiad – od 14.30 do 15.30):
- „Przepisy prawne regulujące zasady poszukiwania, nabywania, przywozu i wywozu monet antycznych w Polsce i państwach członkowskich UE oraz krajach wschodniej” – 15, godz. wykładu + ok. 45 min. dyskusji
- „Mennictwo Persji Achemenidów” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Mennictwo Egiptu od V w. przed Chr. do końca epoki ptolemejskiej” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Zabezpieczanie i czyszczenie monet antycznych - poradnik” – 1,5 godz. wykładu
9 lutego (od godz. 10.00, ok. godz. 14.15 obiad i zakończenie warsztatów):
- „Mennictwo aleksandryjskie w okresie cesarstwa rzymskiego” – 2 godz. + 30 min. dyskusji
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – 30 min. wprowadzenia + 1,5 godz. ćwiczeń.

Charakterystyka:
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – stały punkt pierwszego dnia Warsztatów (przygotowany przez B. Awianowicza) obejmuje następujące zagadnienia: terminologia numizmatyczna, systemy wagowe i nominały greckie, początki pieniądza, ogólna charakterystyka mennictwa epoki archaicznej, klasycznej i hellenistycznej, rozwój legend i oznaczeń na monetach greckich, monety Persji Achemenidów oraz partyjskie, naśladownictwa monet (greckie, celtyckie i inne).
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” – stały moduł w pierwszym dniu Warsztatów (przygotowany przez B. Awianowicza) poświęcony jest następującym zagadnieniom: początki mennictwa rzymskiego, rzymskie nominały czasów republiki i cesarstwa, ikonografia i rozwój legend na monetach republikańskich oraz cesarskich (również prowincjonalnych), moneta jako nośnik propagandy, kryzys wieku III, chrystianizacja mennictwa w wieku IV i V.
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – stały moduł (opracowany przez J. Rakoczego) poświęcony jest m.in. roli monety jako kontekstu dla innych obiektów archeologicznych oraz  innym obiektom (np. ceramice) jako  pomocy przy datowaniu monet; wykład obejmuje również informacje o najważniejszych znaleziskach monet w Polsce i na świecie.
„Przepisy prawne regulujące zasady nabywania i wywozu monet antycznych w państwach członkowskich UE oraz krajach wschodniej” – moduł (przygotowany przez P. Grońskiego) – wykład będzie obejmował prezentację podstawowych przepisów regulujących wywóz i wwóz monet antycznych z różnych państw Europy na teren Rzeczypospolitej Polskiej, obrót numizmatami na terenie UE oraz poza obszarem celnym UE, a także zobowiązania podatkowe wynikające z obrotu numizmatami antycznymi.
- „Mennictwo Persji Achemenidów” – moduł (przygotowany przez J. Bodzka) poświęcony będzie emisjom królewskim Achemenidów i karanicznym (tj. bitym przez wysokich dowódców perskich) począwszy od drugiej połowy VI w. przed Chr. aż po podbój państwa perskiego przez Aleksandra III Macedońskiego, jak również monetom satrapów i lokalnych dynastów zależnych od władców achemenidzkich.
„Mennictwo Egiptu od V w. przed Chr. do końca epoki ptolemejskiej” – celem modułu (opracowanego przez J. Rakoczego) będzie ukazanie mennictwa egipskiego w krótkich okresie niezależności od państwa perskiego za XXIX dynastii (szczególnie za Nektanebo II), ówczesnych związków z mennictwem greckim i przede wszystkim monetom bitym w Egipcie dla Aleksandra III i kolejnych Ptolemeuszy; ukazana zostanie specyfika numizmatyki tego obszaru i jego przemiany od V do I w. przed Chr.  
- „Zabezpieczanie i czyszczenie monet antycznych - poradnik” – wykład M. Kołyszki poświęcony „pierwszej pomocy” numizmatycznej i metodom czyszczenia i konserwacji monet Grecji i Rzymu, które będzie można zastosować w warunkach polowych (wykopaliska) lub domowych (podręczny warsztat kolekcjonera).
„Mennictwo aleksandryjskie w okresie cesarstwa rzymskiego” – moduł (przygotowany przez B. Awianowicza) będzie poświęcony monetom bitym w głównej mennicy rzymskiego Egiptu od czasów Oktawiana, który wartość aleksandryjskiej tetradrachmy bilonowej zrównał z denarem, aż do zastąpienia rodzimego systemu ogólnorzymskimi nominałami w ramach reformy monetarnej Dioklecjana (295-296 r.); poza monetami cesarskimi uwzględnione będą również autonomiczne emisje nomów.
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – moduł (prowadzony przez M. Kołyszkę) pozwalający w profesjonalnym laboratorium konserwatorskim w praktyce wypróbować różne metody profesjonalnego oczyszczania i konserwacji monet antycznych.

Warsztaty poprowadzą:
dr Bartosz Awianowicz – filolog klasyczny, adiunkt w Katedrze Filologii Klasycznej UMK, prezes Toruńskiego Oddziału PTN, autor podręcznika Język łaciński z elementami epigrafiki i numizmatyki rzymskiej dla historyków i archeologów (1. wyd. w r. 2006, 3. w 2010 r.), kompendium legend i skrótów na monetach republikańskiego Rzymu pt. Monety Republiki Rzymskiej. Kompendium (2010) oraz artykułów z zakresu epigrafiki i numizmatyki antycznej; współpracuje z wiedeńskim Institut für Numismatik und Geldgeschichte.
dr hab. Jarosław Bodzek – archeolog, adiunkt w Instytucie Archeologii UJ, kierownik Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie, zastępca redaktora prestiżowego rocznika Notae Numismaticae, specjalizuje się w mennictwie greckim (autor m.in. tomu SNG poświęconego mennictwu bosporańskiego w zbiorach MN w Krakowie) i perskim (temu tematowi poświęcił monografię . Mennictwo satrapów w okresie panowania Achemenidów (ok. 550-331 a.C.), Kraków 2011).
Paweł Groński – Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie; do 2004 r. specjalista w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; współpracownik Kancelarii Premiera i Sejmu RP oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor publikacji m. in. z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa pracy; pasjonat numizmatyki (głównie antycznej) od ponad 20 lat.
dr Marek Kołyszko – archeolog – specjalista w zakresie konserwacji zabytków archeologicznych, kierownik Pracowni Dokumentacji i Konserwacji Instytutu Archeologii UMK, oczyszczał i konserwował m.in. monety rzymskie ze skarbu odkrytego przez polską ekspedycję w Ptolemais (Libia) w 2007 r.
dr Jacek Rakoczy – archeolog, asystent w Zakładzie Archeologii Antycznej UMK, członek Toruńskiego Oddziału PTN, autor artykułów archeologicznych i numizmatycznych oraz rozprawy doktorskiej o skarbach monet rzymskich z terenów Polski, napisanej pod kierunkiem prof. Mariusza Mielczarka.

Warunki uczestnictwa:
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do końca stycznia 2013 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 160 zł za całość, 120 zł za dwa dni lub 80 zł za udział w wybranych modułach w ramach jednego dnia (w cenę wliczony obiad i materiały). Studenci ponoszą 50 % kosztów, tj. 80 zł za trzy, 60 za dwa lub 40 za jeden dzień uczestnictwa.
Prosimy o wpłaty najpóźniej do 1 lutego 2013 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe”.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Bartoszem Awianowiczem: bartosz.awianowicz@uni.torun.pl

Tym razem, jak widać, wśród prelegentów z grona forowiczów TPZN znalazł się poza mną jedynie Paweł Groński. Mam nadzieję, że nie zrazi to Piotra i Tomka, którzy przygotowali znakomite wystąpienia na poprzednie Warsztaty. Chcieliśmy jednak, żeby VI edycja nie była przeładowana. Chcieliśmy też zachować pewien układ chronologiczno-tematyczny, stąd prezentację mennictwa Sasanidów przekładamy najpewniej na edycję wrześniową.

Nowej edycji znów towarzyszy konkurs z identyfikacji monet na naszym profilu Facebookowym:
http://www.facebook.com/pages/Toru%C5%84skie-Warsztaty-Numizmatyki-Antycznej/134793483226063

Pozdrawiam wszystkich cordialiter

B.A.
« Ostatnia zmiana: 21 Stycznia 2017, 19:46:53 wysłana przez TomekP »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Grudnia 2012, 22:26:27 »
Już się cieszę perspektywą lutowego spotkania. Oby śniegi nie zasypały traktów prowadzących nad Wisłę...

Bardzo raduje mnie perspektywa kompleksowego potraktowania mennictwa egipskiego. Wszak sam postulowałem abyś Egipt Bartku  przygotował :)

Nie bardzo natomiast rozumiem treści zdania o zrażaniu, bo jakoś nie przypominam sobie, abyśmy się na coś umawiali odnośnie kolejnej edycji Warsztatów?

Może wreszcie zmobilizuję się  i przeczytam w końcu książkę Jarosława Bodzka o mennictwie satrapów okresu Achmenidów. Dla mnie obca ziemia, a książka leży sobie na półce i leży...

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Grudnia 2012, 00:32:29 »
Salve Tomku,

Cytuj
Nie bardzo natomiast rozumiem treści zdania o zrażaniu, bo jakoś nie przypominam sobie, abyśmy się na coś umawiali odnośnie kolejnej edycji Warsztatów?

Bardziej odnosiło się to do Piotra, który zamierzał opracować mennictwo Sasanidów. Wraz z kolegami archeologami uznaliśmy jednak, że o Sasanidach warto mówić po Partach, a by objaśnić fenomen mennictwa Partów, trzeba z kolei przedstawić mennictwo Seleukidów. Otwiera to zatem nową grupę tematów, którą zrealizujemy w dalszej przyszłości...

Tymczasem polecam lekturę książki Jarka Bodzka. Z pewnością nie będzie conditio sine qua non zrozumienia jego wykładu, ale mało mamy w naszym języku równie rzetelnych i aktualnych publikacji, więc ze wszech miar warto...

Mam nadzieję, że śniegi i mrozy będą umiarkowane ;) Już się cieszę na spotkanie!

B. A.

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Grudnia 2012, 10:40:03 »
Mam szczerą nadzieję Bartku, że zawitamy obaj (znaczy się z moim młodym) ale hotel trzeba by jakiś inny wymyślić bo jeszcze mi zimno na myśl o dotychczasowym. A zima tego roku za oknem całkiem, całkiem (przynajmniej w Zamościu). Pozdrawiam - MarekD.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudnia 2012, 17:52:03 »
Cytuj
ale hotel trzeba by jakiś inny wymyślić bo jeszcze mi zimno na myśl o dotychczasowym

We wrześniu nie załapałem się na pokój w Polonii i z musu wybrałem Heban. Całkiem sympatycznie i "Gęsia szyja" bardzo blisko...

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Grudnia 2012, 11:44:10 »
Witajcie,

Całkiem ciekawie zapowiadają się VI TWNA. Z duża radością czekam na wykład pana J. Bodzka, i choć samo mennictwo jest po za zakresem moich zainteresowań to tereny jego występowania już są. A i "świeża krew" na Warsztatach jest też dobrym pomysłem.

Bardziej odnosiło się to do Piotra, który zamierzał opracować mennictwo Sasanidów.

Oczywiście, że mnie to nie zraża. :)
Ale tak myślę, że mennictwo samych Sasanidów jest na tyle monotonne, że warto je połączyć z innymi mennictwami tego regionu: mennictwem partyjskim, mennictwem Baktrii poźniej Kuszanów, mennictwem Satrapów Zachodnich, Białych hunów itp. Zrobić taki przegląd mennictwa wschodu. Ale oczywiscie decyzję zostawiam Tobie, Bartku.  :)
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Grudnia 2012, 14:41:10 »
Cytuj
Oczywiście, że mnie to nie zraża. Uśmiech

Drogi Piotrze! Zatem kamień z serca, bo o Sasanidach jako temacie na TWNA rozmawialiśmy i wiem, że chciałbyś nam o ich monetach coś powiedzieć. Co do monotonności masz rację. Właśnie dlatego wyszedłem z założenia, że przyjmiemy kryterium chronologiczne: na VI edycji Persja w czasach Achemenidów i mennictwo ptolemejskie, bo o Aleksandrii też była mowa podczas V edycji jako o temacie, który warto przybliżyć. W edycji VII i VIII z pewnością znajdzie się mennictwo Aleksandra III, Seleukidów i wspomnianych przez Ciebie obszarów Baktrii (być może wraz ze Scytami i Kuszanami) oraz oczywiście Sasanidzi, których rzeczywiście warto połączyć z Hunami i Arabami - szczegóły omówimy, mam nadzieję, przy okazji VI edycji :)

Cytuj
...ale hotel trzeba by jakiś inny wymyślić bo jeszcze mi zimno na myśl o dotychczasowym.

Niestety jako torunianin nie mogę kompetentnie wypowiedzieć się o temperaturach w hotelach w moim mieście - nigdy z nich nie korzystałem. Na Starym Mieście wybór jest jednak całkiem spory, więc może tym razem uda się znaleźć coś dobrze ogrzanego nawet przy -20. Oby jednak temperatury były niższe niż przed rokiem...

Pozdrawiam

B.
 

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Stycznia 2013, 20:13:28 »
To jak Panowie z tym noclegiem? Dajemy jeszcze szansę Polonii czy wolicie gdzie indziej?
Dwa razy byłem w toruńskim "Etapie" (teraz to się nazywa Ibis Budget) - położony poza starówką, ale blisko (wystarczy przejść przez planty). Cicho i ciepło, zbliżona do "Polonii" cena, tylko nie tak stylowo (nowoczesna sieciówka). No i śniadanko w Polonii jednak lepsze... Za to hotel ma własny parking. Piszcie, co wybieracie, bo nie mogę się zdecydować.

hotel trzeba by jakiś inny wymyślić bo jeszcze mi zimno na myśl o dotychczasowym.
Z tego, co pamiętam kaloryfery hajcowały mocno (przynajmniej u mnie), tylko okna mogliby uszczelnić. :(
Wróciwszy z kolacji na krótko przed śniadaniem nie pamiętam, czy było tak zimno...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Stycznia 2013, 20:31:30 »
Wracam jednak do Polonii.

Zimna nie kojarzę, czemu pewnie winne było winne znieczulenie, a śniadanie o niebo lepsze niż w Hebanie.
W Hebanie pokój o klasę wyższy niż w Polonii, ale kawa kiepska i śniadanie lekko zalatywało brakiem świeżości.

Myślałem również o Ibisie, jednak skoro Polonia ma akurat promocyjną ofertę cenową, to jest nawet taniej.

Do zobaczenia w Toruniu :)

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Stycznia 2013, 18:37:41 »
OK.
Też będę w Polonii. Rezerwacja wykonana :)
Do zobaczenia!

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Stycznia 2013, 13:42:51 »
Panowie, czy ktoś się wybiera do Torunia już w czwartek 7 lutego? Pytam bo nie wiem czy tym razem nie będę nieco wcześniej ale za to troszczkę krócej (usiłuje rozwiązać problem kolizji z terminem moich wykładów w Krakowie w sobotę 9 lutego). Pozdrawiam!

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Stycznia 2013, 16:47:38 »
Ja wybieram się już w czwartek na Warsztaty. Korzystam z okazji, że przypadkiem mam wolne w tym czasie. Pawle, bardzo miło będzie Cię spotkać, chociaż duża strata dla nas, jeśli nie zostaniesz w piątek na kolacji.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Stycznia 2013, 18:44:19 »
Drogi Pawle,

z tego, co wiem, już we czwartek 7.02 będą Piotr Firek i Jan Ławrynowicz. Chyba obydwaj planują przyjazd pociągiem.

Pozdrawiam serdecznie i już się cieszę na Waszą obecność na VI edycji!

B.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Stycznia 2013, 19:15:16 »
Cytuj
rozwiązać problem kolizji z terminem moich wykładów w Krakowie w sobotę

Pawle, jakiś bardzo późny, nocny pociąg do Krakowa, bo nawet lodołamaczem pod prąd Wisły będzie ciężko dopłynąć.
Kombinuj, kombinuj, bo z kim będziemy się d[...]ć przed świtem ;)

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Stycznia 2013, 22:45:13 »
Oj kombinuje uwierz, kombinuje... walczy we mnie rozsądek i chęć odpoczynku w doborowym towarzystwie...

 

R E K L A M A
aukcja monet