Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:58:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej  (Przeczytany 34966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Stycznia 2013, 14:37:37 »
Witam.
Ja śmigam w czwartek rano do Torunia. Tym razem nie samochodem i bez żony i dziecka.

Zmienia mi się tylko plan i nie startuję z Warszawy (Kopernik o 7.00 z Centralnej), dosiadam do pociągu w Łowiczu (7.56). Nie ma poprostu sensu jechać do Warszawy na 7.00 jak do Łowicza ze Skierniewic mam pociąg o 7.08.
Jeśli ktoś się tym pociągiem wybiera, to niech proszę da znać, no i jakiej klasy mam kupować bilet.

Pozdrawiam
drWho
Piotr F.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Stycznia 2013, 11:59:10 »
Witam wszystkich,
klamka zapadła - zrezygnowałem z wykładów w Krakowie i przyjeżdżam do Torunia w piątek z samego rana i zostaję do soboty. Tracę wprawdzie zarobek ale zyskuję piękne chwile w wyśmienitym gronie i wieczną numizmatyczną chwałę ;)
Pozdrawiam Paweł

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Stycznia 2013, 12:20:11 »
Doskonały wybór! ;)
Do zobaczenia w Toruniu.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Stycznia 2013, 16:01:35 »
Bardzo mi przykro, ale niestety nie będzie mnie na Warsztatach. :(

Wszystkim życzę udanych Warsztatów (słuchaczom jak i prelegentom) i fajnej tradycyjnej zabawy powarsztatowej. ;)

Mam nadzieję na spotkanie na kolejnych TWNA!
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Stycznia 2013, 17:02:36 »
Wielka szkoda Piotrze :( Już zacierałem ręce na wspólne spotkanie ... Ale miejmy nadzieję, że następnym razem się uda! Pozdrawiam Paweł

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Stycznia 2013, 23:25:32 »
Cytuj
niestety nie będzie mnie na Warsztatach. Smutny

Przykra wiadomość Piotrze :( Naprawdę nic nie wykombinujesz aby dotrzeć? Wszak o Wschodzie będzie mowa...

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Stycznia 2013, 23:53:00 »
No niestety - poważne choróbsko w rodzinie. Mimo szczerych chęci, nie dam rady. :(
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Lutego 2013, 18:21:42 »
Salvete!

Wielka szkoda, że Piotr nie dojedzie :( Frekwencja jednak nam dopisuje: daje się zauważyć, że większe zainteresowanie doktorantów i studentów edycją zimową jest już stałym trendem. Niezależnie od tego tradycyjnie najbardziej cieszę się na spotkanie z dobrymi znajomymi, czyli z Wami!

Pozdrawiam cordialiter (chwilowo z Berlina)

Bartek

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Lutego 2013, 20:27:21 »
Drodzy moi! Bardzo dziękuję za udane Warsztaty. Dziękuję i do zobaczenia! Paweł

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Lutego 2013, 14:07:54 »
Serdecznie dziękuję Organizatorom i wszystkim uczestnikom za te wyjątkowe numizmatyczne trzy dni spędzone w przemiłym towarzystwie Prawdziwych Pasjonatów.
Przemek

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Lutego 2013, 15:52:22 »
Również podpisuję się pod listem gratulacyjnym skierowanym pod adresem Organizatorów i Prelegentów.

Atmosfera i kompanija jak zwykle przednia.

Komu nie było dane do Torunia zawitać, ma czego żałować...

Dziękuję i mam nadzieję, że w podobnym gronie spotkamy się ponownie z okazji następnej edycji :)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Lutego 2013, 19:10:47 »
żałuję.... może w koncu mi sie uda .... kiedyś :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Lutego 2013, 20:09:37 »
Amici Cari!

Dziękuję serdecznie! Ja również cieszę się niezmiernie, że nie zawodzimy Was i nadal chcecie przyjeżdżać.
Wkrótce zamieszczę kilka zdjęć...

Tymczasem pozdrawiam!

B.

PS. Tomkowi chyba jestem jeszcze winien dokończenie dyskusji o końcu osobnego systemu monetarnego w Egipcie: ponieważ źródła wyraźnie wskazują na ostateczną administracyjną, prawną i wojskową integrację Egiptu z całością Imperium, która dokonała się w połowie lat 90. III w., nie sądzę, żeby administracja centralna chciała zachowywać dłużej system oparty na tetradrachmie. Współistnienie przez przynajmniej rok obydwu standardów: imperialnego i lokalnego to raczej forma łagodnego wprowadzenia Aleksandrii we wspólny system monetarny jako obszaru, który już jako jedyny posługiwał się osobną monetą. Gdyby nie było rewolty Domicjusza Domicjana, tetradrachma również musiałaby ustąpić w mniej więcej tym samym okresie.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Lutego 2013, 21:17:20 »
Cytuj
Gdyby nie było rewolty Domicjusza Domicjana, tetradrachma również musiałaby ustąpić w mniej więcej tym samym okresie.
   

Bartku, trąci to kolejną akademicką gdybologią. Co by było, gdyby nie było?

Problem w tym, że bardzo mało wiemy na ten temat. Zarówno skąpa jest nasza wiedza na temat wprowadzenia reformy monetarnej Dioklecjana, jak i na temat burzliwych wydarzeń w Egipcie. Na dobrą sprawę nawet nie jesteśmy pewni kiedy doszło do uzurpacji Lucjusza Domicjusza Domicjanusa i jak długo trwała separacja Egiptu i oblężenie Aleksandrii. Nie wiemy czy był jeden uzurpator, czy dwóch - Domicjusz Domicjanus i Achilleus. Może był tylko jeden?

W samej literaturze numizmatycznej mamy spore rozbieżności w datowaniu emisji DD. Keith Emmett podaje okres od 30 VIII 295 do kwietnia 296 roku.
Adriano Savio w swojej książce "Tetradrammi Alessandrini" podaje warianty datowania tej emisji na lata 296 - 297, lub 297 - 298.

Sprawa jest niezmiernie interesująca, ale z braku pewnych dat i źródeł, raczej nie orzekniemy nic pewnego na temat planów Dioklecjana odnośnie mennictwa aleksandryjskiego.

Ciekawym wątkiem w tym wszystkim jest sprawa wojny z Persją o wpływy w Armenii, domniemane wkroczenie Narsesa do Syrii i rewolta w Egipcie, o wywołanie której snuł podejrzenia Dioklecjan w kierunku Persji. Na to wszystko nakładają się datowane monety aleksandryjskie (autonomiczne i imperialne), których interpretacja również pozwala na budowę różnych, dziwnych teorii.

Za dużo w tym wszystkim znaków zapytania.
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego 2013, 21:33:25 wysłana przez Tomanek »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: VI edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Lutego 2013, 11:15:17 »
Drogi Tomku,

Cytuj
Za dużo w tym wszystkim znaków zapytania.

dlatego napisałem: "sądzę, że". Po prostu potraktowałem temat końca mennictwa aleksandryjskiego dość pobieżnie, ograniczając się do tego, co pewne: po stłumieniu rewolty ostatecznie zaprzestano bicia tetrarachm. Mimo to czułem, może niesłusznie, potrzebę dopowiedzenia, co myślę na ten temat.
Oczywiście jednak, jak długo jednak obydwa systemy: imperialny i lokalny funkcjonowały obok siebie, jak długo trwała rewolta, tego obecnie nie wiemy. Wiemy jedynie, że są rzadkie tetradrachmy z 12 r. panowania Maksymiana i 5 r. panowania Konstajcusza (zob. Dattari 5857 i Geissen, "Numismatische Bemerkungen zu dem Aufstand des L. Domitius Domitianus", ZPE 22 (1976), s. 280-286), a monety Domicjana są wg Geissena i Christiansena, którzy mnie osobiście przekonują, nieco późniejsze (ale, jak widać już nie wg Emmetta). Jakby na to nie patrzeć, po rewolcie ostatecznie zaprzestano bicia tetradrachm, w czym upatruję działanie celowe i zaplanowane, gdyż zbiega się to z pozbawieniem Egiptu wcześniejszego, tak wyjątkowego statusu. Oczywiście stwierdzić, co było przyczyną, a co skutkiem, czy Sasanidzi maczali w tym palce, czy nie, rozstrzygnąć się nie da. Ciągle jest jednak sporo nieopracowanych papirusów, więc w przeciwieństwie do zagadek z innych obszarów świata antycznego, ciągle jest cień szansy, że źródła rzucą nam jeszcze nowe światło wydarzenia lat 295-298...

Pozdrawiam serdecznie

B.

PS. Załączam obiecane zdjęcia...
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego 2013, 11:28:47 wysłana przez Hermogenes »

 

R E K L A M A
aukcja monet