Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

• 31 Maja 2024, 00:01:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 9886 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MirosławG

• TPZN 076
  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
Witam
« dnia: 30 Grudnia 2012, 21:09:32 »
Witam nazywam się Mirosław Gajewski, mieszkam w Łodzi i zajmuję się Filatelistyką oraz Kolejnictwem. Należę do Koła PZF łódź-Widzew przy Osiedlowym Klubie Kubuś. Zbieram wszystko związane z kolejnictwem oraz monety 2  zł. Dotej pory zajmowałem się tym dorywczo ale postanowiłem te sprawy uporządkować i potraktować je na poważnie. Myślę że przy waszej pomocy sprostam temu zadaniu. :D

Glider

• Stały bywalec
Odp: Witam
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Grudnia 2012, 22:18:16 »
Witam.
Zbieranie monet 2zł to mało ambitne zadanie.
Ale zainteresowało mnie to kolejnictwo - wszystko co związane z kolejnictwem, czyli również monety.
Dużo jest takich monet ?
Ja mam dwa medale:

MirosławG

• TPZN 076
  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudnia 2012, 22:37:46 »
Monet jest sporo i to wydawanych na całym świecie a co do zbierania 2zł to trzeba od czegoś zacząć. Znając siebie na pewno na tym się nie skończy, w planach mam monety srebrne 10 zł ale jeszcze się zastanawiam ? może jakieś rady od was otrzymam.

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudnia 2012, 23:23:26 »
Srebrne 10 są ok, ale tylko z II RP ;)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Piotr-p40

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Grudnia 2012, 23:42:13 »
Fajne są również 10-ciozłotówki z Królestwa Polskiego  ;D

Witaj na Forum Kolego Mirosławie!  :)

petroniusz15

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • tam dom twój gdzie serce twoje
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Grudnia 2012, 17:16:46 »
witaj kolego , pomyśl też o jakichś "tańszych" monetach i przez to może na początek ciekawszych , bo łatwiej je pozyskać ,
fakt , 10 zł srebrne to fajny temat ale pewnie drogi jak się weźmiesz za II RP ,
 tych świecidełek obecnych  hmmm , nie polecam ,a przynajmniej na tym forum nie znajdziesz na ich temat wspólnego  języka
witam wśród nas :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

MirosławG

• TPZN 076
  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Grudnia 2012, 22:36:40 »
Kolego w filatelistyce też fajnie jest marzyć o znaczku którego nie możesz zdobyć, tak jak wszędzie są białe kruki  ;D

nabializm

• TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Stycznia 2013, 21:14:13 »
Witam na forum :)

współczesne monety kolekcjonerskie jak srebrne 10 złotówki i tym podobne świecidełka to nie jest temat dla poważnego numizmatyka co za tym idzie nie znajdzie się tu wspólnego języka z pasjonatami monet posiadających już swoją historię. Jeżeli faktycznie poważnie chce Pan zająć się monetami, to pewnie łatwo połączyć to z kolejnictwem, tym z najbliższego regionu swojego zamieszkania. Zacząć zbierać monety obiegowe z epoki kiedy dana linia kolejowa powstawała. Być może nawet żetony, czy inne papierowe walory można znaleźć związane z kolejnictwem. Temat bardzo ciekawy, i na pewno wart zastanowienia.   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

krzysztofgg

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Kwietnia 2013, 13:03:39 »
Panie Mirosławie.
Ma Pan rację od czegoś trzeba zacząć.Ale litości !!! 2 złotówki? .To nie jest numizmatyka (tak myslę) a ma Pan cały wachlarz tematyczny do wyboru.
Jakie sugestie? Nie ładuj pieniędzy w to co mozna kupić za jednym zamachem (coś chyba jakieś ponad 2 koła i masz wszystko) A potem co? Nie będziesz zadowolony.
Wybierz coś co związane jest w jakiś sposób historycznie,o czym mozna poczytać, dowiedzieć się czegoś ,a dwuzłotówki klepią (no właśnie? po co? tu długo nie trzeba mysleć)
Kolega wyżej ma rację-najbardziej cieszy coś czego nie można po prostu odhaczyć.
Ja zbieram monety 3 krajcarowe śląska, poczatek XVII stulecia (okres 20 lat) no i Panie Mirosławie,co jakiś czas wyskoczy gdzieś odmiana która nie została jeszcze odnotowana.
Tutaj jest potrzebna adrenalina przy licytacji.Jest wielkie szczęście jak monetę się wygra,albo jest smutek kiedy nie uda się wygrać.
Myślę że większość kolegów tutaj (może nawet wszyscy) odradzi Panu kolekcjonowanie 2 złotówek.W rozumieniu niektórych osób tutaj nie jest to numizmatyka a bardziej coś związane z medalierstwem,a skarajnie ze złomem
Powodzenia w wyborze tematyki i udanych łowów na przyszłość
Krzysiek
« Ostatnia zmiana: 03 Kwietnia 2013, 18:44:56 wysłana przez krzysztofgg »

Glider

• Stały bywalec
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Kwietnia 2013, 18:15:57 »
...Myślę że większość kolegów tutaj (może nawet wszyscy) odradzi Panu kolekcjonowanie 2 złotówek.W rozumieniu niekturych osób tutaj nie jest to numizmatyka a bardziej coś związane z medalierstwem,a skarajnie ze złomem
Powodzenia w wyborze tematyki i udanych łowów na przyszłość
Krzysiek
Proszę, nie porównywać zbierania dwójek do zbierania medali.
Jak można porównywać zbieranie dwójek w nakładzie prawie miliomowym,
do medali nagrodowych, czy pamiątkowych, w nakładzie kilkadziesiąt-kalkaset sztuk.
Często jedyną okazją zdobycia takiego medalu jest sprzedaż przez spadkobierców,
gdy (podobnie jak niektórzy na tym forum) uznają, że to złom.

krzysztofgg

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Kwietnia 2013, 18:42:28 »
Panie Glider.Proszę się nie obrażać.Napisałem jak tylko najdelikatniej mogłem.Powiedziałem też że niektórzy a nie większość.Osobiście zrobiłem takie porównanie bo jakoś trudno mi jest bicie 2 złotówek porównać z czymkolwiek innym (bez urazy) Osobiście nie znam się na medalach,ale tak mi się skojarzyło jakoś.
To powiem inaczej,ale znowu ktoś będzie obrażony.Dwuzłotówki bite są dla kasy.Kropka

krzysztofgg

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Kwietnia 2013, 18:59:46 »
A tak na margionesie.Dwuzłotówka nie jest warta nawet 2 zł.Mimo moich staran nie udało mi się monety wydać w sklepie.Na allegro to co wyszło przed chwilą od ręki sprzedawane jest po 2,50
No ale już gdzieś to mówiłem-dopóki jest zbyt dopóty będą to tłukli
Do zastanowienia jeszcze dam przykład monety 20zł z M.Nowotko z 1983 roku.O ile mnie pamięć nie myli jest to moneta rzadsza od najrzadszej obecnie dwuzłotówki tzw.kolekcjonerskiej za którą trzeba dać chyba 300zł a za 20-zł 1983 chyba 40 zł mimo iż to moneta obiegowa.Paradoks
No ale Prl-em tez się nie zajmuję chociaż mniejwięcej wiem co i za ile

Glider

• Stały bywalec
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Kwietnia 2013, 19:15:52 »
Panie Glider.Proszę się nie obrażać.Napisałem jak tylko najdelikatniej mogłem.Powiedziałem też że niektórzy a nie większość.Osobiście zrobiłem takie porównanie bo jakoś trudno mi jest bicie 2 złotówek porównać z czymkolwiek innym (bez urazy) Osobiście nie znam się na medalach,ale tak mi się skojarzyło jakoś.
To powiem inaczej,ale znowu ktoś będzie obrażony.Dwuzłotówki bite są dla kasy.Kropka
Ale ja się nie obrażam ;)
Tylko bronię honoru kolekcjonerów medali :)
Jako podstawową lekturę dla poznania tematu polecam "Dzieje sztuki medalierskiej w Polsce" Adama Więcka.
Patron tego forum tez miał ładny zbiór medali ;).
Pozdrawiam.

krzysztofgg

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Kwietnia 2013, 21:19:54 »
Dziękuję za namiary na książkę.Oczywiście jeśli będzie okazja skorzystam
Krzysiek

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Kwietnia 2013, 17:20:31 »
Witam serdecznie!

Proszę się u nas rozejrzeć - na pewno znajdzie się jakiś temat, który Kolegę zaciekawi.
Osobiście za dwuzłotówkami też nie przepadam - uważam, że służą one wyłącznie robieniu ludzi w bambuko. Potrafiłbym zrozumieć, gdyby pewna część nakładu była do "kupienia" w banku, a reszta szła w obieg, jak to bywało z różnymi dziesięcio- i dwudziestozłotówkami w PRL-u - to była wielka frajda, trafić gdzieś przypadkiem na coś takiego. A tak...???

Pamiętam, wyciągnąłem kiedyś taką "dwuzłotówkę" (Rok 2000, nakład 2 000 000, cena katalogowa 4 PLN...) ze sterty złomków na targu rupieci. Było toto dość zużyte, chyba przypadkiem trafiło do obiegu, więc pomyślałem - całkiem ładny wzorek, co mi szkodzi, kupię sobie. Sprzedawca wziął do ręki, obejrzał i powiedział: dziesięć złotych. A potem jeszcze próbował mnie przekonać, jaki to rzadki numizmat! Oczywiście nie dałem się nabrać.
Co ciekawe, na tym samym targu miesiąc później za niewiele więcej, bo 20 zł, kupiłem bardzo rzadkiego (odnotowanego jedynie w kilku egzemplarzach), choć nieszczególnie dobrze zachowanego antoniniana cesarza Tacyta.
Proszę sobie dopowiedzieć morał tej historii...

Pozdrawiam
Zenon M.

R E K L A M A
aukcja monet