Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:04:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przechowywanie monet  (Przeczytany 20194 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MirosławG

  • TPZN 076
  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 51
Przechowywanie monet
« dnia: 01 Stycznia 2013, 23:31:10 »
W czym najlepiej przechowywać monety ? Klasery,Kapsle ,Holdery ? proszę o radę chodzi o monety PRL i banknoty ? ;)

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Stycznia 2013, 05:05:39 »
Ja przechowuje swoje na trzy sposoby:
-holdery dla najmniej cennych monet. Używam klejonych dobrej jakości. Można  je opisać i ładnie wyglądają w pudełku zbiorczym.
-kapsle dla monet wyższej wartości i tych którymi lubię się często bawić.
-Szuflad Fischera dla moich perełek(tego ci nie polecam bo koszty przechowania całej kolekcji w ten sposób dość wysokie)   

MirosławG

  • TPZN 076
  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Stycznia 2013, 06:23:45 »
Dzięki zdecyduję się na razie na palety z kapslami  ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lutego 2013, 16:31:37 »
W "moich kręgach" do banknotów używa się:
- stron plastikowych podzielonych na 3 - z mojego punktu najpraktyczniejsze, gdyż można je wpiać do segregatora i stworzyć album
- pojedynczych miękkich holderów - niezbyt praktyczne bo jak je przechowywać? Chyba tylko w pudełku.
- pojedynczych twardych holderów - te doradzałbym do cenniejszych egzemplarzy ze względu na stywność.

Uwaga na domowe sposoby, bo musza być wolne od siarki, by chronić banknot.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mandan

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lutego 2013, 19:57:40 »
Ja trzymałem zawsze monety w kapslach, a je źniej pakowałem do klasera z największymi keisznkowami. arę dni temu dałem sie namówić znajomemu na palety i muszę przyznać, że efekty przerosły moje oczekiwania. Poniżej link ze sklepu

http://www.cezar24.pl/palety-monety-c-37_123.html

bbladek

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maja 2015, 17:36:10 »
Polecam książkę Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet - do kupienia mniej więcej za 39 zł na Allegro - dużo materiału na temat sposobów przechowywaniu jest też prowokacja na temat polskiego gradingu, fajne pomysły na uporządkowanie swoich zbiorów  - znalezienie tego co nas interesuje zajmie nam dzięki temu kilka sekund.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Maja 2015, 17:53:05 »
No to mamy nowy głos w burzliwej dyskusji

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9145.0.html

Semis24

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Grudnia 2018, 21:36:50 »
Nie będę zakładał kolejnego wątku o przechowywaniu i odświeżę temat. Przymierzam się do upakowania części kolekcji w kapsle quadrum, te zaś w album grande gigant Leuchtturm ze stronami encap. Moje pytanie jest następujące: Ile kart encap wejdzie do jednego albumu? O wadach i zaletach tej formy przechowywania poczytałem na tymi i na drugim forum ale tej informacji brak.

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Grudnia 2018, 21:59:57 »
Nie będę zakładał kolejnego wątku o przechowywaniu i odświeżę temat. Przymierzam się do upakowania części kolekcji w kapsle quadrum, te zaś w album grande gigant Leuchtturm ze stronami encap. Moje pytanie jest następujące: Ile kart encap wejdzie do jednego albumu? O wadach i zaletach tej formy przechowywania poczytałem na tymi i na drugim forum ale tej informacji brak.

Do albumu wejdzie spokojnie 8 kart (no jak się człowiek uprze i nieco dociśnie wszystko to nawet 9).
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Semis24

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Grudnia 2018, 22:40:49 »
Dziękuję za informację. Czyli 160 monet w jednym albumie. Trochę mało, liczyłem na 10 stron i teraz się zastanawiam czy pakowanie wszystkiego od 1916 roku po PRL i IIIRP w quadrumy to nie przerost formy nad treścią, bo to około 600 monet.
Takie dylematy się ma jak się zbiera po całości, zamiast wyspecjalizować się w czymś konkretnym.

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Grudnia 2018, 22:54:42 »
Dziękuję za informację. Czyli 160 monet w jednym albumie. Trochę mało, liczyłem na 10 stron i teraz się zastanawiam czy pakowanie wszystkiego od 1916 roku po PRL i IIIRP w quadrumy to nie przerost formy nad treścią, bo to około 600 monet.
Takie dylematy się ma jak się zbiera po całości, zamiast wyspecjalizować się w czymś konkretnym.

Jak się decydowałem na quadrumy i ten album też miałem takie rozterki ;) Poradziłem sobie z nimi dzieląc to co zbieram niejako na dwie części, te cenniejsze monety (ale w ramach jednego rodzaju, żeby nie było też misz-maszu) trafiły w kapsle, reszta w holdery. Przekładając to na jakiś konkretny przykład, by to zobrazować, gdybym zbierał np. II RP to w quadrumy włożyłbym wszystkie 5, 10 i 20-złotówki, a w holderach trzymał resztę.
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Grudnia 2018, 23:41:12 »
Cytuj
gdybym zbierał np. II RP to w quadrumy włożyłbym wszystkie 5, 10 i 20-złotówki
To raptem 30 sztuk monet. ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2019, 21:24:20 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam, Gerard

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Grudnia 2018, 19:43:10 »
ja proponuję (z doświadczenia) palety na monety i koniec :) miałem w albumach, w holderach itd i nic siętak nie sprawdza wg mnie jak palety - przykładowe zdjęcia poniżej - choć w moim przypadku jest to pracochłonne ale dla mnie ok.

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Grudnia 2018, 23:11:52 »
Ciekawy pomysł na umieszczenie opisu na paletach. Swoje trzymam na palecie w kapslach, nie wiem jeszcze jak umieścić ich opis.
Pomysły mam takie:
- pod kapslem przykleić nr monety
wada: jak dojdzie nowa moneta trzeba zmieniać w excelu też jej numer
- pod kapslem przyczepić szpilką nr monety
wada: bardzo pracochłonne, trzeba przyciąć szpilki bo są za długie, poprzekłuwać twardą paletę i podziurawić papier, który łatwo się gnie
- oznaczenie rantu kapsla mazakiem
wada: wszystkie się ścierają, posiadane kapsle maja ryflowany kant, przez co mała powierzchnia na zapis numeru
- wyrycie na rancie ostrym np cyrklem numerów
wada: słaba widoczność, a z wiekiem się wzrok nie polepszy, pracochłonne

 

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Przechowywanie monet
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Grudnia 2018, 00:29:21 »
miałem ten sam problem dlatego wybrałem palety z kwadratowymi otworami i poświęciłem jeden otworek na opis, w niektórych mam ten opis pod monetą ale to tylko przy wariantach stempli w danej odmianie bo i tak wiem co jest w danym rzędzie, ale przeważnie mam tak jak wyżej - karteczka z opisem + oczywiście wszystko w kompie, karteczki o tyle ułatwiają że jak sprawdzam czy mam daną monetę to od razu widzę czy to czego mi brakuje wg katalogu też brakuje na palecie i już wiem :)

 

R E K L A M A
aukcja monet