Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

• 17 Kwietnia 2024, 19:13:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: srebne monety,czyszczenie  (Przeczytany 55700 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rubinowakrew

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #45 dnia: 03 Kwietnia 2022, 11:34:20 »
1) amoniak i woda amoniakalna są substancjami mocno niebezpiecznymi ! Jeszcze brakuje nam zatruć amoniakiem. Naprawdę odradzam stosować.
2) niebieski dymek ... to nie żaden dym ale taki kolor mają rozpuszczone kompleksy miedzi (m.in. z amoniakiem).
3) pozbywając się amoniaku wlałbym na początek wodę do hmmm szklanki zmniejszając stężenie a poprzez to odparowanie gazowego amoniaku.

ad 3 - widzę, że w drugim filmie tak zrobił
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #46 dnia: 03 Kwietnia 2022, 12:07:34 »
Czy ten "specyfik" jest godny polecenia?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

rubinowakrew

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
    • Katalog Półtoraków
« Odpowiedź #47 dnia: 03 Kwietnia 2022, 12:19:29 »
z tego co widzę roztwór kwasu cytrynowego. Jeśli cena wysoka to już lepiej iść do sklepu i samemu zrobić.
Uznałbym go raczej za ostatnią deskę ratunku dla bardziej zniszczonych monet. Pan Chałupski na swoim blogu pisał o kwasku ostatnio.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: 03 Kwietnia 2022, 12:46:30 »
Odradzam stosowania wszelkich "specyfików" - to już gotowe mieszanki, a ja zawsze wolę dokładnie wiedzieć co jest w danym roztworze... (co do receptur patrz: Kołyszko, M., Konserwacja monet i medali)
Kupryt usuwam najczęściej mechanicznie, co jednak związane jest przede wszystkim z tym, iż monety z którymi mam do czynienia są miedziane / brązowe / posrebrzane i używanie na nich jakiegokolwiek kwasu jest hmmm... "niewskazane".   ;)

Zenon M.

PS. Dodam - jak zawsze - że jeśli nie wie się dokładnie jak i co, należy nie czyścić. Prawdopodobieństwo zniszczenia monety jest wysokie...

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #49 dnia: 03 Kwietnia 2022, 13:04:55 »
Osobiście używam winianu a tu bazą jest kwasek cytrynowy.Pytanie co jest bardziej inwazyjne. 5 %roztwor  winianu czy 10% kwasek cytrynowy stanowiacy podstawę tej miksury.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: 03 Kwietnia 2022, 13:24:44 »
Winian w roztworze wodorotlenku sody.
Kwas to kwas...
ZM

rubinowakrew

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
    • Katalog Półtoraków
« Odpowiedź #51 dnia: 03 Kwietnia 2022, 18:24:31 »
Odradzam stosowania wszelkich "specyfików" - to już gotowe mieszanki, a ja zawsze wolę dokładnie wiedzieć co jest w danym roztworze... (co do receptur patrz: Kołyszko, M., Konserwacja monet i medali)
Kupryt usuwam najczęściej mechanicznie, co jednak związane jest przede wszystkim z tym, iż monety z którymi mam do czynienia są miedziane / brązowe / posrebrzane i używanie na nich jakiegokolwiek kwasu jest hmmm... "niewskazane".   ;)

Zenon M.

PS. Dodam - jak zawsze - że jeśli nie wie się dokładnie jak i co, należy nie czyścić. Prawdopodobieństwo zniszczenia monety jest wysokie...

Ale skład można poznać. Wystarczy poprosić o MSDS czy jak kto woli kartę charakterystyki.

mariusan

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #52 dnia: 15 Kwietnia 2022, 22:22:59 »
Witam,
czy jest jakiś mało inwazyjny sposób aby wyczyścić te 3 krajcary Leopolda I z 1696 (srebro próby 0,414)? Widzę że ta skorupa jakby odłaziła ale kąpiel w wodzie z mydłem niewiele daje. Nie chce moczyć w wersenianie bo to zniszczy patynę. Moze zastosowac te specjalistycvzne ołowki? https://www.google.com/search?q=o%C5%82%C3%B3wki+do+czyszczenia+monet&rlz=1C1SQJL_enPL947PL947&sxsrf=ALeKk00ABG3vfgV6kUZlfFntWFNOKpEooA:1626926987862&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiy6L6p5_XxAhVR-aQKHQxWAwIQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1280&bih=577#imgrc=z3_4-P2XESnaOM

ktoś cos doradzi?

cancan

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #53 dnia: 16 Kwietnia 2022, 06:03:27 »
Nie wiem, czy to pomoże, ale zagotowałbym w wodzie.

O ołówkach pisano pochlebnie, ale ja nigdy nie zdołałem osiągnąć z nimi sukcesu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mariusz75

• Stały bywalec
« Odpowiedź #54 dnia: 16 Kwietnia 2022, 10:22:59 »
polecam tradycyjnie?... na kilka dni do oliwy z oliwek, osad na sto procent zmięknie, zejdzie wykałaczką, patyna zostanie. Moczenie w chemii, podgrzewanie... koniec monety :(
oliwa nigdy nie zaszkodzi srebrnej monecie!

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #55 dnia: 16 Kwietnia 2022, 11:37:48 »
oliwa...
ZM

Mariusz75

• Stały bywalec
« Odpowiedź #56 dnia: 16 Kwietnia 2022, 11:57:02 »
oliwa...
ZM
no cóż Panie Zenonie... oliwa może pomoże, na pewno nie zaszkodzi, pozostawianie monety w tym stanie nie ma sensu. Wiem że nie jest Pan fanem oliwy, pewnie też dlatego że efekt przy boratynkach, przy zastosowaniu tego specyfiku jest mizerny... Miałem kilka "sukcesów" przy sreberkach dzięki oliwie. Ale proszę zauważyć też dobry aspekt... tyle mniej kalorii  :D

mariusan

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #57 dnia: 16 Kwietnia 2022, 12:16:48 »
Zastanawiam się zastosować tu jakąś dobrą myjkę ultradźwiękową, widać że na monecie jest raczej brud a nie tlenek...
\
czy ktoś stosował myjkę ultradźwiękową do monet srebrnych o próbie poniżej 0,500 ? Polecacie jakaś konkretna? Jako roztworu chciałem użyć wody destylowanej i nie eksperymentować z płynami do myjek.\

Oliwy raczej nie będę stosował... ;)

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: 16 Kwietnia 2022, 13:08:03 »
oliwa...
ZM
no cóż Panie Zenonie... oliwa może pomoże, na pewno nie zaszkodzi, pozostawianie monety w tym stanie nie ma sensu. Wiem że nie jest Pan fanem oliwy, pewnie też dlatego że efekt przy boratynkach, przy zastosowaniu tego specyfiku jest mizerny... Miałem kilka "sukcesów" przy sreberkach dzięki oliwie. Ale proszę zauważyć też dobry aspekt... tyle mniej kalorii  :D
Ależ w tym przypadku jak najbardziej popieram pomysł z oliwą!!! Moje trzy kropki nie miały być wyrazem dezaprobaty!
Po namyśle, można też spróbować zamoczyć sreberko na krótko w kubeczku z wodą utlenioną - czasami pomaga na brud i twarde błoto.
Najważniejsze jednak, to uważać, by nie zadrapać powierzchni monety przy usuwaniu tego paskudztwa...
Stosowania myjki ultradźwiękowej odradzam. Kol. Chałupski wypróbował - na jego blogu można poczytać o rezultatach.

Zenon M.

mariusan

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #59 dnia: 16 Kwietnia 2022, 15:08:15 »
Dziękuję.
Może to głupie pytanie, ale czy oliwa z oliwek nie zawiera jakichś kwasów, które zniszczą monetę? W czym potem przemyć monetę po wymoczeniu w oliwie, w acetonie, spirytusie?

Czytałem na blogu pana Chałupskiego o stosowaniu myjki do boratynek, nie było dobrych rezultatów to fakt. Ale czy ktoś próbował myjki do monet z lichego srebra? czy myjka ultradźwiękowa może zaszkodzić monecie srebrnej ? Chciałem zapytać z czystej ciekawości...

R E K L A M A
aukcja monet