Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:59:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: srebne monety,czyszczenie  (Przeczytany 55448 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

diver1981

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
srebne monety,czyszczenie
« dnia: 27 Marca 2009, 20:16:39 »
czesc jestem na forum tym nowy wiec prosze ofachowa porade:
1)kwasek cytrynowy vs amoniak
2)jaki roztwor amoniaku w %
3)czy jezeli srebro jest słabszej próby to amoniak moze zaszkodzic?
4)czy ten podany w linku moze byc?    http://www.allegro.pl/item594229205_amoniak_woda_amoniakalna_cz_d_a_25_1l.html
http://www.allegro.pl/item594229205_amoniak_woda_amoniakalna_cz_d_a_25_1l.html
5)ile czesci wody na ten 25%?
6)ile ma moniak lezakowac?
7)czy woda po wszystkim wystarczy?
dziekuje  ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2017, 12:59:08 wysłana przez TomekP »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Marca 2009, 21:15:29 »
Nie czyść amoniakiem i kwaskiem monet ze srebra, zrobisz wżery które li tylko zniszczą monetę i cenną patynę. Dzięki patynie moneta ma większą wartość. Tworzenie klamek - czyszczonych monet, bardzo odrzuca prawdziwych kolekcjonerów, ludziom wydaje się że jeśli monetka błyszczy jak psu j...a to jest cenna, jest to jak najbardziej mylne podejście. Jeżeli koniecznie musisz czyścić to użyj wody i solidnie osusz w ścierce. ewentualnie długie leżakowanie w oliwce monetek miedzianych... Pokaż fotki, jak wyglądają monety które chcesz czyścić, często ludzie czyszczą wartościowe monety, a po czyszczeniu stają się bezwartościowym złomem... aż tylko się w człowieku coś gotuje jak widzi ile piękna uleciało z tej monety. Monety wyjęte z ziemi, mają piękną historyczną patynę, naturalna osłona przed światem zewnętrznym, oczyszczenie takiej blaszki spowoduje nieodwracalne straty. Jeżeli chcesz tymi środkami czyścić srebro, to niech to będą sztućce, łyżki widelce ale z dobrej próby srebra (pewnie kolekcjonerzy sztućców również powiedzą nie czyść), od monety z daleka! dlaczego ludzie wciąż się upierają przy czyszczeniu monet..?   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

diver1981

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marca 2009, 10:14:03 »
wiesz chodzi o to ze ja tu wszystko rozumie i sie zgadzam tylko chodzi o monety z ziemi czyli;
skamieniala ziemia ruzne naloty z tlenkow innych metali trad cynowy.wiem ze miedziaki to olivka ale srebne chybnym nie da rady wiec co w takiej sytuacji proponujesz.ja glownie mysle o srebrze z wykopkow

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Marca 2009, 10:41:41 »
Czyszczenie monet to wielka sztuka, wymagająca cierpliwości niczym u modelarza, chirurga. Do każdej monetki podchodzi się indywidualnie, nie można ich wszystkich potraktować zbiorowo i wrzucić do jakiegoś kwasu brrr. Monetki które chcesz oczyścić najlepiej umieść ich zdjęcie, być może wtedy będzie ktoś w stanie doradzić jak się pozbyć danego wykwitu na niej, ale trzeba się liczyć z tym, że pozbycie się takiego parcha, spowoduje ingerencję w zdrowej blaszce. Potrzebne są narzędzia dentystyczne do zdejmowania osadów... Sama elektroliza również może nie pomóc lecz zaszkodzić, trzeba zaznajomić się z tematem chemii. Monetki z ziemi to najlepiej umyć pod bieżącą wodą, ewentualnie starą miękką szczoteczką do zębów zdjąć ziemię. Pamiętać o dokładnym wysuszeniu. Niektórzy wkładają monetę na chwilkę do oliwy, następnie kładą tak aby dolna jak i górna krawędź monety [schemat  _ /|  środkowa kreska to moneta] opierała się jak najmniejszą powierzchnią. Poczekać aż wyschnie oliwka. I zakonserwowana blaszka może iść na spoczynek do klasera czy palety. Osobiście odradzam czyszczenie monet, zostaw takie jakie są, lepiej mieć parcha na monetce niż mieć złom numizmatyczny... bez patyny i pełno wżerów.

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

diver1981

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Marca 2009, 10:57:16 »
zgadzam sie z toba ale jezeli na moniaku jest takie cus to korozja postepuje dalej bo pal licho jesli jest i juz.elektroliza to raczej chba na miedziaki i to skamieniale np.rzymki pozatym elektro sciaga patyne co jest stosunkowo niepozadane.kolejna sprawa to oliwka srebro tez oliwkowac? a pozniej jeszcze nia konserwowac?mam znajomego eksperta z ossolineum pana j. niewiem czy znasz no i on mimowil ze dobrym i tanim sposobem jest fiksatywa do metali(matowa)

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Marca 2009, 11:22:02 »
Nie jestem konserwatorem zabytków, nie czyszczę monet bo nie mam takich problemów. Zbieram monety ładnie zachowane, bez parchów w zdrowej patynie z epoki. Nie znam Pana J  z Ossolineum. Skoro znasz specjalistę to mu zaufaj. My nie jesteśmy od doradzania w sprawie czyszczenia walorów numizmatycznych, jesteśmy w większości kolekcjonerami, zaopatrującymi się w monety na różnych giełdach aukcjach i tym podobnych... możemy jedynie pogadać o historii monet, ich wartości, estetyce, propagandzie. Nie spotkałem jeszcze by ktoś miał problem z narastającą korozją tu na forum, przykre że takie wypryski psują monetę. Mam nadzieję, że twój znajomy pomoże Tobie w pozbyciu się tego paskudztwa. Mógł byś nam pokazać tą monetkę przed i po oczyszczeniu. Ewentualnie napisać co robić w takich przypadkach.     
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

diver1981

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Marca 2009, 11:31:33 »
oni tam maja mase chemi na kazdy stop inna rozne kompiele wiec na domowe warunki lipa(a do tego drogie ze hoho).nieomieszkam wam pokazac nowych nabytkow jak i znalezisk teraz srebra mam malo tylko niemcy okres wojenny ale to zakupione w sklepie.napewno jesli pomozozecie to skozystam w waszej pomocy w przyszlosci w wycenie oraz identyfikacji bede bardzo wdzieczny.dzieki za odpowiec diver

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Marca 2009, 11:59:29 »
Jest to laboratorium, tak więc muszą być zaopatrzeni w niezły sprzęt specjalistyczny. A my drobne żuczki, musimy sobie radzić inaczej, jeśli w ogóle jesteśmy w stanie coś zdziałać. Jeżeli faktycznie ktoś chce zająć się czyszczeniem i konserwacją, to powinien robić wszystko by takie bądź skromniejsze laboratorium zbudować, no i po pierwsze przestudiować sporo literatury, pogadać z laborantami, nabrać doświadczenia na czyszczeniu innych korozji. Jeżeli masz możliwość, to podrzuć znajomemu tą monetkę niech oczyści. Jeśli nie może tego zrobić, to niech Tobie doradzi co zrobić, ewentualnie do kogo się zgłosić.  Z miłą chęcią obejrzymy twoje zdobycze.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Vinn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Kwietnia 2009, 21:30:23 »
Elekrtoliza: bujda, no chyba że chcesz wydobyć pojedyńczy pierwiasetk, ale mało opłacalene jest to w przypadku monet o próbie mniejszej niż 0,999
kwasek cytrynowy: bujda, mimo, ze to naprawde słaby kwas daje ciekawe efekty kolorystyczne zwłaszcza u monet z dużą zawartością miedzi.
Oliwka: nie sprawdzałem, nie wiem.

Co do brydu, to tylko rozmiękczyć (podobno oliwką) i zdejmować kolene warstwy odmiekłego brudu.

Najlepsze do czyszczenia są ultradźwięki, ale to tylko w erze... lub za grube $$

Greszel

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Marca 2011, 17:03:43 »
Witam

a co myslicie (i jakie macie doświadczenia praktyczne - o ile macie) z takimi środkami jak te dostępne na Allegro typu Limpinox, Gold Silver, Lindner do monet srebrnych, Leuchtturm do monet srebrnych itp.itd.

Czy ktos z Was tego próbował - oczywiście pytam równiez w kontekście ineusuwania patyny przez tego typu srodki, a jedynie walkę z zabrudzeniami i innymi "niepożądanymi elementami"

pozdrawiam wiosennie!

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marca 2011, 19:08:00 »
Limpinox zmywa wszystko. Patynę w pierwszej kolejności.

Greszel

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Marca 2011, 15:04:11 »
to może trzeba go rozcieńczyć ?
podobno zawiera 10-20 % kwasu fosforowego

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Marca 2011, 16:32:10 »
jak zawiera kwas fosforowy to co najwyżej do rdzy się nadaje
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Czerwca 2013, 13:36:34 »
Nigdy nie bawiłem się w czyszczenie ale niestety parę razy kupiłem monety, które ktoś wcześniej potraktował w taki sposób.
Każda z nich wyglądała jak zniszczona, sztucznie wypolerowana.
Poniżej wstawiam przykład, co jeszcze może spowodować taka zabawa.
Patrząc na zdjęcia od razu rzucają się w oczy jakby "pęcherzyki" powietrza na powierzchni. Moim zdaniem to właśnie reakcja na jakieś chemiczne czyszczenie.
Piszę o tym żeby przestrzec osoby pragnące czyścić swoje monety.

PS. Nabyłem tego czworaka w słabym stanie tylko i wyłącznie z powodu jego rzadkiej cechy, kółek jako przerywniki na rewersie.
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwca 2013, 13:41:14 wysłana przez pasjonatort »
Norbert

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: srebne monety,czyszczenie
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lipca 2013, 12:31:51 »
No ja niestety też kupiłem czyszczoną monetę choć na zdjęciu wyglądała całkiem przyzwoicie. Niestety w rzeczywistości świeci się jak psu kulki i przez to wygląda odpustowo. W sumie będzie to dla mnie jakaś nauczka choć nie wiem czy jestem w stanie ustrzec się przed tego typu zakupami bo teraz przeglądając choćby aukcje WCN-u większość wygląda mi na czyszczone

 

R E K L A M A
aukcja monet