Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:31:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: monety obiegowe bite stemplem lustrzanym  (Przeczytany 11183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Artur

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
monety obiegowe bite stemplem lustrzanym
« dnia: 13 Stycznia 2013, 23:18:00 »
witam
czy ktoś posiada może informacje o monetach obiegowych II RP bitych stemplem lustrzanym?
kilka pojawiło się w ostatnich latach na aukcjach, wide ostatnia aukcja Pawła Niemczyka, ale nie ma źródłowych informacji na temat tych monet
Parchimowicz zamieścił w katalogu 5 złotych z głową kobiety z 1932 roku
Czy istaniały tego typu próby wszystkich egzemlplarzy obiegówek?
jaki mógł być ich nakład?
oczywiście nie chodzi mi o lustrzanki groszaków - bo to zupełnie inny temat
z poważaniem
Artur

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: monety obiegowe bite stemplem lustrzanym
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Stycznia 2013, 10:07:15 »
Część monet w latach 1930-34 była bita specjalnym stemplami określanymi jako polerowane z przeznaczeniem kolekcjonerskim - dotyczy to zarówno monet srebrnych jak i groszowych. Otrzymywało się je na drodze wymiany za taką samą, zwykłą monetę w Muzeum Numizmatycznym Mennicy Państwowej. Źródłem są komunikaty MN publikowane w Wiadomościach Numizmatycznych. Wszystkie uwzględnione w komunikatach monety są opisane w tym katalogu: http://m4n.pl/monety/000/9027m000.xml
Pozdrawiam,
Krzysiek

Artur

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: monety obiegowe bite stemplem lustrzanym
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Stycznia 2013, 15:34:12 »
dzięki za odp, Twój katalog to codziennie przed spaniem przeglądam:)
a co do tych monet lustrzanych to już np. ukazała się głowa kobiety z 1933 wybita lustrzanym bez napisu próba- z tego co widziałem nie masz jej jeszcze chyba w katalogu
i największy problem mam z nakładem
np. jeżeli chodzi o głowę 5 złotych z 1932 to do tej pory na rynku ukazały sie dwa egzeplarze - każdy z nich już był po około 3 razy sprzedawany - na HA, u Kunkera, u Niemczyka, na Tritonie - jeden z nich jest z kolekcji Karolkiewicza - ale cały czas to te same dwa egzemplarze - obydwa w pudełkach NGC
zasłyszałem informację że w wypadku tych monet wybito ich konkretnie po dwa egzemplarze stemplem lustrzanym - dotyczyło to prawie każdej monety obiegowej (groszaki bite za granicą były w większej ilości, to samo sobieski i traugutt - tych było po 100 sztuk - ale je łatwo poznać po rancie) - więc tu chodzi o pozostałe obiegówki ,pza tymi wyjatkami, które do tej pory nie pojawialy się w katalogch, może ze względu na tak niski nakład - to by było trochę w sprzeczności z tą wymianą zwykłych na lustrzane w mennicy - byłoby ich chyba znacznie więcej na rynku...., możliwe też że inne egzemplarze nie zostały rozpoznane,
pozdrawiam
Artur

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: monety obiegowe bite stemplem lustrzanym
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Stycznia 2013, 02:22:43 »
Jak rozpoznać lustrzany stempel na obiegówkach II RP?  Chodzi mi o cechy inne niz naprzyklad rant.

 

R E K L A M A
aukcja monet