Aktualności:

  • 30 Październik 2020, 20:26:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dni otwarte NBP  (Przeczytany 1797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ciacho1984

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
Dni otwarte NBP
« dnia: 28 Marzec 2009, 15:44:58 »
W ten weekend w Krakowie są dni otarte NBP.

Za stroną NBP

Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Krakowie zaprasza serdecznie na Dni Otwarte Oddziału organizowane w dniach 28-29 marca 2009 r., w godz. 10.00-14.00.

W czasie wizyty w siedzibie NBP w Krakowie, przy ul. Basztowej 20, będzie można poznać historię, funkcje i zadania banku centralnego, zobaczyć unikalną kolekcję monet, poznać dawne i obecne techniki mennicze a także poszerzyć wiedzę nt. Unii Gospodarczo-Walutowej i euro. Pokażemy jakie czynności wykonują pracownicy skarbca, nauczymy jak rozpoznawać fałszywe banknoty oraz zaprezentujemy internetowy Portal Edukacji Ekonomicznej NBPortal.

Dodatkową atrakcję dla zwiedzających będą stanowić: sztaba złota, barwna prezentacja dawnej sztuki mincerskiej prowadzona przez mistrzów cechu menniczego w strojach z epoki zwieńczona otrzymaniem certyfikatu odbycia praktyki czeladniczej, maszyna do sortowania i liczenia bilonu oraz stanowisko mincerza, gdzie każdy będzie mógł wybić sobie pamiątkowy żeton.

Dla wszystkich odwiedzających mamy upominek - niespodziankę.Dziś wybrałem się zobaczyć jak to wygląda w praktyce, dla mnie trochę złe rozplanowanie , gdyż puszczany wykład o NBP ciekawy, ale umiejscowiony blisko wyjścia, przez co często słychać rozmowy innych ludzi. Żeton pamiątkowy, ładna pamiątka szczególnie jak ktoś planuje wybrać się z dzieckiem.

Miły akcent to możliwość potrzymania sztaby złota o wartości około 1,2 mln złotych :) .

Co do samych monet na dole umiejscowione zostały tylko monety GN i srebrne współcześnie wybijane monety. Na 1 piętrze wystawa monet związanych z solidarnością. Szkoda, że nie zaprezentowano żadnych prób międzywojennych, albo złotych dukatów, które były prezentowane na filmie NBP.
Prezent to paczka zniszczonych banknotów, w moim przypadku było to 10 zł=13000 zł, ale widziałem, że ludzie mieli też paczki 50 zł.


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet