Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:33:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego  (Przeczytany 38029 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lopciu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« dnia: 27 Marca 2013, 17:15:46 »
Witam,

Poszukuję informacji na temat tych III halerzy.
Znalazłem ją w Kopickim, ale informacje tam są ogólne.
Czy może ktoś mi pomóc gdzie była bita ta moneta, dla jakich ziem i czy to często spotykana moneta.
Jakoś nie mogę jej znaleźć nigdzie w necie. Jedyne informacje jakie dostałem wcześniej to
"
J.A. Szwagrzyk w "Pieniądzu na ziemiach polskich X-XX w." (Ossolineum, 1973 rok) podaje:
3 halerze,
chronologia emisji: 1622, 1623
rodzaj kruszcu: miedź
znaki mincerskie, uwagi: brak, waga ok. 0,35 g
ilość egz. - liczne
odmiany stempli: 12, 10
Bity w mennicy oławskiej i innych nieokreślonych "

Za pomoc z góry dziękuję
Oto zdjęcia tej monety.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwietnia 2014, 23:52:49 wysłana przez lopciu »

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marca 2013, 09:16:43 »
Trudno o niej coś znaleźć, bo niewiele wiadomo - nie zachowały się żadne akta mennicze. Jest to miedziana trzyhalerzówka - ówcześnie najdrobniejsza moneta, z okresu wielkiej inflacji tzw. "Kipper und Wipperzeit", bita w latach 1622-1623. Bardzo szybko wypadła z obiegu ze względu na znikomą wartość. Używana lokalnie, na Dolnym Śląsku. Mennica, sadząc po rysunku (porównując z innymi nominałami) Oława albo Złoty Stok, nie wykluczone, że jakaś inna, nieznana. Emitent - Albo Jerzy Rudolf, albo jego brat, Jan Krystian (w 1621 roku podzielili oddziedziczone ziemie, wcześniej rządzili wspólnie). Ten egzemplarz jest z 1622 roku (cyferki 2-2 obok górnej tarczy). Bardzo rzadka moneta, wielokrotnie rzadsza niż legnickie i złotoryjskie - z orłem i inicjałami GB), występuje tak samo rzadko jak trzyhalerzowki z Oleśnicy.  Oprócz tego w bardzo dobrym stanie, jak na miedziaka.
« Ostatnia zmiana: 28 Marca 2013, 11:07:46 wysłana przez Gradiv »

lopciu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marca 2013, 20:16:44 »
Dziękuję Gradiv za pomoc.
Szkoda, że tak mało jest informacji na temat tej monety i nie ma do czego się odnieść. Nawet nie znalzłem jej na portalach aukcyjnych. Dziwi więc mnie informacja Szwagrzyka, że ilość egzemlarzy jest liczna.
Jeszcze raz dziękuje za pomoc

Pozdrawiam,
Lopciu

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Kwietnia 2013, 20:06:14 »
U Szwagrzyka jest dużo informacji z sufitu, zwłaszcza w pierwszym wydaniu. W drugim, z 1990 r. (poz. 1658) opis jest już bez tych "szczegółów", za to z niezłą fotką.

krzysztofgg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwietnia 2013, 11:20:56 »
Gradiv ma wiele racji.Ja mogę dołozyć od siebie że mimo iz moneta wygląda na bicie złotostockie,to z.stok bym wykluczył, dlatego iz mennica działała do 1621 roku dlatego stawiałbym na Oławę,chociaż niewykluczone że jeszcze gdzie indziej.Monety tego typu są niezwykle rzadkie i nie martwiłbym się tym że trudno znaleść informacje na ich temat.
To raczej powód do radości

Nawet na temat monet 3 krajcarowych niema dokładnych informacji a co dopiero to
Zadziwia mnie to że ilość egzemplarzy; liczne
Wystarczy sledzić aukcje, żeby wiedzieć że o taką monetę nie tylko trudno ale jej zdobycie jest niemal niemożliwe

lopciu- gratulacje,znakjomita sztuka bo na ten nominał cięzko o lepszy stan zachowania nie wspominając o rzadkości

Katalogi są tylko sugestią,wskazówką w tych sprawach i nie należy brać zbyt poważnie tego co tam pisze
Ja mówię to co podpowiada mi doświadczenie
Krzysiek

lopciu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Kwietnia 2013, 00:28:43 »
Monety tego typu są niezwykle rzadkie i nie martwiłbym się tym że trudno znaleść informacje na ich temat.
To raczej powód do radości

Oczywiście, że się cieszę z powodu  rzadkości tej monety :) .
A  jednak martwi mnie mała ilość informacji na jej temat, bo każdy chce jak nawięcej wiedzieć o monetach w swojej kolekcji. No cóż " jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma"

Co do stanu zachowania, to w realu zdecydowanie lepiej wygląda :)
Katalogami już dawno się nie sugeruję jeśli chodzi o stopień rzadkości.

Jeszcze raz dziękuję Gradiv i krzysztofgg za pomoc.

Pozdrawiam,
Lopciu



SirBadFate

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Kwietnia 2014, 11:22:05 »
Podepnę się pod wątek jeśli można bo temat jak najbardziej pasuje  :)
Jakiś czas temu wpadła mi do kolekcji trój-halerzówek taka.
U Kopickiego nie występuje, natomiast pan Kalinowski w "Pieniądzu miasta Legnica" zamieszcza ją pod pozycją 82 odnosząc ją jednak do 8663 i innej monety u pana Edmunda.
Do stopni rzadkości oczywiście trzeba podchodzić z pewną rezerwą, jednak obie trójhalerzówki Legnickie z datą z moich obserwacji trafiają się w handlu i nie tylko rzadko, odmiany której zdjęcia zamieszczam nie znalazłem np w zbiorze Narodowego Muzeum w Warszawie.
Myślę, że skoro pozycja 83 w w/w opracowaniu pana Kalinowskiego ma R3 to i 82 również zasługuje na odróżnienie w dostępności od tych bardziej pospolitych bitych bez daty.
Jeśli się mylę to proszę bardziej doświadczonych kolegów o poprawienie mnie  :)

P.S Przepraszam za jakość zdjęć, nie mam na chwilę obecną możliwości zrobienia lepszych.
« Ostatnia zmiana: 04 Kwietnia 2014, 11:25:01 wysłana przez SirBadFate »

krzysztofgg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Kwietnia 2014, 00:39:56 »
na tej stronie też podobna rzecz,jednak linka daję ze wzgledu na to co jest w katalogu
---Mennica nieokreslona---
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum25/3halerze.jpg

SirBadFate

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Czerwca 2014, 12:14:17 »
Moja ciekawość nadal nie zaspokojona więc podbijam wątek :)

Natan

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Czerwca 2014, 21:02:51 »
Witam
U Kalinowskiego jest to poz.82. U Kopickiego nie ma tej odmiany więc nie rozumiem skąd takie odniesienie w tym katalogu, 8663 to odmiana tylko z kluczem. Moneta na pewno rzadka i R2 to trochę to za mało moim zdaniem.
Pozdrawiam

krzysztofgg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Czerwca 2014, 21:56:34 »
SirBadFate
Milczenie w tej sytuacji może mieć większą wymowę niżeli rozpisywanie się na temat rzadkości monety.
Co chcesz wiedzieć? że dodatkowo blaszce sprzyja stan zachowania,co przekłada się również na cenę? no to piszę.
Nie porywnywałbym jednak z trzyhalerzówką kolegi twojej.Osobiście wolałbym mieć w zbiorze monetę lopcia mimo iż jest w gorszym stanie

SirBadFate

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Czerwca 2014, 22:37:59 »
Dziękuję za odpowiedzi.
Broń Boże moim celem nie było porównywanie monet mojej i lopcia, chodziło mi o wyjaśnienie, a w zasadzie o potwierdzenie domysłów co do błędu u Pana Kalinowskiego, i jak pan zauważył, oceny rzadkości jako nieistniejącej w katalogach, przynajmniej tych mi znanych.
Wypowiedź pańska i pana Natana całkowicie zaspokoiła moją ciekawość :)
Pozdrawiam

meko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Kwietnia 2015, 19:43:06 »
TPZN nr 49

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Kwietnia 2015, 22:53:03 »
Na pewno nie jest to greszel/dreier, takie jednostronne monety w tym czasie i miejscu to raczej fenigi (1/2 krajcara = 2 halerze). Dziwna sztuka, szczegóły rysunku jakoś niebezpiecznie przypominają równie dziwną trzykrajcarówkę z datą 1621, z sąsiedniego wątku http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,7052.0.html

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: III halerze Jerzego Rudolfa Legnickiego
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Kwietnia 2015, 11:20:53 »
To ciekawe co Pan mówi, bo przeglądając katalogi odnoszę zupełnie inne wrażenie. W tym miejscu i czasie jednostronnie były właśnie bite halerze (zarówno jedno jak i trój halerzówki), wyjątek stanowią dwustronne 4 halerze Karola Habsburga (Nysa). Jedyne fenigi za Jana Krystiana i Jerzego Rudolfa były dwustronne. Dreiery bite trochę wcześniej również były dwustronne.
Jeżeli faktycznie nie są to trzy halerze to prędzej stawiałbym na jednego halerza
« Ostatnia zmiana: 25 Kwietnia 2015, 11:23:13 wysłana przez zenon »

 

R E K L A M A
aukcja monet