Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:00:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?  (Przeczytany 46380 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #45 dnia: 14 Września 2013, 22:31:54 »
Podpisuję się obiema rękami. Czapki z głów przed organizatorami! Wystawa jest świetna, taki przekrój mennictwa republiki to coś naprawdę unikatowego i smakowitego. Samo najlepsze mięsko w dużej ilości z pięknie wydanym katalogiem na deser ;D Kto nie widział, ten jeszcze ma szansę...
A warsztaty były bardzo ciekawe w każdej części - tej oficjalnej oraz tej mniej formalnej, "po godzinach". Te późne gawędy numizmatyczno-historyczno-archeologiczne mają niesamowity klimat. Cieszę się też, że - mimo pogody do bani - udało nam się zobaczyć jeszcze co nieco w Brodnicy, w szczególności Muzeum, piwnice zamkowe i ciekawe ekspozycje w Spichlerzu. Wszystko fascynujące, szczególnie jeśli się zwiedza w tak doborowym towarzystwie. Dziękuję organizatorom oraz wszystkim uczestnikom za ten bardzo ciekawie i przyjemnie spędzony razem czas!
Przemek

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #46 dnia: 15 Września 2013, 00:40:52 »
Witam,
VII edycja TWNA już za nami. Było naprawdę fajnie i merytorycznie. Poziom wykładów jak zwykle wysoki - a ich różnorodność dała szanse, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przyznaję, że mnie osobiście bardzo zainteresował wykład Jacka. Choć monety celtyckie są dla mnie "czarną magią" to jednak kapitalnie było słuchać o nowym odkryciu Jacka i kolegów. Inne wykłady też były ciekawe, jedyne czego żałuję, że nie udało mi się zdążyć na wykład Krzyśka o pozaekonomicznym wykorzystaniu monet.
Druga sprawa to wystawa - chapeau bas dla organizatorów oraz kolegów, którzy posiadają takie fajniutkie monetki. Nie ma w Polsce wiele miejsc gdzie jest taka wystawa. Mam nadzieję, że choć trochę ludzi ją obejrzy - jednak po tym co wypisują o niej woła o pomstę do nieba. Dziennikarz czy Urząd Miasta znają się nie ma co ;):
Cytuj
Brodnickie muzeum zaprasza od 13 września do zwiedzania wystawy pn. "Mennictwo republiki rzymskiej od początków do 31 r p.n.e. prezentowanej w Bramie Chełmińskiej przy ul. Mały Rynek 4. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja "Traditio Europae", która prowadzi szeroko pojętą działalność badawczą, popularno-naukową i wychowawczą w zakresie antyku grecko-rzymskiego. Członkowie fundacji wychodzą z założenia, że nie ma kultury bez tradycji i że postęp, z którego dobrodziejstw wszyscy korzystamy, nie może skazywać na zagładę i zapomnienie przeszłości będącej fundamentem całej tradycji europejskiej. Na wystawie obejrzeć będzie można monety rzymskie pochodzą z pięciu prywatnych kolekcji. Państwo rzymskie stworzyło doskonałe warunki do wymiany handlowej wewnętrznej i zewnętrznej dzięki utworzeniu jednolitego systemu monetarnego. Monety rzymskie były wysoko cenione również poza granicami imperium wśród ludów, które nie miały własnego systemu pieniężnego, a przyjmowały i chętnie gromadziły rzymskie monety. Starożytni rzymianie posługiwali się także srebrnikami. Były to kawałki srebra, którymi posługiwano się tak, jak monetami. Taka forma płatności dotyczyła jednak tylko osób innej nacji niż rzymska. Srebrnikami zapłacono między innymi Judaszowi za zdradzenie Jezusa. O monetach prezentowanych na wystawie podczas wernisażu opowiedzą prof. Bartosz Awianowicz z UMK W Toruniu, Marian Marciniak dyr. Muzeum w Brodnicy, Marek Burakiewicz, Jan Ławrynowicz i Andrzej Szymanowski – kolekcjonerzy. Wszystkich zainteresowanych grecko-rzymską kulturą i jej częścią, jaką są monety organizatorzy wystawy zapraszają również do udziału w VII edycji Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej, które odbywa się będą od 12 do 14 wrześia w Brodnicy w Pałacu Anny Wazówny. Warsztaty organizowane są pod patronatem Zarządu Głównego PTN oraz Institut für Numismatik und Geldgeschichte, Universität Wien. Szczegóły organizacyjne warsztatów pod nr. tel. 56 49 505 70.


Read more: http://www.brodnica.net/wiadomosci/9029/starozytne_monety_na_wystawie.html#ixzz2euQUjWnN

Trzecia sprawa: to nasze rozmowy w kuluarach. Było jak zawsze - wyśmienicie. Ach, te nocne Polaków rozmowy ....

Jeszcze raz - słowa pochwały dla organizatorów - za wystawę oraz Warsztaty!!!
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #47 dnia: 15 Września 2013, 08:28:11 »
Zazdraszczam tym, co dotarli :)

I niesmialo podpytam juz post factum - moze zostaly jakies katalogi do "rozdystrybuowania" - via allegro? tutaj? bo bardzo chetnie bym kupil :)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #48 dnia: 15 Września 2013, 09:32:22 »
Nie pozostaje mi nic innego, jak przyłączyć się chóru dziękczynnego dla organizatorów i prelegentów - kawał solidnej roboty!

Pomysł z jednoczesną wystawą w Muzeum w Brodnicy okazał się strzałem w dziesiątkę. Zaprezentowane grubo przeszło trzysta monet ze kolekcji NASZYCH KOLEGÓW, zebrane w jednym miejscu, dobrane tematycznie i chronologicznie, robiło spore wrażenie.
Sam sposób prezentacji i eksponowania monet, powinien stać się przykładem dla innych muzealników, jak tego typu obiekty powinny być umieszczane na wystawach. Podwieszone ramy z trójwarstwowej pleksi, gdzie środkowa warstwa miała wycięte otworki do umieszczania w nich monet, daje swobodę spojrzenia na monetę  z każdej strony. W muzeach to wielka rzadkość, więc wielkie brawa dla Gospodarza za pomysł i realizację. Ale co się dziwić, w końcu Marian to nasz człowiek, zarażony tą samą numizmatyczną pasją, więc jako wielki miłośnik monet antycznych, doskonale wiedział jak je najlepiej wyeksponować. BRAWO!

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #49 dnia: 15 Września 2013, 20:40:08 »
Salvete Amici Cari,

w imieniu organizatorów bardzo serdecznie wszystkim Wam dziękuję za przybycie i za miłe słowa. Dziękuję również Marianowi za użyczenie nam gościny nie tylko na trzydniowe obrady VII edycji TWNA, lecz również, przede wszystkim, za namawianie mnie na zorganizowanie wystawy w Muzeum w Brodnicy! Wzbogacenie Warsztatów o wystawę to znakomity pomysł na letnio-jesienną edycję TWNA, zwłaszcza że dzięki niej wiedza o mennictwie antycznym trafi także do osób mniej zaznajomionych z historią i kulturą starożytną (na otwarciu wystawy wśród nieprzebranych tłumów byli również gimnazjaliści i licealiści!), a dzięki katalogowi wszyscy mamy bardzo konkretną "warsztatową" pamiątkę.
A propos naszego (mini)katalogu, jest on do nabycia w Muzeum w Brodnicy. Sam też dysponuję częścią egzemplarzy, jednak sprzedaż rozpocznę dopiero, kiedy dostanę rachunek z drukarni i będę wiedział, ile nas to szczęście kosztowało. Tymczasem, poza zdjęciami z wystawy i naszych obrad, przesyłam skany kilku stron na zachętę...

Valete!

B.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #50 dnia: 15 Września 2013, 20:41:35 »
... i zdjęcia z obrad oraz z katalogu (pierwszy i ostatni raz składałem książkę w Wordzie - droga przez mękę ;))...
« Ostatnia zmiana: 15 Września 2013, 20:44:00 wysłana przez Hermogenes »

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #51 dnia: 19 Września 2013, 15:00:23 »
Kochani,

Chciałbym się dołączyć do fanklubu i podziękować Marianowi i Bartkowi za ten szczególny rodzaj przeżyć, jaki nam zafundowali. Brodnica to piękne „kompaktowe” miasto, gdzie wszędzie jest blisko, a warunki do wystaw są wspaniałe. Włączenie monograficznych wystaw do TWNA to genialne posunięcie propagandowe (dla numizmatyki antycznej), ale również okazja dla nas kolekcjonerów, abyśmy „odkurzyli” zbiory, opracowali je, poukładali, napisali parę słów i pokazali innym. Dla mnie osobiście to duża sprawa, bo po pierwsze okazało się, że potrafimy nie tylko konkurować na aukcjach, ale wspólnie zbudować coś dużego, dającego powody do dumy i satysfakcji. Bartku, Janku, Marku i Marianku … dziękuję Wam!!!

Ten pomysł może być z powodzeniem kontynuowany na kolejnych warsztatach, obejmując kolejne epoki w dziejach Rzymu: pryncypat, a później dominat. Mennictwo Rzymu, Mennictwo prowincji …etc. etc. Wiem, co mówię, bo widzę jak błyszczą Wam oczy kiedy w kuluarach pokazujecie palety ze swoimi „maleństwami”. Każdy z Was będzie mógł doświadczyć satysfakcji z tego, że inni, (choć przez chwilę) będą mogli obcować z kawałkami przeszłości. Bartku, chyba dałoby radę? W Toruniu również …?
Raduje spory tłumek, który temu towarzyszył, a szczególnie młodzieży.

Hotel STORK też spełnił, lub nawet przekroczył oczekiwania … bomba.

Załączam parę fotek z przygotowań i wystawy.

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Września 2013, 15:08:04 »
Serdecznie gratuluję Kolegom udanych warsztatów . Widać, że z każdą edycją  warsztaty nabierają rozmachu i stają się ważną pozycją w numizmatycznym śwatku . Świetny pomysł z wystawą będzie procentował zainfekowanymi antykiem, a wiadomo, że ta choroba jest nieuleczalna :).
Pozdrawiam .
Janusz.
« Ostatnia zmiana: 23 Września 2013, 15:17:31 wysłana przez Julek C »

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Września 2013, 17:23:04 »
Wreszcie odetchnąłem i mogę przyłączyć się do podziękowań. Szkoda, ze musialem uciekać w sobotę rano. Oczywiście jesli tylko dojdzie do kolejnej edycji to się już dziś zapisuję. Pozdrawiam waszystkich uczestnikow i dziękuję za wspolnie spedzony czas. Przemku, Janku, odezwę się jak się konkretniej ogarnę. Na koniec podzielę sie swoim szczesciem. Dzis o 12.15 pojawił się Kubuś.  3330g i 54cm.
Pozdrawiam
Piotr

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Września 2013, 18:34:41 »
Serdeczne gratulacje, Piotrze!!!
Miło ze strony Kubusia, że poczekał i pozwolił Tacie skorzystać z Warsztatów. :)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #55 dnia: 23 Września 2013, 20:23:19 »
Cytuj
Dzis o 12.15 pojawił się Kubuś.  3330g i 54cm.

Gratulacje Piotrze!

Małemu Kubusiowi powinieneś sprawić na zachętę jakieś błyszczące zabaweczki ;)
Dla przykładu takie skromne żółtko, ale adekwatne do wydarzenia...

Pozdrawiam,
Tomek


Dodam tylko, że zabaweczka pochodzi ze zbiorów Staatliche Museen Berlin
« Ostatnia zmiana: 23 Września 2013, 20:25:48 wysłana przez Tomanek »

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #56 dnia: 24 Września 2013, 01:16:57 »
Gratulacje dla Mamy i Taty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przez te całe Warsztaty w moim zbieractwie pojawił się całkiem nowy trop a mianowicie zainteresowałem się "drobnymi" sreberkami z czasów Republiki. Początki są bolesne ale z rozmachem zapoczątkowałem kolekcję kilkoma monetami za obrzydliwą kasę. Ale chyba przyznacie "Wielcy Miłośnicy Antyku" że zwłaszcza dwie pierwsze są całkiem fajne.
Co do reszty to odsyłam na moją stronę - http://subaeratus.cba.pl/?page_id=1889
MarekD

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #57 dnia: 24 Września 2013, 21:57:43 »
Drogi Piotrze!

Gratulacje Wam serdecznie! Oby Kubuś rósł zdrowo... i w odpowiednim momencie dołączył do grona miłośników numizmatyki antycznej ;)!

Wszystkim pozostałym raz jeszcze dziękuję! Cieszę się niezmiernie, że z naszych "republikańskich" warsztatów wykiełkował nowy nurt w kolekcji Marka :)

Valete!

B.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: VII edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej - zmiana miejsca?
« Odpowiedź #58 dnia: 27 Września 2013, 18:28:48 »
Ja dla odmiany, miałem okazję przerobić warsztatowe wykłady Pawła w praktyce.

Na przesyłce ze Stanów z monetką z Ilionu, łapkę położył Urząd Celny i troszkę mnie nastraszył. Mając jednak w pamięci opowieści Pawła, uzbroiłem się w stosowną dokumentację potwierdzającą zakup oraz strony opracowania Bellingera (Troy - the cois), udostępnione mi życzliwie przez Przemka. Należało udowodnić, że koń jest koniem, a nie zebrą, czyli o stawkę podatku VAT 8%, czy też 23%. Najbardziej przerażała mnie wizja ewentualnej ekspertyzy tzw. rzeczoznawcy z urzędu konserwatora.

Pierwszy raz miałem przyjemność (ileś tam przesyłek spoza Unii i nic) z tym Aparatem naszego państwa, więc wolałem udać się osobiście. Zmroziło mnie pytanie, po którym musiałem oświadczyć, że moneta jest autentyczna. Nie widziałem jej jeszcze na oczy, a obiekt znałem jedynie ze zdjęć sklepu internetowego. Później pojawiły się pytania o cenę, która wydawała się dziwnie niska, jak na obiekt liczący przeszło 2 tyś. lat. Następnie komisyjne otwieranie zawartości, gdzie sam mogłem rozpakować monetkę. Kiedy potwierdziłem, że to jest ta moneta którą kupiłem, wróciła do koperty, którą zaklejono i zabrano. Trochę oczekiwania na decyzję, w trakcie którego kłębiły mi się w głowie wizje o ekspertyzie. Wreszcie jest decyzja. Obiekt jest kolekcjonerski, antyczny, podlegający 8%  stawce VAT. Jednak nie zapłaciłem nic, bo okazało się, że po naliczeniu, podatek nie przekroczył granicznej kwoty czterdziestu paru złotych, więc towar został zwolniony z opłaty. Skończyło się na wielkim strachu, ale w efekcie finalnym wyszło bardzo sympatycznie i pozytywnie. Nie taki diabeł straszny...


 

R E K L A M A
aukcja monet