Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 04:19:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?  (Przeczytany 11063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« dnia: 07 Kwietnia 2013, 10:46:58 »
Witam

Będę starał się robić spis monet rzymskich, w Excelu. W związku z tym pojawia się szereg wątpliwości dotyczących organizacji takiego arkusza. Chciałbym, żeby arkusz był możliwie uniwersalny (od pryncypatu - dla mnie najbardziej interesującego - aż po późny dominat, dowolne nominały, umożliwiał uwzględnienie monet prowincjonalnych itp), możliwie wyczerpujący... i teraz, na chwile obecną pi razy drzwi wyobrażam sobie takie kolumny, czy może raczej pola (z komentarzami lub wątpliwościami w nawiasach)

- Cesarz (być może rozbić, na 2 kolumny - Imię używane i pełne? np Elagabalus i w oficjalnym brzmieniu Varius Avitus Bassianus)

- Osoba przedstawiona na Awersie (często oczywiście tożsama z cesarzem)

- Nominal

- Awers - Legenda (i jak zapisywać? bez spacji? ze spacjami "gramatycznymi", tak jak słowa / skróty? ze spacjami wizualnymi (tak jak fizycznie na monecie)? )

- Awers - opis symboliczny (np RDCR to by było Radiate, Draped, Cuirassed, Right)

- Rewers - Legenda (wątpliwości jak przy awersie)

- Rewers - opis (tu już nie da się aż tak "skodyfikować" by był to skrót, wiec opisowo raczej. No, chyba, ze rozbić na mniejsze pola - tak jak np w arkuszach Helvetici: Kto? Co robiący? Co trzymający?)

- Rok wybicia (chyba dwie kolumny by moc zakres podawać, nie zawsze wszak można z dokładnością co do roku datować monetę)

- Mennica (+ oficyna? + znak na monecie?)

- Numer katalogowy (tu chyba optymalnym byłoby zrobienie oddzielnych pól dla każdego katalogu, ewentualnie jeszcze z oddzielnym tomem dla katalogów w których ułatwi to poszukiwanie. Zarazem chyba nie warto popadać w paranoje jeśli idzie o rozbudowanie liczby tych katalogów, wiec dodatkowo byłaby jeszcze kolumna opisowa, nie sam numerek, tylko miejsce na "pozostałe" katalogi. Na chwile obecna myślę o zakresie "podstawowych" katalogów (mających swoje kolumny): RIC, RSC, Sear... jakbym się zdecydował na objecie takim arkuszem republiki to Cohen... pozostałe, a la Varbanov, Moushmov itp itd już w tym polu "opisowym". Co sadzicie o takim podziale?

- Rzadkość (jest sens wprowadzać taka dana? zwłaszcza, ze de facto nawet jeśli taka informacja jest do odszukania, to często nieporównywalna dla rożnych monet, z rożnych okresów)

- Waga

- Średnica (hm... dzielić na maksymalną i minimalną?)

- "skręcenie" awersu względem rewersu (w godzinach)

- Stan zachowania (jest sens używać symbolicznego? przyznam się uczciwie, ze jednak opisowy do mnie bardziej przemawia, zwłaszcza w przypadkach, gdy np moneta jest ślicznie wybita z jednej strony, kiepsko i zapchanym stemplem z drugiej, do tego czysta ale np z ukruszeniem - nie da rady bez opisu)

- źródło pochodzenia (przy aukcjach sieciowych myślę, czy by nie zapisywac na dysku takiej strony aukcji i później nie dawać w excelu linku do pliku na dysku)

- cena zapłacona

- data dołączenia do kolekcji

- zdjęcia (Excel w temacie za wygodny nie jest, ale chyba warto się pomęczyć)

- inne (uwagi, linki na sieci, itp itd - generalnie opisowe)



Uf :) O czym zapomniałem? co w praktyce jest z powyższych bez sensu? Podejrzewam, ze dopiero po dłuższym używaniu tego typu spisu pewne fakty wychodzą na światło dzienne, stad uwagi od praktyków excelowego katalogowania monet będą bezcenne :)

PS: zapewne wiele osób ma swoje excele... może podzielilibyście się wklejając listę pól vel wers z nagłówkami?
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2017, 12:23:29 wysłana przez TomekP »

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Kwietnia 2013, 11:58:19 »
Dałbym kolumnę na zakres panowania cesarza
co do zdjęcie to w Excelu wyglądają paskudnie ja dawałem odnośniki lub sygnatury zdjęć a zdjęcia w oddzielnym folderze

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Kwietnia 2013, 12:04:36 »
Co do zdjęć to się zgadzam, dlatego zapisuję sobie monety na stronie www (na razie niedostępnej w Sieci) w systemie zarządzania treścią "Joomla". Ale, pomijając wklejanie zdjęć, Excel jest prosty i przydatny.
Tak na szybko, na początek - zna Kolega stronę http://www.romancoin.info?
Proszę kliknąć np. pierwszy z brzegu typ rewersu i otworzy się plik excelowy z listą monet. Można zobaczyć, jak to jest zrobione dla monet z IV w i dodać sobie kolumny według potrzeb.
Nazwę emitenta zapisałbym skrótowo, najwyżej osobno można sobie zrobić listę z rozwinięciem imion cesarzy. Za to pisząc legendę awersu lubię zapisywać rozwiniętą tytulaturę, np. IMP(erator) L(ucius) AVREL(ius) VERVS AVG(ustus), podobne na rewersie: TR(ibunicia) P(otestate) CO(n)S(ul)... itd. choć wiem, że w katalogach się tego nie stosuje i nie zawsze jest to łatwe. Oczywiście spacje dajemy pomiędzy wyrazami. Jeśli chcesz uwzględnić, że wyraz jest rozdzielony na 2 części, to można dać myślnik, np. CONSTAN-TINVS.
Nie robiłbym kilku pól na odsyłacz do katalogów, ale jak Koledze wygodnie.
« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2013, 12:29:31 wysłana przez Eneasz »

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Kwietnia 2013, 12:53:13 »
Witam :)

dzięki za podpowiedzi i rady. i teraz:

a) zdjęcia - na pewno nie jest to rozwiązanie przesadnie schludne, ale w sumie jest czytelne, w moich próbach z załączaniem zdjęć wygląda to tak jak na załączonym screenshocie. jpg'i sa przeskalowane do konkretnej wysokości (2cm), włączone zachowywanie stosunku boków, włączone "przenieś i zmień rozmiar wraz z komórkami". Zaleta jest taka, że zdjęcia zachowują się poprawnie przy operacjach na tabelce a la filtrowanie czy sortowanie. Ale to niestety fakt, ze z jednej strony nadal jest to umiarkowanie piękne w prezentacji a co gorsza chyba jest nieco proszeniem się o kłopoty (gdybym np kiedyś chciał wyeksportować dane do jakiegoś egzotycznego formatu, założę się, że zdjęcia by się "zgubiły")

b) oglądam arkusze z podanej strony, i o ile część danych jest bardzo szczegółowa i specyficzna dla danego rewersu (choćby np liczba wież w rewersie z wrotami), o tyle od razu fakycznie "podpowiada" ładnie w kontekście organizacji arkusza - dzięki za namiar :)

c) rozwijanie tytulatury, zwłaszcza w momencie, gdy o łacinie mam pojęcie bardzo blade, niewątpliwie kusi :) ale zarazem chyba nieco utrudnia wyszukiwanie w arkuszu, więc może jako dodatkowa kolumna?


dzięki za uwagi, oczywiście czekam na dalsze, bo ewentualne złe excelowe decyzje podjęte teraz będą, jak sądzę, pokutować miesiącami jak nie latami :)


pzdr

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Kwietnia 2013, 15:58:43 »
a nie lepiej isc na łatwiznę ?? jest troche programów do ewidencji monet
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Kwietnia 2013, 16:42:07 »
chętnie bym kupił takowy, ale... większość programów ma bazy danych dla dużo nowszych okresów. Z programów dotyczących Cesarstwa Rzymskiego mających swoje bazy danych znalazłem tylko:
http://www.libertystreet.com/roman.htm

a tam z kolei sytuacja wygląda trochę, jakby firma przestała się tematem interesować (na maile 0 odpowiedzi, kliknięcie "Order Now" kończy się komunikatem "The order page you are trying to reach is currently unavailable.
Please go back to the originating website or contact his webmaster for help."

zaś kupowanie programu nie mającego własnej bazy danych nie oferuje chyba wiele plusów, a na pewno traci się na elastyczności. Zwłaszcza, że zasadnicza część tych programów jest adresowana do kolekcjonerów monet nowożytnych...

Choć wcale niewykluczone, że coś przegapiłem?


Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Kwietnia 2013, 16:44:47 »
Witam, mi najbardziej przypadły do gustu opisy monet na screenshocie ;). A tak na poważnie - te fotki wyglądają całkiem ok, tzn. oczywiście nie jest to szczyt prezencji ale dla potrzeb katalogowych są one moim skromnym zdaniem w 100 % satysfakcjonujące. Widzę, że jest spora szansa na bardzo ładny katalog, czego życzę z całego serca. Pozdrawiam Paweł

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Kwietnia 2013, 18:50:17 »
wiadmo ze pod starozytnosc cieżko coś znaleść, ale wykorzystując inne katalogi  i nie uzupełniając wszystkich pól :d
http://www.katalogmonet.com.pl/download.html#demo
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Kwietnia 2013, 18:57:52 »
Podobnie jak Paweł uważam, że zdjęcia powinny znajdować się równolegle na stronie z opisem.

Opis schematyczny (symbolami) awersu i rewersu nie jest dobrym rozwiązaniem, bo często na monetach rzymskich mamy do czynienia ze sporymi wariacjami. Pełny opis jest męczący, ale zawsze umożliwia innowacje.

Szersze pole na średnicę, gdyż często katalogi komputerowe nie uwzględniają widełek - np. średnica 18,2 - 19,7 mm

Miejsce na uwagi - np. o otworze w monecie, o metodach konserwacji ( w czym czyszczona, czym pokryta moneta).

Czy ten katalog tworzy Pan na własny użytek, czy też jest to przedsięwzięcie do szerszej dystrybucji (komercyjne)?

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Excel do Cesartstwa Rzymskiego - jakie pola?
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Kwietnia 2013, 19:20:43 »
Wielkie dzięki za podpowiedzi.

Program wypróbuję, choć nieco nieufnym na razie :)

A katalog tworze nie jako kompletny spis, tylko po prostu zastanawiam się, w jaki sposób spisywać własne zbiory i wole nie popełnić pomyłki już na starcie "wklepywania" :)

 

R E K L A M A
aukcja monet