Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:32:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny  (Przeczytany 12315 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Marca 2023, 13:41:28 »
Szanowni,
Każdy katalog jest zawsze otwarty i taki powinien być. To, że nie umieściłem w nim zdjęcia monety z SIGIS to wynika z jakości zdjęcia a nie z jego pochodzenia. Jak już napisałem poprzednio, w katalogu zamieściłem wyłącznie monety zweryfikowane, niewątpliwie o cechach w 100% weryfikowalnych. Zgadzam się, że ta odmiana napisowa jest ważna, ale trzyma się zasad przyjętych przy konstruowaniu katalogu. Jak dokładnie przeanalizuję to czy inne zdjęcie tej monety lub sama monetę to na pewno znajdzie się ona w katalogu.
Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że warianty interpunkcyjne są zbędne, ponieważ w całości wszystkie monety wzbogacają naszą wiedzę o produkcji menniczej. Katalog groszy, który przygotowałem ma za zadanie pokazać jak wygląda systematyka tych groszy dla mennicy krakowskiej w czasach Zygmunta III Wazy. I stanowi to wartość dodaną dla kolekcjonerów i badaczy procesów produkcji menniczej. Czytelność oparta na prawidłowym ułożeniu kolejnych monet pokazuje lub uświadamia jak wyglądał proces przygotowania poszczególnych stempli i jakie zmiany zachodziły w rytowanych awersach i rewersach.
Pomysł z "adnotacja o braku możliwości szczegółowej interpretacji" uważam za bardzo trafny i postaram go wdrożyć w krótce.

Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że brak w katalogu tej czy innej odmiany nie wynika z niechęci ich mieszczenia w katalogu tylko z przyjętych założeń czego mam świadomość.

Jak już napisałem rozumiem jeśli to dotyczy jednego z kolejnych wariantów interpunkcji. Czy są one ważne czy nie - to już inna kwestia. Natomiast w takim przypadku trzymanie się tej zasady uważam to za błąd. Jeśli znał Pan taką odmianę ze zdjęć - nawet jeśli była to słabiej zachowana moneta to warto ją było dodać z adnotacją. Przecież może nigdy się nie pojawić egzemplarz spełniający Pana wymagania. Podkreślam też, że chodzi mi o zdjęcia - bo na rysunkach mimo wszystko bym się nie wzorował.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Marca 2023, 13:55:34 »
Teraz wiedząc, że Pan może znać wiecej takich "kwiatków" i nie podzielił się Pan nimi pozostaje mi niesmak, że mam do czynienia z produktem niepełnowartościowym.

Czy w ogóle Pan się zapoznał z całym artykułem w WPN 10? Czy przeczytał Pan założenia na jakich został oparty i stworzony katalog?
Norbert

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Marca 2023, 18:38:43 »
Aby zakończyć wątek dyskusji na temat katalogu groszy krakowskich bez portretu z lat 1608-1616 dotyczący braku monety ze skrótem SIGIS niech przemówią pewne fakty:

- Opracowanie p. Dutkowskiego z 2013 roku, które jest raczej cennikiem niż pełno wymiarowym katalogiem w zestawieniu tych samych typologicznie monet zawiera 113 zinwentaryzowanych monet.
- W opracowaniu p. Dutkowskiego także brakuje grosza z 1609 roku ze skrótem SIGIS, co nie umniejszą w niczym wartości merytorycznej i poznawczej tego opracowania
- Opracowanie z WPN 10 z 2023 zawiera 283 monety ułożone według zasad opisanych w towarzyszącym katalogowi artykule i także nie zawiera wizerunku monety ze skrótem SIGIS.

Jestem świadom, że będą odkrywane nowe odmiany groszy krakowskich i za kolejne może kilka lat ktoś opracuje inny katalog, może oparty na innych podstawach, który może zawierać (teoretycznie) więcej odmian.

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Marca 2023, 12:09:03 »
W uzupełnieniu do poprzedniego posta 283 monety to są tylko numery katalogowe, jeżeli policzymy, że w ponad połowie zinwentaryzowanych monet mamy klika rewersów połączonych z jednym awersem to łączna liczba wszystkich takich par przekracza > 550.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Sierpnia 2023, 19:24:43 »
Pozwolę pobawić się w górnika odkrywkowego i odkopię temat.

Zdjęcia grosz z zapisem imienia SIGIS z roku 1609 w najlepszej jakości by SNMW :)
https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-grosz-krakow-1609-ekstremalnie-rzadki-pilawa-sigis/1839710
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Marca 2024, 19:19:48 »
Najnowszy rocznik Warszawskiego Pamiętnika Numizmatycznego jest już do kupienia.


Cena - 60 zł plus koszt wysyłki
Objętość 300 stron


Informacje o sprzedaży są na stronie PTN Oddział w Warszawie w zakładce „wydawnictwa/WPN”

http://www.ptn-warszawa.pl/warszawski-pamietnik-numizmatyczny-11



Jednocześnie można złożyć zamówienie bezpośrednio u Dariusza Pączkowskiego drogą mailową:

darius.paczkowski16@gmail.com



Poniżej spis treści:

•Suchodolski - Gdzie leży Mogiln Civitas i kto jest autorem stempli denara Bolesława Chrobrego z taką inskrypcją?

•Kędzierski - Znaleziska saskich denarów krzyżowych z rękawicą i chorągwią ze Słuszkowa i Kalisza starego miasta. Uwagi na temat pochodzenia młodszych emisji denarów krzyżowych.

•Pączkowski - Grosze Zygmunta III Wazy z mennicy bydgoskiej z lat 1596-1627. Klasyfikacja monet, metrologia i technika mennicza.
Katalog groszy Zygmunta III Wazy - mennice koronne. Część 2. Mennica bydgoska.

•Folwarniak - Interregnum 1632 emisje talarowe

•Czerwieniec - Stanisław Staszic - biografia pisana medalami.

•Garbaczewski - „Handbuch der polnischen Munzkunde” (Poznań 1892) Maxa Kirmisa i „Podręcznik numizmatyki polskiej” (Kraków 1914) Mariana Gumowskiego. Dwa pomniki polskiego i z Polską związanego piśmiennictwa numizmatycznego w kontekście porównawczym.

•Bieniaś - Dolary emigracji ikoną reklamy ulotnej w II Rzeczpospolitej

•Woźniak - Sesja naukowa poświęcona przeglądowi czasopism numizmatycznych wydawanych aktualnie przez PTN oraz inne Instytucje i Towarzystwa. 10-lecie wydawania „Warszawskiego Pamiętnika Numizmatycznego”

Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Marca 2024, 16:01:52 »
Za jakiś czas napiszę parę słów o jednym czy dwóch artykułach.
Na razie wspomnę o miłej niespodziance. Co prawda kiedyś już na forum napisałem, że w trakcie wykładu na temat czasopism numizmatycznych, został przytoczony Biuletyn Informacyjny TPZN. Niemniej czym innym jest słowo wypowiedziane, a jednak pisane. Czytając artykuł miło jest znaleźć zdanie o naszej działalności:)

Norbert

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Marca 2024, 13:12:15 »
Z jednej strony miło, a z drugiej smutno, że BI zapadł w letarg. Oby nie na kolejne 8 lat.
Pozdrawiam. zdzicho

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Marca 2024, 21:00:31 »
Pan Dariusz Pączkowski zauważył na fb, że jest lekki problem z pozyskaniem wartościowych artykułów. Stąd np. BN ma już kilkuletnią obsuwę (!).
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Warszawski Pamiętnik Numizmatyczny
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Marca 2024, 13:42:45 »
Ee tam. Z tego co się orientuję na forum jest spora grupa ludzi, którzy publikują. Zawsze można zamieścić w BN jakiś ciekawy fragment publikacji wydany drukiem, co będzie formą zachęty i reklamy tej publikacji.Można opisać ciekawą monetę, medal. Wspomnieć o ciekawej wystawie lub książce.
BN, to może być dobry sposób na dotarcie z odkryciami numizmatycznymi pod strzechy. Druki papierowe mają ograniczony nakład, a to co napiszemy w internecie czytają tysiące ludzi.
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet