Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 03:50:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trzeciaki - jakie cechy wskazują na emitenta  (Przeczytany 5142 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Trzeciaki - jakie cechy wskazują na emitenta
« dnia: 01 Czerwca 2013, 13:59:38 »
Zastanawiam się na jakiej podstawie stwierdzono że przedstawione  monety pochodzą z mennicy Cieszyńskiej. Np:

Trzeciak E.L. - b.d. - inne wybite za jej panowania trzeciaki - na awersie orzeł górnośląski z tarczą

Trzeciaki Fryderyka Wilhelma - na awersie orzeł górnośląski

No i na końcu rodzynek - Trzeciak Adama Wacława, na innych trzeciakach orzeł w koronie na rewersie herb Piastów Cieszyńskich, co najciekawsze wg źródeł historycznych mennica cieszyńska w tym czasie była zamknięta  
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2015, 12:03:59 wysłana przez zenon »

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Trzeciaki - jakie cechy wskazują na emitenta
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Czerwca 2013, 18:43:08 »
Na jakiej podstawie ? Trochę na podstawie ogólnego, chociaż dość odległego podobieństwa do monet cieszyńskich, a trochę na podstawie lokalnego patriotyzmu wrocławskich muzealników ze Schlesisches Museum für Kunst, Gewerbe und Altertüme w XIX w. Owi panowie wiele wątpliwych, nieznanych sobie monet nieco na siłę zakwalifikowali jako śląskie. W będącym przecież katalogiem tego zbioru "Schlesische Munzen und Medaillen" H. Saurmy-Jeltscha (1883) są i te monetki, i wiele innych, które nie powinny się tam znaleźć. Pisałem tu kiedyś o monetach błędnie przypisywanych Nysie, wśród których jest na przykład węgierski obol.

Hrabia Saurma doskonale wiedział, że te dreierki pochodzą z Nordhausen, we własnym zbiorze opisał je właściwie (http://www.medievalcoinage.com/saurma/someoldcoins.org/saur/g/s264.htm ), ale nasi kompilatorzy katalogów monet śląskich jak raz się uwzięli,żeby niczego wątpliwego przypadkiem nie sprawdzić, to już do dzisiaj przy tym trwają. A zaczęło się to jeszcze przed nastaniem epoki kopiuj-wklej.

Piszę ze złością, bo sam kiedyś z triumfem kupiłem sobie takiego, a jakiś czas potem zobaczyłem groszówkę z Nordhausen z tego samego rocznika  >:(
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2013, 18:48:13 wysłana przez Gradiv »

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Trzeciaki - jakie cechy wskazują na emitenta
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Czerwca 2013, 09:23:13 »
No faktycznie, raz ktoś tak sobie uznał, reszta przyjęła za pewnik i powiela. W sumie tak to ja też bym mógł wydawać katalogi:)
A tak jeszcze przy okazji zapytam, nie masz może jakiś informacji na temat tych mincerzy:
Melchior Winkler, Jan Kraus, Józef Trautmann, Jerzy Rieczyński. Ci trzej ostatni pochodzili z Kremnicy i zostali ściągnięci przez wspomnianego Melchiora Winklera (zarządcę mennicy) do Skoczowa gdzie w 1613r uruchomiono mennice, jednak nie jest znana żadna moneta wybita z czasów tej działalności.
Może masz jakieś info na temat ich działalności w Kremnicy?
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2013, 09:46:00 wysłana przez zenon »

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Trzeciaki - jakie cechy wskazują na emitenta
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Czerwca 2013, 20:04:48 »
Aż tak głęboko w mennictwie cieszyńskim nie siedzę, myślę że o tych ludziach można coś znaleźć w monografii Štefana Kazimíra i Jozefa Hlinki "Kremnická mincovná: 1328-1978".

 

R E K L A M A
aukcja monet