Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:23:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sztandar 1930  (Przeczytany 10833 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nyrewes85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Sztandar 1930
« dnia: 08 Czerwca 2013, 23:11:37 »
Witam,
Mam prośbę co sądzicie Państwo o stanie zachowania poniższej monety, stary grading PCG MS 63.
Wydaje mi się oglądając inne egzemplarze w internecie że stan zachowania jest wyższy
pozdrawiam


borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Czerwca 2013, 02:47:42 »
Wyższy? Od czego? Ta nota to jakiś ponury żart.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

nyrewes85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Czerwca 2013, 02:50:05 »
Chodziło mi o stan zachowania jaki tak naprawdę jest?
Patrząc na inne monety sztandar z notą ms63 są zdecydowanie w gorszym stanie.
No chyba że pcg to totalna abstrakcja i ich oceny mozna pominac

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Czerwca 2013, 03:11:38 »
Abstrakcja tak.  To zwykli oszuści.  MS-ują czyszczone, wytarte, poobijane, no i oczywiście falsy.  Twoja wygląda na czyszczoną, ale z fotek ciężko powiedzieć.

nyrewes85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Czerwca 2013, 03:16:08 »
A w jaki sposób można sprawdzić czy moneta jest czyszczona?

nyrewes85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Czerwca 2013, 03:18:40 »
Jeszcze jedno pytanie, jaka firma gradingowa?
NCG PCGS tylko jak to fizycznie wykonać, bo z tego co ostatnio czytalem jedyna firma która wysyłała zamknęła biznes

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Czerwca 2013, 11:26:09 »
Na moje skromne oko to w ogóle nie jest MS (stan menniczy).
Na rewersie widać w okolicach literek (POWSTANIA) różne paprochy, których w przypadku MS tam być nie powinno. A pewnie i jakieś czyszczenie po drodze było...
"Stan menniczy" już z definicji zakłada, że moneta jest taka, jak ją wybito, nietykana, nieuszkodzona, niezabrudzona. Ja osobiście bardziej lubię określenie "uncirculated" od "mint state", bo lepiej oddaje naturę rzeczy.
Tu powiedziałbym: "extremely fine" lepszy lub gorszy, ale do tego trzeba by widzieć monetę (i to w powiększeniu), bo te zdjęcia, powiedzmy, tylko po części są przydatne....

ZM

PS. Firma gradingowa taka czy siaka - pies im mordę lizał - w większości to zbójcy po prostu!!!
Najlepiej wyjąć monetę z trumienki (oczywiście ostrożnie), wziąć w rękę dobrą lupę i samemu podumać nad stanem - dla porównania wejść na stronę internetową jakiejś dobrej specjalistycznej firmy aukcyjnej (najlepiej angielskiej, Angole są dobrzy w te klocki np. Baldwin's albo Spink...), ściągnąć któryś z dostępnych elektronicznie katalogów, powiększyć ilustracje, poczytać, jak tam to jest opisane i wtedy wszystko staje się względnie jasne.

PS II. Każdy oczywiście chce mieć monetę w lepszym stanie, niż opisany (w opisie aukcji, w katalogu, na trumience...), ale pragnienie to niestety często prowadzi do oszukiwania samego siebie. Lepiej z zasady ciut zaniżyć stan, niż odwrotnie - unika się w ten sposób przykrych rozczarowań... Pozdrawiam!!!

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Czerwca 2013, 13:45:02 »
Dokładnie tak jak napisał przedmówca, jeśli ja miałbym się pokusić o grading tej monety wg. skali Sheldona to z tego co widzę na zdjęciu (pomijając czynniki dyskwalifikujące, tzn. czyszczenie) to dałbym jej notę w przedziale VF30-XF40.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

nyrewes85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Lipca 2013, 19:04:37 »
Prośba o ocenę stanu zachowania

nyrewes85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Lipca 2013, 19:05:36 »
+

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Lipca 2013, 20:57:15 »
st.II-/III+, świeża patyna, przetarty środek, brak połysku menniczego.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipca 2013, 21:00:39 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Vader

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Lipca 2013, 09:12:30 »
Przetarć to jakoś za wiele nie ma, ale za to są niepokojące wżery na literach. Ktoś przy niej majstrował.


nyrewes85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Lipca 2013, 23:55:26 »
dziękuję za odpowiedzi.
zacząłem interesować się monetami od około 1,5 roku, na początku sreberka iii RP, ale po uzbieraniu kilku serii obrzędy, generałowie ak itp. ,przypadkiem przeglądając allegro wpadłem na kategorie "1923 - 1939" i wtedy zrozumiałem jakie monety są prawdziwymi pachnącymi historią sreberkami.

z dnia na dzien pozyskujac wiedze w temacie jestem co raz bardziej w szoku jak bardzo trzeba uważać na falsy, sztuczna patynę etc. Jestem pełen podziwu doświadczenia i wiedzy, gdyż ja nie zwróciłbym na takie rzeczy nawet uwagi jak np. wżery 

a co sądzicie o tej sztuce ?
Czy ocena stanu PCGS jest ok?
AU58 to jest 1-/2+ ?
zapewne pcg dało by ms68  ;D
« Ostatnia zmiana: 06 Lipca 2013, 00:16:26 wysłana przez nyrewes85 »

Vader

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
Odp: Sztandar 1930
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lipca 2013, 08:48:53 »
Przy monetach II RP sprawa jest stosunkowo prosta. Fałszerstw obiegówek poza paroma monetami praktycznie nie ma. Próbne są fałszowane często, ale albo to widać na pierwszy rzut oka albo najlepiej po prostu nie liczyć na 'okazje' bo na takie trzeba czekać całymi latami a i tak na koniec okaże się że cenę parę osób jeszcze będzie podbijać.

Jeśli chcesz zbierać wartościowe monety, to wyjścia masz trzy:
- kupować w amerykańskich slabach (bardzo drogo)
- kupować bez slabów ale za to u paru sprawdzonych sprzedawcach (drogo)
- kupować i zwykłych allegrowiczów, ale każde zdjęcie trzeba oglądać bardzo dokładnie i porównywać stan monet ze zdjęciem monety ze stanem I (np z WCN). Jest tu dużo zabawy, często ze zdjęcia na aukcji niewiele da się odczytać i trzeba wtedy odpuścić.

Zawsze warto pobawić się zdjęciem - kontrast, jasność, nasycenie kolorów. Bardzo często wychodzą wtedy kwiatki, które są kryte przez mniej wnikliwymi obserwatorami. Zabawy z tym jest, zżera masę czasu ale jak chcesz w miarę tanio kupić fajne monety, to niestety trzeba poświęceń :)

Grading PCGS jest ok, można więc przyjąć że ocenili dobrze. Z tych zdjęć nie da się nic wyrokować, bo foty slabów są za małe, a trzecie zdjęcie jest brzydko naświetlone.

 

R E K L A M A
aukcja monet