Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 16 Kwietnia 2024, 23:33:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: VNDIQVE VICTORES - A. A. Kluczek  (Przeczytany 3188 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 2 720
VNDIQVE VICTORES - A. A. Kluczek
« dnia: 07 Września 2013, 21:49:11 »
W moje dłonie wreszcie wpadła publikacja A. A. Kluczek VNDIQVE VICTORES Wizja rzymskiego władztwa nad światem w mennictwie złotego wieku Antoninów i doby kryzysu III wieku - studium porównawcze. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego - Katowice 2009. Książka w twardej oprawie ładnie wydana miło postawić na półce, ale przede wszystkim sympatycznie z niej korzystać. Podzielona na dwie części; Świat rzymski i świat barbarzyński w źródłach numizmatycznych z rozbiciem na trzy rozdziały 1) Imperium Romanum: fines, provinciae, 2) Imperium Romanum: Roma, 3) Alter orbis Część druga Gentium victor orbisque possessor Elementy mitu cesarza zwycięskiego w wyobrażeniach monetarnych z podziałem jak wyżej na trzy rozdziały: 1) Virtutes Augusti, 2) Undique victores - ubique barbari, 3)Rector orbis. Każda z części poprzedzona jest obszernym wprowadzeniem. Obszerna bibliografia jak również porządny indeks. Kolorowe jak i czarnobiałe reprodukcje monet również odnajdujemy kilka obrazków.

Zajawka książki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawnictwo.us.edu.pl/files/1161_pdf.pdf

Po zapoznaniu się z wcześniejszymi publikacjami dotyczącymi mennictwa III wieku spisanych przez Panią A. Kluczek, ta jest najobszerniejsza. Nie poddam się recenzji nie mam na to czasu, ale szczerze polecam wszystkim zainteresowanym III wiekiem. Kupiłem ją iż ufam rzetelności autorki i sympatii do poprzednich publikacji, które w pewien sposób naświetliły mi obraz świata III wieku, Studia nad propagandą polityczną w Cesarstwie Rzymskim II - III wieku i po lekturze Polityka dynastyczna w Cesarstwie Rzymskim w latach 235 - 284. https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1161
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet